Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 9.1.2018 do 23.5.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.5.2018
ABF, a.s.

Největší tuzemský stavební veletrh FOR ARCH se koná tradičně na přelomu léta a podzimu ve dnech 18. až 22. září, tedy v době, kdy si budeme opět zvykat, že světla ubývá, dny se krátí, a sluneční paprsky budeme čím dál více nahrazovat světlem umělým. I proto se bude pro odborníky i laiky pořádat hned několik akcí zaměřených na tematiku osvětlení.

22.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Způsobů, jak realizovat základovou desku je mnoho, a ještě více je materiálů, které lze při jejich stavbě využít. My vám v tomto článku nabídneme porovnání dvou oblíbených způsobů založení: základové desky na pasech a samonosné základové desky na izolačním podsypu z lehkého keramického kameniva Liapor Ground.

© fotolia.com
15.5.2018
Ing. Josef Hodboď, Ing. Petr Bohuslávek

Evropský parlament schválil první změnu evropské směrnice 31/2010/EU o energetické náročnosti budov. Po zveřejnění v Úředním věstníku Unie, které se předpokládá do konce května 2018, musí být změny do 20 měsíců promítnuty do legislativy členských států.

15.5.2018
CIUR a.s., Petr Čamra

Konstrukce dvouplášťových rovných střech je bezesporu tou nejproblémovější součástí bytových domů, pokud jde o rekonstrukci. Rizika dvouplášťových střech jsou spojená s možností zatečení vody, promrzáním, kondenzací vlhkosti uvnitř dutiny, nevhodnou izolací, špatným odvětráváním, degradací dřevěných prvků, umístěním a vývody vzduchotechniky atd.

14.5.2018
doc. Ing. Milan Gaff, Ph.D., Ing. Kamil Trgala, Ph.D., Ing. Tereza Adamová

Recenzovaný Třídílná studie sleduje na základě aktuálních poznatků environmentální přínos využívání recyklovaného dřeva při výrobě aglomerovaných materiálů. Základní myšlenka nakládání s dřevním odpadem vychází z teorie zachování funkčních lesních ekosystémů, kdy je důležité zachovat národní přírodní zdroje a recyklovat surovinu, protože separace odpadního dřeva a jeho recyklace má smysl a šetří peníze. V druhé části se zaměříme na mezinárodní srovnání v oblasti zpracování dřevního recyklátu, na porovnání aglomerovaných materiálů na bázi dřeva se silikáty, kovy, plasty (technické, environmentální, ekonomické) a na kontroly a řízení jakosti při výrobě aglomerovaných materiálů se zřetelem na využívání recyklátu při výrobě.

2.5.2018
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Termoakustické vlastnosti jsou u zdiva velmi důležité především při výstavbě bytových domů, administrativních budov a jiných komerčních objektů. U staveb tohoto druhu ale hraje velmi podstatnou roli také hmotnost používaného zdiva a poměr tloušťky zdiva k akustickým vlastnostem stěny. Zdící systém Liapor z lehkého keramického betonu se pyšní vynikajícím poměrem tloušťky a termoakustických parametrů.

30.4.2018
Ing. Jakub Dohnal, doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu využívání dřeva jako konstrukčního materiálu je potřeba vzít v úvahu otázku vlhkosti ve dřevě. Touto problematikou je důležité se zabývat podrobně, protože zvýšená vlhkost v dřevěné konstrukci mění nejen jeho mechanické a elastické vlastnosti, ale také je dřevo náchylnější k napadení biotickými činiteli. Zvýšená vlhkost se do dřeva může dostat například špatně navrženou konstrukcí nebo špatně vyřešeným detailem. Dřevo je hygroskopický materiál, to znamená, že jeho vlhkost ustaluje podle rovnovážné vlhkosti okolního prostředí. Při zvýšení vlhkosti, dřevo začne přibírat okolní vlhkost a akumulovat ji v sobě. V případě, kdy je okolní prostředí sušší, tak vlhkost ze dřeva vystupuje do tohoto prostředí. Tento článek se věnuje analýze vlivu vysoušení dřeva s použitím elektromagnetických vln. Je pozorováno rozložení vlhkostního pole uvnitř vzorku. Je zde řešena problematika absorpce vody a následná optimalizace časových úseků, po které je potřeba dřevo vysoušet, aby nedošlo k výrazným výsušným trhlinám.

23.4.2018
Ing. Lukáš Velebil, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Kristýna Čápová, Ing. Milan Dvořák

Recenzovaný Příspěvek se zabývá experimentální analýzou zaměřenou na ověření funkce optovláknových senzorů (FBG – Fiber Bragg Grating), sloužících k měření mechanického namáhání dřevěných nosných konstrukcí. Zkušební těleso z lepeného lamelového dřeva se systémem optovláknových senzorů vlepených mezi lamelami bylo mechanicky zatěžováno dvěma ohybovými zkouškami. Data získaná pomocí optovláknových senzorů byla následně porovnána s referenční měřící metodou a analytickým výpočetním postupem.

18.4.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Rámec Národního programu Životní prostředí definuje prioritní témata, která budou podporována jako součást Národního programu Životní prostředí (dále jen „NPŽP“) během následujících tří let. V článku je přehled některých vybraných témat, alokovaných finančních částek a orientační harmonogram plnění. Toto potenciálním žadatelům umožňuje se v předstihu připravit.

19.3.2018
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., Západočeská univerzita v Plzni, Katedra mechaniky

Recenzovaný Velikost působícího zatížení na stěny vysokých dřevěných staveb lze podle stávajících norem sestavit dle platných kombinačních rovnic více způsoby. Existují tak rozdíly mezi výsledky. Vymezení vhodného postupu stanovení svislé síly od stavby v různých částech přípravy stavby a jeho porovnání s dalšími možnostmi je předmětem tohoto příspěvku.

1.3.2018
Business Institut EDU a.s.

Profesní vzdělávání je téma pro všechny speciality pohybující se v oblasti nemovitostního trhu. Další stupeň vzdělání v podobě studia MBA pro ně může představovat benefit, který jim pomůže k získání vyšší manažerské pozice i v kariérním rozvoji. V kombinaci s odpovídající praxí se tento typ praktického vzdělávání hodí pro specialisty z oblasti developmentu, prodeje nemovitostí i facility managementu.

20.2.2018
pracovní skupina Zdravé vnitřní prostředí České rady pro šetrné budovy

První dotační tituly podporující energetickou úspornost budov pomohly školám zateplit a snížit energetické ztráty. Velkým problémem, o kterém se tolik nehovoří, je ovšem i špatná akustika a nedostatečné osvětlení. Pokud Vás téma zajímá, srdečně vás zveme i na doprovodný program Aquathermu Praha.

Vítězné domy soutěže Pasivní dům roku 2017
9.2.2018
redakce podle tiskové zprávy

Vítězné domy byly vyhlášeny na konferenci Pasivní domy ve čtvrtek 8. února v rámci výstavy For Pasiv v Praze. Uděleny byly ceny poroty, veřejnosti a ceny partnerů. Oceněno bylo celkem 5 projektů. Ve stejný den byl veřejnosti představen nový ředitel Centra pasivního domu.

5.2.2018
Ing. Ayodeji Omishore, doc. Ing. Miloš Kalousek, Ph.D., Petr Mohelník

Recenzovaný Prototyp atypického světlovodu s parabolickým koncentračním zrcadlem byl testován z důvodu stanovení povrchových teplot při působení slunečního záření. Účelem zkoušek je zjistit zvýšení teploty a posoudit možná problematická místa spojená s přehřátím stavebních konstrukcí a materiálů v místě instalace světlovodu.

Podceňovaná místa zděných staveb z pohledu statika
25.1.2018
Ing. Zuzana Hejlová, statička společnosti HELUZ

Tento příspěvek zazněl na loňských seminářích Heluz od A do Z a je zaměřen na nejčastější příčiny trhlin ve zdivu. Většině z nich se však dá předejít správným postupem, ať už při návrhu nebo vlastním provádění. Některé z chyb se v praxi opakují dokonce tak často, že je už někdy jako chyby ani nevnímáme. A proto se tento příspěvek na některé z těchto poruch zaměří, abychom se z nich poučili a na stavbách jim předešli.

22.1.2018
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Mezi odbornou stavební veřejností se často hovoří o novince od společnosti HELUZ o cihelném bloku HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Požádali jsme proto produktového manažera společnosti HELUZ Ing. Pavla Heinricha, aby nám přiblížil jeho technické parametry a seznámil nás s jeho užitnými vlastnostmi.

19.1.2018
Centrum pasivního domu, z.s.

Zveme vás na 13. ročník mezinárodní konference Centra pasivního domu 2018 s podtitulem Inovace pro nulové budovy. Konference se uskuteční v rámci veletrhu FOR PASIV 2018 ve čtvrtek 8. února 2018 v kongresovém sálu areálu PVA EXPO Praha v Letňanech.

9.1.2018
VELUX Česká republika, s.r.o.

VELUX: Úspěšný experiment ve škole v Marcey-les-Grèves je snadno duplikovatelný a může inspirovat další školy. Projekt potvrdil velkou účinnosti hybridního systému větrání na kvalitu ovzduší v interiéru, užitečnosti automatizovaných programů pro řízení ventilace.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama