Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 22.6.2019 do 15.10.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Sedmdesát procent uživatelů udává, že dostatek denního světla je jedním z hlavních parametrů, podle kterých se rozhodují při koupi nového rodinného domu nebo bytu. Zejména mladé rodiny se přitom stále častěji uchylují ke koupi bungalovu, tedy přízemního domu. Právě takové stavby ale neposkytují ani zdaleka tolik denního světla, kolik ho člověk potřebuje.

9.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

K prosvětlení tmavé chodby nebo šatny výborně poslouží světlovod od společnosti VELUX. Díky vysoce odrazivému tubusu dokáže přivést sluneční paprsky až do hloubky 6 metrů mezi střechou a interiérem.

6.10.2019
JRD s.r.o.

Dobrá akustika je velmi důležitý parametr zdravého vnitřního prostředí budov, protože hluk a vibrace z okolního prostředí mohou vážně poškodit fyzické i duševní zdraví. Česká legislativa sice udává přesné právní i technické normy pro kročejovou neprůzvučnost v rámci jednotlivých typů staveb, ale ani jejich dodržování nemusí eliminovat všechny nepříjemné zvuky, které nepříznivě ovlivňují komfort bydlení v řadě domácností.

1.10.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Efektní a jednoduché řešení, které zlepší světelné podmínky v domě a umožní optimální ventilaci. Světelná šachta umožňuje cílené osvětlení konkrétního místa a automatické provětrání prostoru.

24.9.2019
VELUX Česká republika, s.r.o.

Sedmdesát procent uživatelů udává, že dostatek denního světla je jedním z hlavních parametrů, podle kterých se rozhodují při koupi nového rodinného domu nebo bytu. Zejména mladé rodiny se přitom stále častěji uchylují ke koupi bungalovu, tedy přízemního domu. Právě takové stavby ale neposkytují ani zdaleka tolik denního světla, kolik ho člověk potřebuje.

Ilustrační obrázek © djama - Fotolia.com
16.9.2019
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Technický a skúšobný ústav stavebný, n.o., Bratislava

Recenzovaný Postupné sprísňovanie hodnoty súčiniteľa prechodu tepla obalových stavebných konštrukcií zohľadňuje požiadavky smernice EÚ na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov pri súčasnom rešpektovaní nákladovo optimálnych podmienok. Požiadavky na normalizovaný súčiniteľ prechodu tepla odrážajú situáciu na trhu so stavebnými výrobkami (najmä oknami). Zohľadňujú sa aj hygienické parametre, požiadavky na tepelnú pohodu a požiadavky na zníženie potreby energie na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov. Návrh normalizovaných požiadaviek podľa konsolidovaného textu zohľadňuje súhrn požiadaviek na zhotovovanie stavieb, obnovu budov, ale aj spotrebu energie pri výrobe stavebných materiálov, najmä tepelných izolácií.

31.8.2019
MEA Water Management s.r.o.

Rozšíření školního areálu ZŠ Žižkova na Berounsku obsahuje demolici budovy školky, propojení stávajících budov a dostavbu nového objektu se spojovacím krčkem ve 2. nadzemním podlaží. Součástí nové budovy jsou i hluboké suterénní prostory, do kterých bylo nutné přivést přirozené světlo a vzduch.

29.8.2019
Ing. Zdenko Malík, Ing. Kristina Fořtová, Ph.D., Ing. Kamil Staněk, Ph.D., Ing. Jakub Diviš, Ing. Martin Hataj, Ing. Robert Jára, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Se zvyšováním nároků na tepelněizolační obálku budov narůstá význam tepelných mostů na celkové tepelné ztrátě jejich obálkou. Bodové tepelné mosty jsou ve výpočtech často zanedbávány, přičemž ale mohou vést k navýšení tepelných ztrát obálky budovy až o 35 %. Významnými bodovými tepelnými mosty jsou kromě jiného i prvky, které zabezpečují kotvení konstrukcí vystupujících před fasádu, jež plní nosnou funkci, jelikož hlavní důraz je kladen na únosnost takovéhoto prvku. Na trhu je dostupných několik variant kotevních systémů s řešením problematiky tepelných mostů. Tento článek se zabývá tepelnětechnickým posouzením vybraného kotevního systému a jeho experimentálním ověřením během zatížení v klimatické komoře.

26.8.2019
Ing. Martin Hataj, Ing. Robert Jára, Ph.D., Ing. Kristina Fořtová, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Vzhledem ke zvyšování požadavků na energetickou úsporu staveb jsou dnes časté aplikace kontaktních zateplovacích systému na venkovních fasádách. Konstrukce, které vystupují před fasádu a plní nosnou funkci, je nutné dostatečně kotvit k obvodovým nosným konstrukcím. Vedle únosnosti je důležitým faktorem optimální řešení tepelných mostů v kotvícím sytému. Na trhu je dostupných několik variant kotevních systémů s řešením problematiky tepelných mostů. Tento článek představuje současně dostupná řešení a prezentuje experimentální výsledky vybraného kotevního systému.

Primalex MykostopJak bojovat s plísněmi v interiéru i exteriéru, foto Primalex
17.8.2019
Primalex

Primalex Mykostop je speciální otěruvzdorný nátěr s velmi dobrou kryvostí, vysokou bělostí (min. 92 % BaSO4) obsahující navíc i účinné fungicidní látky, které likvidují plísně a současně mají preventivní protiplísňový charakter.

22.7.2019
Knauf Praha s.r.o.

Přinášíme kompletní informace k tématu akustiky stavebních konstrukcí a prostorové akustiky se systémy Knauf. Nový Akustický katalog Knauf navazuje, prohlubuje a upřesňuje úspěšnou publikaci Knauf ZESILTE TICHO!

Obr.: Správné natočení domu ke světovým stranám je podmínkou pro zajištění tepelné pohody v průběhu celého roku.
14.7.2019
Centrum pasivního domu, z.s.

Letní vedra opět udeřila svou největší silou, a tak každý z nás hledá stinné a chladné útočiště, kam se před horkem schovat. Pomineme-li vychlazená obchodní centra a přeplněná koupaliště, nabízí kýžené pohodlí chladného a svěžího vzduchu pasivní domy. A to dokonce bez využití klimatizace, která je mnohdy až nepříjemná. Jak to dělají? Chytře a jednoduše. Za vším je precizní návrh, který zvažuje veškeré potřeby pro komfortní a zdravý život v klimatických podmínkách, kde dům bude stát.

Vnější stínění elektricky ovládanými žaluziemi a pergolou
26.6.2019
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Odborný Vnější stínící prostředky oken nabývají na významu v souvislosti s přibýváním počtu tropických období v ČR a se zvyšováním jejich četnosti. Letní měsíce posledních let ukazují, že bez ochrany proti nadměrnému přehřívání interiéru lze obtížně dosahovat pohodové teploty v pobytových místnostech.

25.6.2019
Ing. Richard Slávik, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Peterková, Ph.D., doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D.

Recenzovaný Přírodní materiály a jejich využití ve stavebnictví je velice aktuální téma, kterému se věnuje mnoho odborníků z celého světa. Reálné chování přírodních materiálů ve stavebních konstrukcích je však poněkud odlišné od syntetických materiálů, jejichž použití je v konstrukcích léty prověřené a jsou běžně užívané. Materiály na přírodní bázi mají poměrně vysoký sorpční potenciál a pracují s vlhkostí odlišným způsobem než klasické izolanty, jako jsou minerální vlna nebo pěnový polystyren. Příspěvek se zaměřuje na stavební konstrukci obvodové zdi, která byla při rekonstrukci objektu rodinného domu z interiéru dodatečně zateplena pomocí izolace na bázi přírodních vláken. Hygrotermální odezva této konstrukce je dlouhodobě sledována a její průběh je srovnán s průběhy vypočítanými pomocí běžných i pokročilejších výpočetních metod.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama