Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 6.5.2015 do 30.6.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.6.2015
Eberspächer Tageslichttechnik, s.r.o.

Optimální prosvětlení vnitřních prostorů střechou zaručuje velká plocha na dopad světla. Na to má firma Eberspächer Tageslichttechnik systémové řešení bodovými nebo pásovými světlíky.

24.6.2015
Xella CZ, s.r.o., Ing. Petr Mareček

Nové, přísnější požadavky související se snižováním energetické náročnosti budov bilancují v energetických průkazech budov kromě jiného také teplo potřebné k chlazení objektu. Kvalitně navržená budova je schopna udržet vnitřní prostředí s teplotami do 25 °C i v letních měsících bez dodatečné, energetický náročné klimatizace. Výrazným přínosem při návrhu takovéto budovy může být použití masivní "těžké" střechy.

23.6.2015
UPONOR, s.r.o. (CZ)

Zdánlivý střet zájmů byl velmi elegantně vyřešen v památkově chráněné vile v Lipsku. V tomto případě nebylo možné externě zateplit budovu vzhledem k dekorativním prvkům fasády a střechy. Spojením KNAUF Rotkalk omítky, TecTem interiérových izolačních produktů od KNAUF AQUAPANEL a Uponor plošným vytápěcím systémům je přesto v domě příjemné vnitřní klima.

22.6.2015
Dipl. Ing. Jaroslav Benák

S moderními možnostmi dřevěných konstrukcí lze rychle a úsporně realizovat stavby, které po architektonické, stavebně fyzikální a technické stránce splňují ty nejvyšší požadavky. Kromě nezpochybnitelných pozitiv musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění a i neznalost důležitých stavebně konstrukčních souvislostí dřevostaveb.

16.6.2015
ROCKWOOL, a.s.

Obytné podkroví je stále oblíbenější. V případě novostaveb vyjdou metry celkově získané obytné plochy levněji než u bungalovu. Díky podkroví můžeme mít poměrně velké bydlení i na malém pozemku. U rekonstrukcí pak představuje možnost rozšíření původního obytného prostoru. Často se využívá varianta s přiznaným trámovím, kdy se střecha zatepluje až nad krokvemi, tedy nad střešním trámovím.

15.6.2015
Ing. Aleš Vodička, Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Petr Ptáček, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Recenzovaný Článek popisuje jeden z nejdůležitějších faktorů omezující životnost dřevostaveb – vlhkost. Ukazuje, jaké jsou nejčastější příčiny a důsledky zvýšené vlhkosti v konstrukci dřevostaveb a jakými způsoby lze tuto vlhkost detekovat a měřit.

10.6.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci května se na Štrbském Plese konala již 18. konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Cesta k budovám s téměř nulovou spotřebou energie. Nabitý dvoudenní program nabídl ohromné množství přednášek, z nichž zaujaly zejména ukázky realizací staveb a praktických řešení detailů.

8.6.2015
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Jiří Bernard, Ing. Lukáš Frič, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Série článků se zaměřuje na problematiku čistoty z hlediska mikrobiální úrovně vnitřního prostředí, a to vzduchotechnických a topných systémů bytových domů. Problematika je vzhledem ke svému rozsahu rozdělena na několik navazujících částí.

4.6.2015
PROPASIV s.r.o.

U dvouvrstvých stěnových konstrukcí je často požadováno umístění otvorových výplní mimo nosné zdivo v úrovni tepelné izolace. U nízkoenergetických a pasivních domů s tloušťkami vnějšího zateplení 250–400 mm v podstatě ani není jiná možnost.

1.6.2015
BRAMAC střešní systémy spol. s r.o.

Výrobce betonových a keramických střešních tašek Bramac přichází s vlastním systémem Bramac Cool, který zabraňuje přehřívání podkrovních místností v horkých letních dnech. Jde o komplexní řešení střešního pláště, jehož jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost.

1.6.2015
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen v.o.s.

Článek si klade za cíl vyvinout jednoduchou použitelnou metodiku pro stanovení resp. odhad teplotního faktoru v nejkritičtějším místě okenních konstrukcí, kterou je zasklívací spára. Minulý článek ukázal zjednodušenou metodiku pro stanovení fRsi na charakteristickém průřezu rámu. Protože však nejkritičtější místo se vyskytuje v rohu zasklívací jednotky, bylo nutné vyvinout metodiku pro odhad teplotního faktoru v tomto místě.

27.5.2015
Kingspan®, divize Izolací

Izolační deska pro vnitřní zateplení, kterou pod názvem Kingspan Kooltherm K17 vyrábí společnost Kingspan získala cenu za příspěvek k úsporám energie v soutěži Výrobek roku 2015. Deska se využívá zejména při rekonstrukcích či při zateplení památkově chráněných budov, kde není možné zateplit historickou fasádu.

25.5.2015
Ing. et Ing. Jan Dvořák, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb

V odborném prostředí specialistů na problematiku vzduchotěsnosti se hovoří o OSB jako o jakémsi difuzním retardéru – parobrzdě, která nikdy nezaručí nepropustnost vodních par ve vzduchu. Takto na OSB desky nahlížím i v této práci a dalšími pokusy zkouším vlastnosti různě upravených desek, na závěr nabízím komparaci těchto výsledků.

18.5.2015
Ing. Pavel Matoušek, ROCKWOOL, a.s.

Funkčnost ploché střechy a ochrana vnitřního prostředí proti vnějším vlivům prostředí je jednou ze zásadních potřeb každé stavby. Přesto se málo ví o vlastnostech izolace a jak podmiňuje správnost aplikace s ohledem na mechanické zatížení. Smyslem tohoto příspěvku je podívat se důkladněji na chování izolace z kamenné vlny pod zatížením a jaké to má dopady na správný návrh střešního souvrství.

18.5.2015
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen v.o.s.

Článek se zabývá vývojem metodiky, která by stanovila kvalitu konstrukce z pohledu kondenzace vodních par, a mohla tak projektantovi pomoci, bez složitých a nákladných výpočtů, vybrat vhodnou okenní konstrukci pro zabudování do daného objektu. Vzhledem k výsledkům experimentálních měření a matematicko-numerických simulací publikovaných předcházejících článků je nutné metodiku zaměřit na oblast zasklívací spáry v charakteristickém průřezu a v dalších publikacích i na oblast rohu zasklívací jednotky.

15.5.2015
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

S materiálem weber.pas topDry vyvinula firma Weber první hydrofilní fasádní omítku, která nevyužívá k ochraně fasády proti nevzhledným řasám biocidní prostředky. V posledních letech s ní bylo v České republice omítnuto již více než 400 tisíc čtverečních metrů fasády.

Skleněné desky GLASIO, foto Aveton
8.5.2015
AVETON s.r.o.

Průsvitné designové skleněné desky s názvem GLASIO dokáží v místnosti výrazně snížit hlučnost a zlepšit srozumitelnost mluveného slova, v řečovém pásmu pohltí až 90 % zvukové energie.

6.5.2015
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Mezinárodně uznávaná certifikace pasivního domu je skutečné ověření všech parametrů pasivního domu Passivhausinstitutem v Darmstadtu (PHI). Domy s touto mezinárodní certifikací stojí v ČR pouze dva. Oba domy byly postaveny z vápenopískových cihel Kalksandstein Zapf Daigfuss, jsou osazeny okny Internorm a kompaktními rekuperačními jednotkami dánské firmy Nilan.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama