Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 31.3.2020 do 17.8.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.8.2020
Ing. Jaroslav Hejl, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Recenzovaný Zvuková izolace stěn je v moderních systémech výstavby často zhotovovaná vícevrstvými konstrukcemi. Tento článek se věnuje akustickému fungování právě takových konstrukcí a rozebírá důležitost správné realizace. Také varuje před omezenou zvukovou neprůzvučností na nízkých frekvencích, které se často nevěnuje dost pozornosti. Ke srovnávání akustického chování konstrukcí a simulacím byl použit software pro výpočet zvukové neprůzvučnosti INSUL.

24.7.2020
OFFICITY s.r.o.

Akustice v kancelářích mohou pomoci akustické paravány, panely na zeď, ale i závěsné panely, které lze kombinovat s osvětlením. Designové provedení a kombinace barev vyniknou v konceptu od společnosti OFFICITY.

19.7.2020
Haas Fertigbau s.r.o.

Dřevostavba v kvalitě 21. století. To je cíl společnosti Haas Fertigbau, která ve snaze vyhovět rostoucím požadavkům na uživatelský komfort a ekologii provozu dosahuje mimořádné efektivity, krátkých realizačních dob a nadprůměrně vysoké kvality.

13.7.2020
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Recenzovaný TZB-info doporučuje Článek upozorňuje na význam denního osvětlení a proslunění bytů pro veřejné zdraví. Dennímu osvětlení bytů je třeba věnovat stejnou pozornost, jako dennímu osvětlení pracovišť a škol. Je popsán způsob, jakým byl do české technické normalizace zaveden jako kritérium činitel denní osvětlenosti Dw (%) roviny okna zvenku. Jsou uvedeny výsledky studie denního osvětlení obytných místností v návaznosti na limitní hodnoty tohoto činitele i v návaznosti na tzv. odstupový úhel a plochu okna stanovenou jako 1/10 plochy podlahy obytné místnosti.

9.7.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Kudy vést rozvody, když nechceme narušit vrstvu kročejové izolace? Je vůbec přípustné mít vrstvu kročejové izolace tlustou 80 mm. Je možné ji tam položit ve dvou vrstvách? Toto jsou otázky, na které se bude realizační firma či přímo investor ptát projektanta.

8.7.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Příčky z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená by měly být vyzdívány nejlépe od horního podlaží ke spodnímu. Pro zdění se používají systémové materiály. Zdivo z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená se zakládá na asfaltový pás. Zakládací malta je přerušená v místě minerální vlny cihel. Zdivo se zdí na systémovou PU pěnu HELUZ. Napojení na ostatní konstrukce se provádí pružně – v patě stěny přes asfaltový pás, svislé spáry na ostatní konstrukce přes minerální vlnu, u stropu přes systémovou PU pěnu. Čerstvé omítky se v místě napojení stěn proříznou a vzniklá spára se vyplní přetíratelným akrylovým tmelem.

5.7.2020
VELUX Česká republika, s.r.o.

Ondřej Bradávka z Opavy zopakoval své loňské prvenství ve středoškolské soutěži King of Daylight s originálním návrhem podzemního rodinného domu. Kvůli koronaviru celá soutěž poprvé proběhla online a zájem o účast předčil očekávání.

1.7.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Zdivo z akustických cihel HELUZ se zpravidla zdí na běžné malty. Je potřeba dodržet správnou tloušťku malty a všechny svislé spáry, kde není spoj pero-drážka, promaltovávat zdicí maltou. V případě příček z cihel HELUZ AKU s maltovací kapsou se doporučuje poslední řadu stěny pod stropem vyzdít z cihel HELUZ AKU bez maltovací kapsy. Doporučuje se, aby zdivo z akustických cihel bylo provedeno do vnějšího líce obvodového zdiva.

8.6.2020
Ing. Hollý Ján, doc. Ing. et Palko Milan, Ing. arch. PhD., Ing. Martina Jurigová, PhD., Ing. Adela Palková, PhD.

Recenzovaný Zmena materiálov, absencia stavebných prvkov, úprava skladby vrstiev, aplikácia lacnejších alternatív – toto sú bežné situácie v stavebnej praxi. V určitých prípadoch sú tieto modifikácie bez následkov, v takejto situácii je však okrem iného potrebné zohľadniť fyzikálne zákony. Článok sa venuje práve prípadu, v ktorom bola vykonaná zámena konštrukcie – namiesto železobetónovej stropnej dosky zhotoviteľ zvolil konštrukciu drevenú. Drevo má značne odlišné vlastnosti ako železobetón, je teda potrebné zohľadniť hneď niekoľko aspektov ako napríklad statické pôsobenie, tepelnotechnické vlastnosti a v neposlednom rade – čomu sa venuje aj tento článok – tepelnovlhkostné pomery v priereze, resp. v skladbe konštrukcie. Sú uvedené možné dôsledky a je navrhnuté najvhodnejšie riešenie – úprava skladby tejto konkrétnej stropnej konštrukcie tak, aby spĺňala funkčné požiadavky.

© johannesspreter - Fotolia.com
19.5.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Jedním ze základních bodů novely vyhlášky je komplexní revize nastavení parametrů referenční budovy sloužících ke stanovení ukazatelů energetické náročnosti budovy a odvození požadavků na energetickou náročnost budov. Jejich současná konfigurace neodpovídá technologickému posunu posledních let, což vede k nerovnoměrnému rozložení významnosti jednotlivých dílčích dodaných energií v rámci celého PENB a v důsledku i k nefunkčnímu nastavení požadavků na energetickou náročnost. Správné nastavení a vzájemné vyvážení parametrů referenční budovy je tak klíčem k nastavení vhodných požadavků na energetickou náročnost jejich srozumitelnosti pro laickou i odbornou veřejnost. Zásadní dopad na parametry referenční budovy mají i faktory primární energie z neobnovitelných zdrojů, jak zní nový název pro primární neobnovitelnou energii. Revize vyhlášky se tak dotkla i jejich nastavení.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

20.4.2020
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava

Recenzovaný Při sanacích vlhkého zdiva dochází často také k zásahu do podlahových konstrukcí, respektive k provádění podlah nových. Příspěvek pojednává o problematice projekčního navrhování podlahových konstrukcí v návaznosti na sanaci vlhkého zdiva přilehlých stěn. A to zejména z pohledu stavební tepelné techniky, ochrany proti působení zemní vlhkosti a proti pronikání radonu z podloží.

5.4.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Nový trend v zateplovacích systémech – kombinace tradiční omítky a skla. Zateplovací systémy se sklem? Ano, nyní je to možné. Weber pro letošní stavební sezónu nachystal zajímavé designové řešení zateplovacích systémů. Sklo a zateplovací systém nyní jde dohromady, to je weber therm style.

3.4.2020
Thomsit, Michal Kopecký, obchodní ředitel THOMSIT

Značka Thomsit není v podlahářské branži žádnou novinkou. Thomsit byl založen před téměř 75 lety v Německu, od roku 2017 je součástí skupiny PCI a od roku 2020 je opět v České republice!

31.3.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný TZB-info doporučuje Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama