Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 1.2.2016 do 7.4.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.4.2016
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

V těchto dvou domech bydlí dvě čtyřčlenné rodiny. Je to v Maďarsku, ale mohlo by to být i v České republice nebo kdekoli ve střední Evropě. Jedna rodina zaplatí za topení v přepočtu 21 tisíc korun. Druhá rodina pouze polovinu. Jak je to možné?

4.4.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Budovy nemusí dýchat, ale lidé ano! Jednou ze základních vlastností dobrého bydlení by mělo být zajištění čerstvého vzduchu a průběžné odvádění vlhkosti z interiéru. To v době zateplených budov nezajistí mikroventilace oken ani nezáměrné netěsnosti v obálce, ale pouze promyšlený systém řízeného větrání.

21.3.2016
SLAVONA s.r.o.

Při výběru oken do pasivních domů se mluví hlavně o součiniteli prostupu tepla oknem menším než 0,8 W/m2K. Ale neměli bychom podcenit ani další vlastnosti, jako je minimální průvzdušnost či maximální vodotěsnost.

21.3.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu sloužily k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5. Část 4 a 5 obsahuje praktické příklady výpočtu. Touto částí seriál končí. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou v ČR příliš zažité, připravujeme vydání skript Dřevěné konstrukce I-II-III, která zahrnují celý rozsah Eurokódu 5.

18.3.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Již na konci roku 2014 byla digitálnímu světu představena aplikace pro mobilní zařízení Isover SmartAPP. Tato aplikace vyvinutá divizí Isover skupiny Saint-Gobain je velmi užitečný nástroj nejenom pro odborníky ze stavebnictví, ale také pro běžné uživatele.

16.3.2016
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Snad se již stalo zažitým pravidlem, že nezateplený sokl je synonymem pro vznik tepelného mostu a to je velký problém kvůli riziku vzniku plísní ve vnitřním koutu mezi podlahou a stěnou. Zároveň pro dosažení nízké energetické náročnosti budovy se pro minimalizaci tepelných ztrát používá velká tloušťka izolace do podlahy např. i 200 mm. Jak je to doopravdy?

14.3.2016
KM Beta, a.s.

Zatížení svislých konstrukcí a jeho nesprávné rozložení mohou způsobit vznik trhlin oslabujících vlastní konstrukci. Jejich vznik je ovlivněn chybami v projektu či nedodržení postupů stanovených výrobcem. Článek vysvětluje, jak těmto chybám předcházet, pokud se rozhodnete stavět z vápenopískového zdiva.

14.3.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu sloužily k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

9.3.2016
ROCKWOOL, a.s.

Bohumínský výrobce izolací z kamenné minerální vlny ROCKWOOL testoval řešení akustických vnitřních příček na nejčastějších stavebních konstrukcích. Jednalo se o bytové stěny v rodinných domech, společné prostory v hotelech, učebny ve školách, kanceláře v administrativních budovách nebo pokoje, sály a ordinace v nemocnicích.

1.3.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s., Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Dosažení dobrých parametrů vnitřního prostředí budovy je zcela zásadní pro pohodu užívání budovy, protože přibližně 80 % času života strávíme uvnitř budov. Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku. Pro návrh budovy by mělo hrát splnění dobrých parametrů vnitřního prostředí, tzv. mikroklimatu, hlavní roli.

29.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem dalších dvou částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

17.2.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Odborná porota, složená ze tří zástupců Centra pasivního domu, zástupce Státního fondu životního prostředí České republiky a nezávislého odborného poradce vybrala deset finalistů. Porota vybrala 3 domy z cihel HELUZ Family. Hlasujte do 29. 2. 2016.

16.2.2016
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, Ing. Michal Kubelka

V současnosti dosahuje vzduchotěsnost nových i zateplovaných staveb takových parametrů, že přirozené větrání infiltrací ani šachtové větrání bez nebo s „větracími hlavicemi“ není funkční. Proto se dnes používá výlučně větrání nucené. Protože se v zimě musí čerstvý vzduch ohřívat, je třeba z energetického hlediska použít větrání nucené se zpětným získáváním tepla.

15.2.2016
HELUZ cihlářský průmysl a.s., Ing. Pavel Heinrich, produktový a technický specialista, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku. Pro návrh budovy (zejména rodinné domy) by mělo hrát splnění dobrých parametrů vnitřního prostředí hlavní roli.

13.2.2016
Vlastimil Růžička, Pavel Malinský

V rozhovoru s Pavlem Malinským představujeme moderní výrobou izolačních dvoj a trojskel s využitím technologie, kterou reprezentují flexibilní, nekovové distanční rámečky Super Spacer technologie Thermo Set Spacer (TSS) a vnější tmelení hot melt butylovým tmelem Bostik.

8.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný I v druhém díle seriálu se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

1.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný V pěti dílech se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama