Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 2.4.2012 do 13.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.6.2012
REHAU, s.r.o.

Trvale vysoká hladina hluku na pracovišti snižuje schopnost soustředit se, vyvolává stresové situace a může vést ke zdravotním problémům. Právě proto musí hrát při plánování pracovního prostředí rozhodující roli akustika a příjemná pokojová teplota.

13.6.2012

IBPSA-CZ (International Building Performance Association – Česká republika) pořádá ve spolupráci s VUT v Brně, Fakultou stavební již sedmou konferenci Simulace budov a techniky prostředí (SBTP 2012).

7.6.2012
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Minerální izolace FactPlus je tvárná, tuhá a lehká. Jejímu vývoji předcházelo detailní zmapování potřeb realizačních firem. Samotní řemeslníci pak FactPlus testovali přímo při aplikaci. Minerální izolace FactPlus má o 92 % nižší prašnost v porovnání s kamennou minerální izolací. Izolace je na trhu dostupná od června tohoto roku.

6.6.2012
Knauf Praha s.r.o., Vladimír Váňa

Snadná odpověď na tuto jednoduchou otázku není. Vždy je nutné provést důkladný průzkum a posouzení. Vím, že není snadné dostat se k projektové dokumentaci panelové bytovky stavěné v 80. letech dvacátého století. Avšak zjištění, o jaký typ panelu se jedná, jakou rovinatost postavený dům má a jaký je celkový stav konstrukce, je pro spolehlivou montáž ETICS naprosto nezbytné.

povrchové teploty oken
16.5.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů, Ing. Roman Šnajdr, Ing. Olga Vápeníková, ČK LOP

V říjnu 2011 vyšla nová verze ČSN 730540-2 „Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky“. Toto nové znění bylo však shledáno v rozporu s legislativou EU o volném pohybu zboží, a proto byla vydavatelem norem, ÚNMZ, vypracována změna, která vyšla letos v dubnu a která napravuje právní nedostatek normy.

materiály DuPont na Národním stadionu ve Varšavě
10.5.2012
tisková zpráva DuPont

Před nepříznivým počasím chrání areál Národního stadionu ve Varšavě, kde bude mistrovství Evropy ve fotbale 2012, tři stavební materiály vyvinuté společností DuPont. Prodyšná membrána DuPont™ Tyvek®, vzduchotěsná parozábranná fólie DuPont™ AirGuard® a geotextilie DuPont™ Plantex® Geoproma®.

3.5.2012
Drekoma

Vysokotlaké zvlhčovací systémy Merlin jsou úspěšně využívány v mnoha oborech. Merlin je všude tam, kde je zapotřebí rovnoměrného rozložení vlhkosti v prostoru a snížení prašnosti při nízké energetické náročnosti. Pozitivním doprovodním jevem zařízení je efekt tzv. adiabatického chlazení prostoru.

Akustický systém Knauf Heluz
2.5.2012
Knauf Praha s.r.o., Richard Kroupa, Knauf Praha, Ing. Pavel Heinrich, HELUZ

V našem článku se budeme zabývat stavební akustikou mezibytových stěn, konkrétně hodnotou vzduchové neprůzvučnosti, která vyjadřuje zvukově izolační vlastnost dělící stavební konstrukce a její schopnost bránit šířeni hluku, který se šíří vzduchem. Pro navrhování (nejen) mezibytových stěn se uplatňuji v souvislosti se zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

30.4.2012
Ing. Martin Lopušniak, PhD., Ing. Anna Vašková, Technická univerzita SvF Košice

Článek popisuje první výsledky široce založeného projektu, zaměřeného na minimálně tříleté sledování rozsáhlého spektra údajů, zahrnujících energetickou efektivnost budovy, kvalitu jejího vnitřního prostředí a tepelně vlhkostní bilanci stavebních konstrukcí. Měření probíhá na jednopodlažním nepodsklepeném experimentálním rodinném domě s plochou střechou, označovaném jako NED FIAMO.

hluk z dopravy
30.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový právní předpis upravující ochranu proti hluku. Nově bude zavedeno strategické hlukové plánování zahrnující vytvoření tzv. hlukových zón. Stavebník bude při záměru stavby seznámen s úrovní hluku v území a bude na něm se dostatečně před hlukem ochránit.

28.4.2012
STP - Společnost pro techniku prostředí

Ústředním tématem konference je „ Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“. Toto téma vyjadřuje jak hlavní cíl větrání a klimatizace, tj. vyváření kvalitního vnitřního prostředí, tak zcela druhou stránku této snahy, totiž kolik musíme za kvalitní prostředí zaplatit.

16.4.2012
Ing. Jiří Slezák

Měření denního osvětlení se má provádět při tmavém okolním terénu. Při světlém terénu (krajina pokrytá sněhem) pouze k doplnění. S ohledem na jas oblohy, jeho stálost a barevnost oblohy, pak v čase kolem poledne. Při měření vadí déšť nebo mlha. Nevýhody měření denního osvětlení však spočívají v požadavku rovnoměrně zatažené oblohy.

16.4.2012
Ing. Miroslav Kučera, Ph.D., doc. Ing. Richard Nový, CSc.

Tento článek je pokračováním tematického okruhu zaměřeného na hlučnost a regulační vlastnosti jednolistých klapek v systémech vzduchotechniky. V tomto článku jsou ve vzájemné souvislosti prezentovány akustické a hydraulické vlastnosti jednolisté kruhové klapky a soustav dvou sériově řazených klapek s různým provedením regulačního listu za předem definovaných podmínek. Článek předkládá doporučení pro volbu vhodného typu klapky z hlediska nízké hlučnosti a dobrých regulačních schopností.

termovizní měření
12.4.2012
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Termovizní měření si můžete vyzkoušet v Centru energetického poradenství PRE na exponátu Prostupy tepla stavebními konstrukcemi, který demonstruje vliv různých stavebně konstrukčních řešení na tepelné ztráty objektů a související tepelnětechnické poruchy.

9.4.2012
Ing. Petr Vrbík, Zdravotní ústav se sídlem v Brně

Článek pojednává o možném zdravotním riziku osob při expozici ultrafialovým zářením především od nekoherentních technologických zdrojů. Zmiňuje se o účincích na lidský organismus a hygienických limitech, o kritériích pro posuzování zdravotního rizika, způsobu měření a o hygienickém dozoru u této problematiky včetně náhledu na využívání UV záření v komerčních soláriích.

9.4.2012
Mgr. Stanislav Paleček, předseda Asociace Blower Door CZ

Článek pojednává o vývoji měření vzduchotěsnosti obalových plášťů budov v České republice. Uvádí počáteční kritéria a chyby, které se dělaly. podrobně se věnuje současnému stavu měření vzduchotěsnosti a uvádí některé zajímavé postřehy z praxe. Příspěvek byl přednesen na konferenci Pasívne domy 2011.

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama