Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 27.10.2011 do 6.2.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.1.2012
Ing. Jaroslav Vychytil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb, Thákurova 7, 166 29 Praha 6

Poslední dobou roste obliba konstrukcí na bázi dřeva. Většinu parametrů lze v projektové fázi vypočítat podle známých postupů, ale u akustiky je problém s výpočtem hodnot vzduchové neprůzvučnosti právě u dřevěných konstrukcí, neboť existují pouze metody ke spolehlivému určení neprůzvučnosti konstrukcí na silikátové bázi. V tomto příspěvku je uvedena možná výpočtová metodika sloužící ke stanovení vzduchové neprůzvučnosti dřevěné stropní konstrukce s viditelnými trámy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

29.1.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Výzkumné centrum s názvem CENTEM vzniká při vysokoškolském ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni. Zaměří se na vývoj fotovoltaických článků, laserové technologie, polymerní kompozity a nové materiály, které lze využít ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, ve stavebnictví, strojírenství a energetice.

28.1.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Společnost pro techniku prostředí, odborná sekce Osvětlení, pořádala v polovině ledna seminář na téma aktuální problémy osvětlení a oslunění budov. Záměrem pořadatelů bylo setkání odborníků, kteří se touto oblastí zabývají a řeší dané problémy na bázi praktické i legislativní. Odborným garantem semináře byl doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., z Katedry konstrukcí pozemních staveb ČVUT v Praze.

27.1.2012
Primalex

Odstranění plísně běžného rozsahu pomocí chemických přípravků určených pro likvidaci plísní není nic složitého. Především je třeba odstranit příčinu vlhnutí stěn, pokud je stavebního charakteru, a následně použít vhodnou fungicidní penetraci v kombinaci se speciálním malířským nátěrem PRIMALEX Mykostop, což návratu plísně zabrání.

20.12.2011
Ing. Pavel Šťastný, CSc., Remmers

Tepelněizolační materiál na vnitřním líci obvodového zdiva má spoustu úskalí. V případě vnitřního KZS se posouvá rosný bod těsně za KZS, tedy na původní vnitřní líc zdiva. Máme dvě možnosti: zamezit tvorbě kondenzátu parozábranou, nebo kondenzát inteligentním systémem odvést.

13.12.2011
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.

Základní požadavky respondentů na kvalitní podnikový software jsou tedy komplexnost ERP řešení, integrace dalších komponent, jako je např. projektové řízení, jednoduché a intuitivní ovládání, uživatelsky příjemné a snadné vyhledávání, jako např. na Googlu a vysoká flexibilita.

12.12.2011
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek navazuje na předcházející text: Modelování fyzikálních jevů 1 – odpar z vodní hladiny a zabývá se řešením a vyhodnocením fyzikálních jevů uplatňujících se při řízeném odvlhčování prostorů bazénových hal. Návrh vzduchotechnické jednotky je obdobou stávajících řešení využívaných v praxi doplněných o poznatky z matematického modelování různých stavů a nastavení těchto centrálních odvlhčovacích zařízení. V závěru je uvedeno procentuální hodnocení možných úspor při optimálním provozování těchto zařízení.

12.12.2011

Integrované meziskelní žaluzie ScreenLine jsou nejen unikátním regulačním řešením, ale také zhodnocují cenu samotné nemovitosti. Aby dokázaly tak dlouho sloužit a bránit příbytky před teplem a světlem, musely projít řadou náročných testů. Pojďme si je přiblížit.

25.11.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Milan Bechyně, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Miroslav Šafařík

Doprovodný program třetího dne veletrhu Aqua-therm byl nabitý odbornými informacemi. Proběhl jednak seminář Energetický management pro města a obce s nejnovějšími informacemi o novelách zákona 406/2000 Sb., O hospodaření energií, a také třetí den konference TZB 2011 na téma akumulace energie.

24.11.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Vlastimil Růžička

V rámci druhého dne veletrhu Aqua-therm 2011 proběhl seminář Budovy s téměř nulovou spotřebou energie, seminář o pasivních domech a o navrhování tepelných čerpadel. Slavnostně byly předány zlaté medaile a čestná uznání za nejlepší vystavované exponáty.

23.11.2011
Ing. Jan Blažíček

V první den veletrhu Aqua-therm 2011 proběhl na výstavišti v Letňanech první den konference TZB 2011 pořádaný naším portálem. Letošní, již 11. ročník tradiční odborné konference přinesl příspěvky na téma technologie pro úsporné bydlení. V rámci programu konference byli vyhlášeni vítězové soutěže Zlatý@TZB-info 2011 o nejlepší internetové stránky z oboru TZB a stavebnictví.

14.11.2011
redakce

Veletrh Aqua-therm 2011 se nezadržitelně blíží, a proto si dovolujeme připomenout, že se i letos portál TZB-info podílí na doprovodném programu akce a organizuje v rámci „Dne TZB-info“, kterým je úterý 22. 11. 2011, konferenci s názvem „Technologie pro úsporné bydlení“. Přednášejícími budou odborníci ze všech oblastí TZB, doplněni o redaktory portálu, kteří ve svých příspěvcích zhodnotí uplynulý rok ve svých oblastech a představí plány na rok příští.

10.11.2011
SLAVONA s.r.o., Ing. Jakub Hrdlička

Slunce je pro naši planetu obrovským zdrojem energie. Za topnou sezónu dopadne v ČR na 1 m2 zhruba 1200 MJ. Jakým způsobem ovlivňuje potřebu tepla na vytápění objektu? Hlavní veličiny charakterizující zasklení, které mají vliv na potřebu tepla, jsou součinitel prostupu tepla Ug a propustnost slunečního záření g (solární faktor). Čím vyšší propustnost, tím větší jsou solární zisky.

31.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Příspěvek se zabývá změnami v právě revidované technické normě pro stavební tepelnou techniku z pohledu větrání a šíření vzduchu v budově. Připomíná se rozlišení hodnocení podle způsobu využití místnosti. Příspěvek popisuje formulaci požadavků, kdy se současně má řešit zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí, tak minimalizace energetické náročnosti spojené větráním. Pozornost je též věnována šíření vzduchu netěsnostmi obálky budovy.

31.10.2011
prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Hroudová, Vysoké učení technické v Brně, Stavební fakulta, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Příspěvek popisuje výsledky výzkumu zaměřeného na studium reálného tepelně vlhkostního chování různých druhů pórobetonových výrobků určených pro zděné konstrukce, a to především z pohledu závislosti tepelněizolačních vlastností na teplotě a vlhkostním obsahu materiálu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama