Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 12.2.2010 do 27.5.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.5.2010
Jan Blažíček, redakce

V pondělí 24. května uspořádala Česká rada pro šetrné budovy v prostorách Národního divadla Konferenci certifikačních systémů. Byla prezentována česká metoda certifikace budov SBToolCZ, která bude podrobně představena na konci června 2010.

24.5.2010
Ing. Jiří Šála, CSc.

V tisku, televizi, na internetu a v jiných běžně dostupných informačních mediích se objevují všeobecné rady, jak v budovách postupovat při odstraňování následků záplav. Slepé uplatňování většinově správných řešení v konkrétních složitých podmínkách však vyvolává rizika chyb, které vedou v nejhorším případě k destrukci budov, v lepším případě ke zbytečnému mrhání prostředky.

19.5.2010
ROCKWOOL, a.s.

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz

5.5.2010
Ing. Zdeněk Vávra, Ing. Pavel Dohnálek, MSCE

Hydroizolace z MS polymerů, které stojí na rozhraní mezi polyuretany a silikony a kombinují jejich pozitivní vlastnosti, umožňují realizovat celou řadu technologických kroků při vytváření hydroizolační ochrany staveb, které v minulosti nebyly možné.

29.4.2010
Ing. Ondřej Krátký, Ecophon CZ

Zvonící telefony, hlučící faxy, hovořící kolegové, a vy se potřebujete soustředit na složitý výpočet. Jde o klasický rozpor ve velkoprostorové kanceláři: komunikace versus koncentrace. Ale mohou za tuto situaci jenom Vaši hluční kolegové a hlučící kancelářské přístroje? Jak docílit akustické pohody?

28.4.2010
Vlastimil Růžička, redakce

Brněnské stavební veletrhy IBF a SHK jsou bezesporu hlavní událostí roku. Pro odbornou i laickou veřejnost se otevírají nové příležitosti ze světa moderního a úsporného stavění. Veletrh je příležitostí k posouzení nabídek vystavovatelů a k diskusím, které dané možnosti představují.

27.4.2010
ABF, a.s.

Přípravy jedné z nejvýznamnějších veletržních událostí u nás, 21. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, jsou v plném proudu. Již nyní hlásí organizátoři velký zájem vystavovatelů o účast na tomto a dalších souběžných veletrzích FOR ELEKTRO, FOR INVEST, FOR WOOD, FOR THERM, SPORT TECH a FOR CITY.

26.4.2010
prof. Ing. Jiří Vaverka. DrSc., VUT v Brně, Fakulta stavební

Základním významem použití inertního plynu v meziskelním prostoru izolačních skel je jeho nižší tepelná vodivost, tedy schopnost poskytnout větší odpor plynu proti přestupu tepla. Příspěvek analyzuje proměnnost součinitele prostupu tepla skla Ug v závislosti na změně koncentrace inertních plynů.

22.4.2010
Ing. Pavel Křeček, předseda ČKAIT

Je připravována první velká novela stavebního zákona. Je dokončována náhrada evropské směrnice o stavebních výrobcích za nařízení Evropské komise obdobného obsahu. Dojde k novele ES o energetické úspornosti budov, případně k vydání nové, s požadavkem na navrhování budov "ve standardu blízkém nule".

12.4.2010
Veletrhy Brno, a.s.

Stavební veletrhy Brno otevřou své brány již příští týden! Letos poprvé proběhnou společně s veletrhem interiéru a bydlení MOBITEX. Ve dnech 13. – 17. dubna máte šanci vidět nové technologie ve stavebnictví, systémy pro energetickou soběstačnost budov, nové trendy bydlení a řadu dalších zajímavostí.

12.4.2010
Prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc.

V posledních letech je stále diskutovaná otázka, jak výrazně je ovlivněn součinitel prostupu tepla transparentního prvku ve vztahu k použitému typu zasklívacího rámečku (profilu). Na trhu jsou k dispozici v zásadě dva typy plastových rámečků a rámečky nerezové (místo hliníkových) se spoustou protichůdných odborných názorů o jejich kvalitě a parametrech.

18.3.2010
VOÏVO - dřevěné okenice, žaluzie, rolety

S prvními jarními paprsky začíná mnoho lidí řešit otázku zastínění. V závislosti na podnebí, klimatických podmínkách, ve kterých se budova nachází a její orientace vůči světovým stranám, lze navrhnou důmyslný systém stínicí techniky, tak aby splňoval nejen nároky na vhodné zastínění celého interiéru, ale i termoregulaci budovy.

16.3.2010
Martin Jindrák, ATREA

Vzduchotechnické systémy (VZT) se stále častěji stávají běžnou součástí výstavby rodinných a bytových domů. Se vzduchotechnikou se uvažuje už ve fázi ranné studie objektu, což umožňuje snažší integraci do dispozice objektu. Nechci popisovat vazby a systémy rovnotlakého větrání a cirkulačního teplovzdušného systému s větráním (vše s rekuperací tepla z odpadního vzduchu). Tato oblast je již dostatečně známá a popsána. Tento příspěvek popisuje malou část provozu VZT systému vč. vlivu na vnitřní mikroklima.

15.3.2010
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Cílem návrhu denního osvětlení je zjednat do místnosti přístup slunečnímu světlu, které je rozptýleno v atmosféře, a zjednat tak při denním světle zrakovou pohodu pro uživatele interiéru, tj. vhodné světelné podmínky pro zrakové práce v interiéru konané. Požadavky na denní osvětlení jsou formulovány v ČSN 730580-1 až 4. Požadavky jsou závazné, protože příslušné články uvedených norem jsou stanoveny jako závazné zákony a vyhláškami 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, 258/2000 Sb. o veřejném zdraví, 410/2005 Sb. hygienické požadavky na prostory pro výchovu a vzdělávání dětí, nařízení vlády 361/2007 Sb. kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

5.3.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V moderních budovách se objevuje množství nových technických systémů, které řeší jednotlivé funkce stavby. Vedle vlastního systému, jenž musí umět danou funkci splnit, je velmi důležité jeho provozování, které musí splňovat ekonomické, energetické, ekologické i legislativní požadavky.

4.3.2010
Meffert ČR spol. s r.o.

Při odstraňování vlhkosti ze staveb se v posledním desetiletí osvědčily materiály chovající se vůči vodě jako kapilárně aktivní. Kapilárně aktivní materiály díky své pórovité struktuře dovednou vodu okamžitě při prvním kontaktu do sebe nasát a velice rychle v sobě transportovat nebo uložit až do okamžiku jejího odevzdání do okolí např. ve formě vodní páry.

12.2.2010
Ing. Lubomír Rajdl, CSc., Českomoravská záruční a rozvojová banka, a .s., vrchní ředitel úseku strategie

Článek přináší nejaktuálnější přehled podpor v rámci dotačních titulů Nový Panel a Zelená úsporám, a to včetně možnosti jejich kombinace a limitů. Jsou uvedena základní doporučení a výhody jednotlivých systémů veřejné podpory.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama