Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 24.2.2011 do 30.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.5.2011
Ing. arch. Josef Smola

Dřevěné sendviče není třeba představovat z hlediska vhodnosti pro opláštění větších veřejných budov v pasivním standardu. Víme, že dřevo, jako obnovitelný stavební materiál má významný nízkoenergetický potenciál a i z hlediska svázaných emisí má výborné parametry, s ohledem na zátěž životního prostředí v celém životním cyklu stavby.

28.5.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Na čtvrtém mezinárodním VELUX Symposiu o denním světle, které se konalo začátkem května v Lausanne pod názvem Denní světlo - jak ho vnímá člověk, se sešlo téměř 300 odborníků, aby představili nejnovější vědecké poznatky a shodli se na významu denního světla uvnitř budov a jeho významu pro lidské zdraví, produktivitu či schopnost učení.

Knihovna materiálů matériO má sloužit tvůrčím pracovníkům hledajícím inspiraci a netradiční řešení
20.5.2011
Oldřich Rejl

Mezi vzorky v knihovně matériO společnosti HappyMaterials je možno se volně procházet, každý materiál si osahat, očichat (ochutnat?), libovolně kombinovat. Fantazii a nápadům na nestandardní a inovativní variace nic nebrání. Projekt je do 2012 neziskový a aktuální je získání vzorků českých výrobců.

19.5.2011
Xella CZ, s.r.o.

Tepelněizolační minerální bezvláknité desky Ytong Multipor jsou nehořlavé a splňují kritéria třídy A1. Stabilně drží tvar, odpuzují vodu a jsou odolné vůči tlaku. Jsou vhodné pro zateplení garáží, stropů sklepů, podjezdů a pro zateplení šikmých střech. Jednoduché zpracování a nízká hmotnost.

17.5.2011
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Foukání čedičové izolace hadicí z nákladního auta do prostoru, který je tvořen trámy a podbitím, se provádí za běžného provozu a není nutno příliš vyklízet půdu. Desková izolace je vhodná zejména k zateplení rovných svislých ploch fasády. Pro izolace podlahy na půdách chalup a domků je MAGMARELAX®.

12.5.2011
ROCKWOOL, a.s.

Ticho léčí ...bonmot s reálným základem. Hluk se stal součástí našeho každodenního života a jeho nadměrná míra způsobuje řadu zdravotních problémů. Pro dosažení potřebného útlumu hluku je elementární správný výběr materiálu a varianty zvukové izolace včetně technologie zpracování detailů na stavbě.

7.5.2011

Z širokého spektra možností využití produktů OSRAM a Siemens jsme zvolili oblasti obchod, kanceláře a hotely. Pro tyto sektory předvedeme naživo příklady typických aplikací inovativního řešení osvětlení, automatizace budov a rozvodů energií.

2.5.2011
doc. Ing. Zdeňka Havířová, Ing. Pavel Kubů, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelova univerzita v Brně

Životnost a funkční spolehlivost staveb a konstrukcí ze dřeva a z materiálů na bázi dřeva je výrazně ovlivňována vlhkostí těchto materiálů. Běžné tepelnětechnické posouzení lze považovat za ne zcela dostačující pro odhalení těchto vlivů na funkční spolehlivost a životnost konstrukcí a staveb na bázi dřeva. V článku uvádíme výsledky měření vlhkosti dřeva ve vzorcích obvodových stěn osazených mezi klimatizačními komorami a porovnání naměřených hodnot s hodnotami vypočtenými námi doporučeným způsobem z bilance vlhkosti v konstrukci podle ČSN 73 0540.

26.4.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s., z materiálů Ing. Petra Hynšta, technického manažera společnosti Lindab CZ

Veškerá nosná konstrukce je provedena z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline. Obvodové stěny, nosné vnitřní stěny i stropy jsou opláštěny sádrovláknitými deskami FERMACELL a důvodem jejich použití bylo zajištění dostatečné statické odolnosti konstrukcí, požárních vlastností a požadované akustiky.

25.4.2011
Ing. Daniel Bebej, Ing. Pavol Sedlák, PhD, Technická univerzita vo Zvolene

Novodobé budovy na báze dreva sú charakteristické nízkou spotrebou energie na vykurovanie a nadštandardnou tepelnou ochranou oplášťujúcich konštrukcií. Častou otázkou je, čo taká nízkoenergetická budova stojí, alebo aké zvýšenie investícií musí investor zniesť, ak sa rozhodne napríklad pre energeticky pasívny dom.

25.4.2011
Ing. Pavla Zavoralová

Tento díl seriálu pojednává o produktech z PCM, které lze použít jako stavební prvky. Je určen pro čtenáře laiky ale i odborníky a projektanty, kteří uvažují o použití ještě stále ne zcela v České republice rozšířených materiálů, využívajících výrazně lepších akumulačních vlastností, především v intervalu látkové přeměny.

11.4.2011
Ing. Stanislav Pechač, doc. Ing. Richard Nový, CSc.

Článek vznikl jako výsledek řešení diplomové práce, která se zabývala návrhem klimatizace sportovní haly. V rámci řešení byl kladen důraz na zajištění optimálních mikroklimatických podmínek zimního stadionu. To se týkalo zejména míst ovlivněných ledovou plochou s ohledem na problematiku tvorby mlhy a kondenzace vlhkosti na stavebních konstrukcích a zajištění nutného diváckého komfortu v oblasti tribun.

3.4.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Umístění hudebních klubů, koncertních sálů nebo restaurací v místech, kde jsou bytové a rodinné domy, naráží často na protichůdné požadavky na provoz. Provozovatelé společenských prostor požadují dlouhé otevírací doby a možnost živých produkcí, které bývají velmi hlučné.

28.3.2011
Ing. Bc. Jitka Hroudová, Ing. Pavel Kout, Ing. Jiří Zach, Ph.D.

Příspěvek se věnuje komplexnímu hodnocení vlastností izolací na bázi technického konopí, které je možné použít do konstrukce plovoucích podlah, a to především z pohledu akustickoizolačních vlastností a dále pak i z pohledu celkových užitných vlastností takto vytvořených plovoucích podlah.

23.3.2011
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť

Po dvou letech se ve Vysokých Tatrách opět uskuteční prestižní mezinárodní konference Tepelná ochrana budov. Letošní již 16. ročník má podtitul Aktuální tepelnětechnické požadavky a trendy. Reagovat bude mimo jiné na zavádění nových předpisů na národní a evropské úrovni.

21.3.2011
Univ. Prof. Arch. DI Dr. Martin Treberspurg, DI Roman Smutny, Division of Sustainable Construction, Institute of Structural Engineering

V Rakousku bylo dosud vybudováno přes 5000 budov ve standardu pasivního domu. V budoucnu se má ve standardu pasivního domu realizovat značná část novostaveb. Cílem studií (2), (3) bylo poučení z prvních obytných komplexů pasivních domů. Dosahují existující pasivní domy ambiciózní cíle projektů, jak spokojení jsou obyvatelé, jaké stavební vícenáklady lze očekávat a jak vysoká je skutečná úspora energie ve srovnání s konvenčními obytnými komplexy?

18.3.2011
Christian Bundegaard, Fotografie: Rasmus Norlander, VELUX Česká republika, s.r.o.

Úspory energie nemají smysl, pokud ohrožují vnitřní prostředí. Vzhledem k tomu, že mzdové náklady jsou přibližně stokrát vyšší než náklady na spotřebu energie v budovách, mimořádné výdaje vynaložené na zlepšení ventilace budou malé v porovnání s větší produktivitou, získanou díky vyšším výkonům a menšímu počtu ztracených pracovních dnů.

14.3.2011
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Nejčastěji se měření průvzdušnosti metodou blower door test provádí u menších prostorů jako jsou rodinné domy, byty apod. Stejně důležitý je ale blower door test také u prostorů s větším objemem. Pro měření takových prostorů je třeba použít výkonnější zařízení blower door s více jak jedním ventilátorem a rovněž příprava prostoru na měření je náročnější.

24.2.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Společnost Rigips, s.r.o., získala Čestné uznání v soutěži o Stavební výrobek – technologii roku 2010 České stavební akademie. Ohodnocena byla technologie redukovaného napojení interiérové příčky na úzké fasádní sloupky za úspěšné akustické řešení a konkrétní stavební návrh pružně reagující na aktuální potřebu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama