Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 22.10.2019 do 5.4.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.4.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Nový trend v zateplovacích systémech – kombinace tradiční omítky a skla. Zateplovací systémy se sklem? Ano, nyní je to možné. Weber pro letošní stavební sezónu nachystal zajímavé designové řešení zateplovacích systémů. Sklo a zateplovací systém nyní jde dohromady, to je weber therm style.

3.4.2020
Thomsit, Michal Kopecký, obchodní ředitel THOMSIT

Značka Thomsit není v podlahářské branži žádnou novinkou. Thomsit byl založen před téměř 75 lety v Německu, od roku 2017 je součástí skupiny PCI a od roku 2020 je opět v České republice!

31.3.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný TZB-info doporučuje Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.

19.3.2020
Schöck-Wittek s.r.o.

Klid je základní lidskou potřebou. Právě v dnešní době plné spěchu a hluku touží lidé stále častěji po klidu a relaxaci. Zvuková izolace v budovách proto není v žádném případě zbytečným luxusem, nýbrž naprostou nutností.

17.3.2020
redakce

Redakce našich portálů TZB-info a ESTAV.cz vysílala z veletrhu Aquatherm po celé čtyři dny jeho konání. Z výstaviště jsme to vzhledem k okolnostem stihli na poslední chvíli. Nyní Vám nabízíme záznamy vysílání po jednotlivých dnech včetně odkazů na jednotlivé rozhovory.

28.2.2020
THERMONA, spol. s r.o.

Od ledna 2020 se smí v České republice stavět už jen nízkoenergetické nebo pasivní domy. Zpřísnění pravidel, které má za cíl snížit energetickou náročnost novostaveb, povede podle odhadů ke zdražení cen novostaveb o stovky tisíc korun.

© Fotolia.com
10.2.2020
Ing. Radoslav Ponechal, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, katedra Pozemného staviteľstva a urbanizmu

Recenzovaný Zhoršenie tepelného komfortu počas horúcich letných dní sužuje obyvateľov bytových domov už niekoľko rokov a podľa prognóz vývoja globálnej klímy sa to tak skoro nezlepší. V článku je uvedený príklad rozvrhu pre modelový bytový dom, zostavený na základe doterajších zvyklostí ako aj novších štatistických štúdií zo zahraničia. Poukazuje tiež na rozdiely vo výsledkoch simulácie pri rôznych spôsoboch aplikácie rozvrhu vnútorných tepelných ziskov v byte.

8.2.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover, Ing. Pavel Rydlo, Ing. Vít Koverdynský, Ph.D.

Žijeme v hlučné době. Výrobní průmyslové haly, nákupní střediska, sportovní a koncertní arény a další a další, to jsou všechno stavby, kde máme problémy s hlukem. Ten se snažíme všemožným způsobem utlumit, abychom si mohli vychutnat čisté tóny koncertu, nebo jen klidný nákup, nebo jen každodenní klidnější práci.

© Konstantin Yuganov - Fotolia.com
3.2.2020
Ing. Radoslav Ponechal, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, katedra Pozemného staviteľstva a urbanizmu

Recenzovaný Problematika výpočtu letného prehrievania je odbornej verejnosti menej známa, hoci sa stáva čoraz aktuálnejšou. Príspevok sa v prvej časti zaoberá aktuálnymi normovými požiadavkami v tejto oblasti. Ďalej uvádza príklad výpočtových programov. Hlbšie rieši problém klimatickej okrajovej podmienky a ďalších podstatných faktorov, ovplyvňujúcich výsledok výpočtu letného prehrievania ako je vetranie a vnútorné tepelné zisky.

9.1.2020
redakce

Energetická náročnost domu je ovlivněna jeho architekturou, kvalitou obálky a technickým zařízením. Společnost Biosuntec optimalizuje domy ze všech jmenovaných hledisek, navrhuje úsporné systémy vytápění, chlazení, větrání, ohřevu vody, využití elektrické energie, řízení, a to s využitím obnovitelných zdrojů. Zajistí navíc získání dotace, která kompenzuje vícenáklady spojené se změnami, a to jak ve fázích přípravy stavby, tak v pozdějších fázích. V rozhovoru odpovídá Kurt Hartmann, obchodní ředitel společnosti Biosuntec.

6.1.2020
Ing. Dagmar Michoinová, Ph.D., Národní památkový ústav ČR, Technologická laboratoř,

Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.

20.12.2019
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Jak naučit zaměstnance zacházet šetrně se zdroji? Mohou zaměstnanci pomoci realizovat ve svých společnostech úsporná opatření? S těmito a dalšími otázkami vám pomůže vzdělávací kurz YEE pod záštitou ČNOPK a odborníků na danou problematiku. YEE projekt běží paralelně ve čtyřech evropských zemích.

19.12.2019
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Odborný TZB-info doporučuje S pohledem do minulosti české technické normalizace v oblasti stavební světelné techniky autor hledá možnou inspiraci pro tvůrce nového stavebního zákona a k němu příslušné podzákonní legislativy.

Ilustrační obrázek © djama - Fotolia.com
27.11.2019
Ing. Peter Buday, PhD., katedra KPS, SvF STU Bratislava

Recenzovaný Kotviace systémy ťažkých budov, ktoré sú zvyčajne tvorené masívnou oceľovou konštrukciou, významne ovplyvňujú tepelnú ochranu budov, hlavne ich vplyvom na plnenie hygienického kritéria normy STN 73 0540-2, ako aj na výpočtovú hodnotu. koeficientu prestupu tepla na fasáde. Predložený článok sa zaoberá týmito dvoma tepelnými kritériami.

28.10.2019
Ing. Bc. Jitka Peterková, Ph.D., doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Magdaléna Michalčíková, Ph.D., Ing. Vítězslav Novák, Ing. Richard Slávik, Ph.D., Ing. Dagmar Donaťáková, Dipl. Ing. Dr. techn. Azra Korjenic, Benjamin Raich

Recenzovaný Příspěvek se zabývá jednou z možností řešení problematiky akustiky vnitřního prostředí. Velmi často se lze ve starších budovách setkat se špatnou akustikou interiéru. Existuje mnoho variant řešení tohoto problému, jednu z těchto možností představují i zelené prvky zabudované do interiéru, které mají mimo jiné také pozitivní vliv na psychickou pohodu a zdraví lidí, pobývajících v daném interiéru. V rámci výzkumných prací probíhajících ve spolupráci Fakult stavebních, Vysokého učení technického v Brně a Technické univerzity ve Vídni a společnosti Němec s.r.o. byla provedena realizace zelené stěny a zelených obrazů do učebny, kde se přednášející a studenti potýkali se špatnou akustikou interiéru. Článek popisuje účinnost těchto zelených prvků aplikovaných v přednáškové místnosti z hlediska akustiky vnitřního prostředí.

Zdeněk Podlaha v rozhovoru pro TZB-info
24.10.2019
redakce

Standard budov s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB) je od ledna 2020 povinný již pro veškeré nové budovy. Investoři se tohoto faktu zbytečně obávají. Co nový NZEB standard znamená a jak se na něj připravila společnost Xella odpovídá v rozhovoru Ing. arch. Zdeněk Podlaha.

Parametrická štúdia tepelnej bilancie budovy, ilustrační snímek © Büros - Fotolia.com
22.10.2019
prof. Ing. Ivan Chmúrny, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava, Katedra konštrukcií pozemných stavieb

Recenzovaný Uvádzajú sa výsledky výpočtov tepelnej bilancie adinistratívnej budovy, to znamená výpočty potreby tepla na vykurovanie a chladenie pri parametricky meniacej sa tepelnoizolačnej úrovni výstavby, transparentnosti fasády a účinnosti tienenia v letnom období.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama