Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 12.3.2012 do 3.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.5.2012
Drekoma

Vysokotlaké zvlhčovací systémy Merlin jsou úspěšně využívány v mnoha oborech. Merlin je všude tam, kde je zapotřebí rovnoměrného rozložení vlhkosti v prostoru a snížení prašnosti při nízké energetické náročnosti. Pozitivním doprovodním jevem zařízení je efekt tzv. adiabatického chlazení prostoru.

Akustický systém Knauf Heluz
2.5.2012
Knauf Praha s.r.o., Richard Kroupa, Knauf Praha, Ing. Pavel Heinrich, HELUZ

V našem článku se budeme zabývat stavební akustikou mezibytových stěn, konkrétně hodnotou vzduchové neprůzvučnosti, která vyjadřuje zvukově izolační vlastnost dělící stavební konstrukce a její schopnost bránit šířeni hluku, který se šíří vzduchem. Pro navrhování (nejen) mezibytových stěn se uplatňuji v souvislosti se zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

30.4.2012
Ing. Martin Lopušniak, PhD., Ing. Anna Vašková, Technická univerzita SvF Košice

Článek popisuje první výsledky široce založeného projektu, zaměřeného na minimálně tříleté sledování rozsáhlého spektra údajů, zahrnujících energetickou efektivnost budovy, kvalitu jejího vnitřního prostředí a tepelně vlhkostní bilanci stavebních konstrukcí. Měření probíhá na jednopodlažním nepodsklepeném experimentálním rodinném domě s plochou střechou, označovaném jako NED FIAMO.

hluk z dopravy
30.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový právní předpis upravující ochranu proti hluku. Nově bude zavedeno strategické hlukové plánování zahrnující vytvoření tzv. hlukových zón. Stavebník bude při záměru stavby seznámen s úrovní hluku v území a bude na něm se dostatečně před hlukem ochránit.

28.4.2012
STP - Společnost pro techniku prostředí

Ústředním tématem konference je „ Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“. Toto téma vyjadřuje jak hlavní cíl větrání a klimatizace, tj. vyváření kvalitního vnitřního prostředí, tak zcela druhou stránku této snahy, totiž kolik musíme za kvalitní prostředí zaplatit.

16.4.2012
Ing. Jiří Slezák

Měření denního osvětlení se má provádět při tmavém okolním terénu. Při světlém terénu (krajina pokrytá sněhem) pouze k doplnění. S ohledem na jas oblohy, jeho stálost a barevnost oblohy, pak v čase kolem poledne. Při měření vadí déšť nebo mlha. Nevýhody měření denního osvětlení však spočívají v požadavku rovnoměrně zatažené oblohy.

16.4.2012
Ing. Miroslav Kučera, Ph.D., doc. Ing. Richard Nový, CSc.

Tento článek je pokračováním tematického okruhu zaměřeného na hlučnost a regulační vlastnosti jednolistých klapek v systémech vzduchotechniky. V tomto článku jsou ve vzájemné souvislosti prezentovány akustické a hydraulické vlastnosti jednolisté kruhové klapky a soustav dvou sériově řazených klapek s různým provedením regulačního listu za předem definovaných podmínek. Článek předkládá doporučení pro volbu vhodného typu klapky z hlediska nízké hlučnosti a dobrých regulačních schopností.

termovizní měření
12.4.2012
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Termovizní měření si můžete vyzkoušet v Centru energetického poradenství PRE na exponátu Prostupy tepla stavebními konstrukcemi, který demonstruje vliv různých stavebně konstrukčních řešení na tepelné ztráty objektů a související tepelnětechnické poruchy.

9.4.2012
Ing. Petr Vrbík, Zdravotní ústav se sídlem v Brně

Článek pojednává o možném zdravotním riziku osob při expozici ultrafialovým zářením především od nekoherentních technologických zdrojů. Zmiňuje se o účincích na lidský organismus a hygienických limitech, o kritériích pro posuzování zdravotního rizika, způsobu měření a o hygienickém dozoru u této problematiky včetně náhledu na využívání UV záření v komerčních soláriích.

9.4.2012
Mgr. Stanislav Paleček, předseda Asociace Blower Door CZ

Článek pojednává o vývoji měření vzduchotěsnosti obalových plášťů budov v České republice. Uvádí počáteční kritéria a chyby, které se dělaly. podrobně se věnuje současnému stavu měření vzduchotěsnosti a uvádí některé zajímavé postřehy z praxe. Příspěvek byl přednesen na konferenci Pasívne domy 2011.

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.

2.4.2012
Ing. Pavel Heinrich, Heluz cihlářský průmysl

Pálené cihly patří k nejrozšířenějším materiálům používaných zejména v konstrukcích obytných budov. Dá se říci, že cihelné zdivo je jakýmsi etalonem stavebních konstrukcí, neboť všechny jiné materiály jsou právě srovnávány výhradně s cihelným zdivem. Článek přináší přehled vývoje cihel a seznámení s výhledem uplatnění cihel v blízké budoucnosti.

IBF SHK Brno
29.3.2012
redakce

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošních Stavebních veletrhů v Brně. Tradiční veletrhy IBF a SHK proběhnou na brněnském výstavišti 24. - 28. dubna.

heluz
28.3.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Tepelná příručka – podklad pro navrhování a provádění zděných konstrukcí z cihel HELUZ FAMILY z produkce společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. je únorovou novinkou. Praktickou pomůcku ocení všichni projektanti či stavební firmy, kteří s cihelným systémem HELUZ pracují. Příručka je k dispozici v tištěné i elektronické verzi na CD.

26.3.2012
Ing. arch. Werner Friedl, certifikovaný projektant PD Bergstraße 12, D-86559 Adelzhausen

V pojmu designové pasivní domy není rozpor. Právě naopak, čím vyšší je kvalita architektury, tím je pravděpodobnější zvýšení udržitelnosti pasivního domu. Architekt pasivních domů Werner Friedl představuje slovem i obrazem některé ze svých postavených designových pasivních domů v praktickém ztvárnění včetně detailních konstrukcí.

19.3.2012
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Vztah uvedený v ČSN 730581 pro výpočet sluneční deklinace se bude v průběhu let stále více rozcházet se skutečností. V současné době je jeho nepřesnost vztažená ke čtyřletému průměru hodnot deklinace pro poledne 1. března pouze necelých 8 úhlových minut. Důležité poznatky k posouzení oslunění budov zazněly na konferenci Aktuální problémy osvětlení a oslunění budov.

12.3.2012
Ing. Monika Michálková, A.W.A.L. s.r.o.

Při rekonstrukci objektů může nastat situace, kdy hluk ve vnějším prostoru nijak ovlivnit nemůžeme, tím máme na mysli hluk z dopravy a je proto třeba zajistit komfort alespoň ve vnitřním chráněném prostoru stavby. Toho je možné dosáhnout použitím adekvátních obvodových konstrukcí - u rekonstrukcí hlavně oken. Neprůzvučnost oken je třeba navrhnout na základě hluku z dopravy v dané lokalitě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama