Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 12.11.2012 do 21.1.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Okna_eu
21.1.2013
OKNA.EU, Ing. Jiří Chomát

Do domů z pórobetonu lze rozhodně doporučit kvalitní poctivá plastová nebo plastohliníková okna s trojsklem a trojitým těsněním. Je však potřeba se vyhnout plastovým oknům nejisté kvality nebo oknům bez poctivého vyztužení ocelovými pozinkovanými profily. Pořízení dřevěných nebo dřevohliníkových oken může být vzhledem k náchylnosti domů z pórobetonu ke zvýšené vlhkosti v interiéru problematické.

21.1.2013
Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p.

Dodatečné tepelně izolační vrstvy instalované kontaktně na libovolnou stěnu radikálně zlepšují tepelný odpor, ale zároveň snižují neprůzvučnost na specifických kmitočtových pásmech. V hlučných lokalitách (okolí frekventovaných silnic, železnic) však může jít o významný problém.

14.1.2013
REMAK, a. s., Ing. Vít Měrka

Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.

14.1.2013
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

1. dubna vstoupila v platnost technická norma ČSN EN 12464-1 [2]. I tato norma se zdravým světlem úzce souvisí, stanoví pravidla pro správné (a zdravé) osvětlování pracovišť. V normě došlo k řadě změn. Drobným, ale i zásadním. Protože rozbor celé normy by byl neskutečně rozsáhlý, budu předpokládat, že čtenáři „starou“ verzi znají, a budu se věnovat především oněm změnám.

7.1.2013
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Bc. Jan Kaňka

Recenzovaný Článek se zabývá problematikou výpočtového odhadu doby dozvuku sportovních staveb ve fázi projektové přípravy. Na souboru devíti vybraných staveb je provedeno porovnání výsledků výpočtů s hodnotami změřenými in-situ na dokončených stavbách. Pro výpočty byly zvoleny různé predikční metody a počítačové simulace.

3.1.2013
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť

16. – 17. května se ve Vysokých Tatrách koná již 17. ročník konference Tepelná ochrana budov. Hlavními tématy jsou implementace směrnice o energetické náročnosti, materiály, konstrukce a výpočtové metody pro úspornou výstavbu a příklady realizací nízkoenergetických staveb. 15. 1. je uzávěrka předběžných přihlášek pro vystoupení a účast na konferenci.

31.12.2012
Ing. Jiří Pazderka, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek uvádí objektivní srovnání dvou různých přístupů k ochraně spodní stavby proti vodě a vlhkosti – bílých základových van a povlakových hydroizolací. Konfrontace vlastností a rizikových faktorů obou technologií je provedena z pohledu bílých van, na které je článek primárně zaměřen. Srovnávací analýza je doplněna fotodokumentací z terénních průzkumů a výsledky nezávislých laboratorních zkoušek.

23.12.2012
Ing. Rostislav Kubíček, Ing. Arch Martin Krč, Ing. Arch David Křeček, VIZE ATELIÉR, s.r.o.

Zadáním od investora bylo navrhnout stavbu rodinného domu pro pět osob s celoročně provozovaným krytým bazénem a s vysokým nárokem na kvalitu použitých materiálů, kvalitu vnitřního prostředí a maximální úsporu financí za provoz. Přijměte pozvání do první nulové dřevostavby rodinného domu s krytým bazénem z plně ekologických materiálů na Vysočině.

19.12.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Nový Požární a akustický katalog FERMACELL – Konstrukce stěn, stropů a podlah podrobně představuje na 54 stránkách použití a návrh systémů suché výstavby FERMACELL. Požární a akustický katalog konstrukcí FERMACELL je pomůckou nejen pro architekty, projektanty, ale také pro montážní firmy, soukromé stavebníky, studenty a další zájemce o moderní suchou výstavbu.

17.12.2012
Ing. Zuzana Stránská,, VUT Brno, Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha

Cílem tohoto článku je poukázat na stále narůstající důležitost komplexního hodnocení energetické bilance staveb a prezentovat na souboru studentských prací výsledky v této oblasti, které lze užít pro nastínění základních souvislostí a představy o současném dopadu českých obytných budov na životní prostředí.

Přístupy k hodnocení vzduchové neprůzvučnosti
17.12.2012
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Recenzovaný V článku je na konkrétních příkladech provedeno vzájemné porovnání vybraných přístupů k hodnocení vzduchové neprůzvučnosti mezi místnostmi. Na základě popsaných výhod a nevýhod je vybrán nejvhodnější přístup. Přitom je kladen důraz na jednotnost hodnocení pro různé typy stavebních prvků a na uživatele staveb, tedy že hodnoty objektivních veličin vzduchové neprůzvučnosti mají korelovat se subjektivním hodnocením.

13.12.2012
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Stavební fakulta ČVUT vyvinula databázi Envimat, první český katalog, který na jednom místě přehledně shromažďuje environmentální profily stavebních materiálů a konstrukcí. Architekti a projektanti ji mohou využít k navrhování budov šetrných k životnímu prostředí s ohledem na celý životní cyklus. Prvním výrobcem stavebních materiálů, který do databáze umístil EPD svých výrobků, je společnost Knauf Insulation.

5.12.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů

Dne 9. září 2012 se konal seminář Změna Z1 a ČSN 730540-2 - otázky a odpovědi. Seminář reagoval na diskuse kolem vydání Změny Z1 k normě ČSN 730540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky (2011). K dané problematice se vyjadřovali zástupci ÚNMZ, TZÚS Praha s.p. a zástupci akciových společností Passerinvest, Sipral, Velux a Schüco.

3.12.2012
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

V nepravidelném seriálu o zdravém světle nelze pominout novelu nařízení vlády č. 93/2012 Sb. [1] (dále pouze nařízení), která je platná od 1. dubna tohoto roku. Nařízení je věnováno ochraně zdraví při práci a souvisí samozřejmě také s osvětlováním.

30.11.2012

Také v příštím roce se můžete těšit na Konferenci IZOLACE, kterou pořádá společnost AWAL. Proběhne dne 6. února v areálu PVA EXPO Praha v Letňanech. Pro 14. ročník - IZOLACE 2013 je připraveno jedno ucelené téma, kterým tentokrát budou Poruchy plochých střech.

26.11.2012
Ing. Roman Brzoň, Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT Brno

Příspěvek pojednává o problematice porovnání simulací za ustáleného a neustáleného teplotního stavu u velmi hmotných konstrukcí. Z výsledků je zřejmé, že legislativou nastavené požadavky na teplotní faktor vnitřního povrchu jsou u masivních konstrukcí velmi bezpečným předpokladem.

16.11.2012
Ing. Jan Blažíček

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhl v královéhradeckém Aldisu již VIII. ročník celostátní odborné konference Regenerace bytového fondu a staveb občanské vybavenosti se zaměřením zejména na obnovu stávajícího bytového fondu a staveb občanského vybavenosti, ale i na problematiku nových objektů.

Konference energetická náročnost budov 2013
12.11.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference, kterou pořádal portál TZB-info 8. 11. 2012 v Praze, proběhla za mimořádného zájmu odborné veřejnosti. Novela Vyhlášky č. 148/2007 Sb. bude s největší pravděpodobností do konce roku 2012 s účinností od 1. 4. 2013. Od ledna do dubna se tedy bude postupovat podle novely zákona č. 318/2012 Sb. a zároveň dle původní vyhlášky č. 148/2007 Sb.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama