Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 6.6.2011 do 5.9.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.9.2011
Ing. Petra Bednářová, Ph.D., VŠTE v Českých Budějovicích

Šikmé střechy plní v dnešní době nejen funkci ochrany před deštěm. Využití podkrovních prostor k obytným účelům z nich udělalo obvodové pláště, které musí odolávat vlhkostním vlivům, jak z exteriéru, tak z interiéru. Často diskutovaným problémem je skladba konstrukce a použité materiály. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují tepelně vlhkostní režim v konstrukci a tím i kvalitu vnitřního mikroklimatu.

28.8.2011
redakce z tiskové zprávy ABF, a.s.

Přípravy 2. ročníku veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky For Therm se rychle blíží, proběhne 21. – 25. 9. 2011 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem For Arch a dalšími příbuznými veletrhy.

24.8.2011
Xella CZ, s.r.o.

Při výstavbě podzemních garáží v bytových komplexech je zapotřebí respektovat celou řadu specifických stavebně technických požadavků. Nevytápěná a hlučná podzemí mohou snižovat komfort bytových jednotek, které se nacházejí nad nimi v prvních nadzemních podlažích domů. Kromě akustiky a tepelné techniky je u podobných projektů nutné pamatovat i na přísná protipožární opatření.

6.8.2011
Ing. arch. Martin Spěváček

V projektu o pasivních domech podrobně představujeme další z realizací pasivních domů, a to vilu od Ing. arch. Martina Spěváčka. Objekt vyrostl v Plzni - Božkově. Jeho měrná potřeba tepla na vytápění je 15 kWh/m2.rok. Uvnitř článku naleznete i film o této realizaci pasivního domu.

1.8.2011
KLIMA RAPID, spol. s r.o.

Blíží se horké léto a představa pracovního nebo domácího prostředí je jistě příjemnější, pokud v něm bude přirozeně chladný vzduch. K udržení příjemného chladného vzduchu i v horkých dnech slouží klimatizační jednotky, které se liší podle typu a použití. Zde přinášíme přehled těch nejžádanějších.

27.7.2011
Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Dvouvrstvé parkety Bauwerk díky speciální dvouvrstvé konstrukci, která se lepí přímo na podkladní vrstvu, vykazují ideální vlastnosti při pokládce na podlahové topení. Pokládka celoplošným lepením minimalizuje kročejový hluk a při realizaci větších ploch nevyžaduje přerušení krytiny dilatační spárou.

23.7.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Letošní ročník soutěže Energy Globe Award ČR se rozrostl do sedmi bohatě zastoupených kategorií, přihlášeno bylo podle informací pořadatele 221 projektů. Porota složená z odborníků vybere tři nejlepší a oznámí je veřejnosti. Server TZB-info požádal o rozhovor jednoho z porotců inženýra Romana Šubrta z českobudějovického sdružení Energy Consulting.

18.7.2011
Ing. Daniela Hroššová, DEKPROJEKT s.r.o.

V lednu letošního roku vyšla Změna Z1 normy ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky, která je v platnosti od června 2007. Změna Z1 nepřináší zásadní změny, zpřesňuje však znění některých článků, zvláště metodiku posuzování zastínění s ohledem na stínění předsazenými konstrukcemi vlastního objektu.

11.7.2011
Ing. Robert Wawerka, VUT v Brně, Fakulta stavební

V dnešní době roste zájem o kvalitní a energeticky co nejúspornější bydlení. V následujícím příspěvku představím a přiblížím neobvyklou rekonstrukci koncového řadového domu v Dánsku. Předpokládá se, že po rekonstrukci by se daná stavba měla stát CO2 neutrální stavbou.

5.7.2011
Ing. Milan Hampl, IKA DATA spol. s r.o.

Zelené budovy (Green/Sustainable buildings) mnohem hospodárněji využívají klíčové zdroje, jako jsou energie, voda, materiály a území. S lepším využíváním přirozeného světla, s lepší kvalitou personalizovatelného vnitřního prostředí tyto budovy zvyšují efektivitu a komfort prostředí a nepoškozují zdraví uživatelů.

27.6.2011
Ing. Tomáš Kupsa, DEKPROJEKT s.r.o., člen TNK č. 43 Tepelná ochrana budov

V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.

27.6.2011
Ing. Daniela Koudelková, PhD.

Základní úlohou řídicího systému větrání a klimatizace budov je zajistit dodávku takového množství čerstvého vzduchu do prostoru, která v daném okamžiku splňuje aktuální požadavky na kvalitu vnitřního prostředí. Při návrhu systému regulace podle kvality vnitřního vzduchu je velmi důležitá i volba snímače.

22.6.2011

Nový systém slunečního stínění je tvořen skleněnými lamelami s reflexní vrstvou, které slouží pro regulaci slunečního záření. Reflexní vrstva umožňuje účinně redukovat sluneční zisky přes fasádou budovy a zároveň přesměrovat část slunečního záření do zadní části místnosti, kde je najvíc potřebné.

20.6.2011
Xella CZ, s.r.o.

Největším problémem podkrovních prostor pod šikmou střechou je jejich nízká tepelná stabilita, která se nejčastěji projevuje špatným klimatem a rychlým přehříváním v letním období. Jediným řešením je využití střešních konstrukcí s dostatečnou tepelnou akumulací. Konstrukce masivních střech ještě nikdy nebyly tak jednoduché jako nyní díky izolačním deskám Ytong Multipor WAP.

13.6.2011
Ing. Pavla Zavoralová

Recenzovaný Článek pojednává o experimentech na vzorcích Energain a DeltaCool 24 z PCM. Materiály byly vystavovány teplotám simulujících průběh letních denních teplot, tak aby došlo k jejich látkové přeměně. Vnitřní a povrchové teploty výrobků z PCM byly porovnávány s tradičními materiály, které se měření také účastnily.

10.6.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V klidné části obce Podlusky vyrostl na konci loňského roku rodinný dům od firmy DBH s.r.o., kde byl poprvé v ČR použit konstrukční systém I-nosníků FERMACELL+STEICO. Sádrovláknité materiály FERMACELL našly uplatnění na nosných i vnitřních stěnových konstrukcích, na podlahách i stropech přízemního rodinného domu.

Velux na TZB-info
6.6.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Při výběru oken je třeba brát v úvahu nejen jejich tepelněizolační vlastnosti, ale i jejich součinitel prostupu tepelného slunečního záření. Někdy jsou okna s většími solárními zisky žádané. V případě, že řešíte otázku jak pasivní solární zisky omezit, je vhodné volit okna se nízkým součinitelem prostupu tepelného slunečního záření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama