Pro Novou zelenou úsporám a Dešťovku platí nový termín – do 30. 6. 2020.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Loni na jaře úspěšně zvládly požadavky testů na třídu bezpečnosti montované stěny fermacell 1S31 a 1H31. V srpnu loňského roku tento test absolvovaly stěny 1S32 a 1H35. Významnou změnou u všech uvedených stěn je skutečnost, že tyto montované stěny s třídou RC 3 dodává společnost James Hardie jen s deskami fermacell, tedy bez dodatečné výztuže plechem.
Recenzovaný Článek představuje základní kritéria v hodnocení konstrukcí památkových budov. Celý postup je podrobně popsán v ČSN EN 13822, Příloze I. Záměrem je poskytnout rovněž doplňující pokyny pro používání této mezinárodní normy pro konstrukce budov kulturních památek. Pokyny zde uvedené se mají dodržovat společně se všemi dalšími články mezinárodně platné normy ČSN EN 13822 a ostatních předpisů.
Žijeme v hlučné době. Výrobní průmyslové haly, nákupní střediska, sportovní a koncertní arény a další a další, to jsou všechno stavby, kde máme problémy s hlukem. Ten se snažíme všemožným způsobem utlumit, abychom si mohli vychutnat čisté tóny koncertu, nebo jen klidný nákup, nebo jen každodenní klidnější práci.
Na veletrhu For Pasiv, který právě probíhá v pražských Letňanech, byly vyhlášeny výsledky soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019. V kategoriích Pasivní novostavba a Úsporná rekonstrukce soutěžily rodinné domy a budovy občanské vybavenosti. Soutěž, kterou pořádá Centrum pasivního domu, navázala na předchozí ročníky s názvem Pasivní dům.
Počmárat dům sprejem je dílem okamžiku. Odstranění barev by mělo také proběhnout co nejdřív. Jinak proniknou do hlubších vrstev fasády a po odstranění po nich zůstanou nevzhledné stíny. Ne vždy je majitel nebo správce budovy schopen zareagovat na čmáranice na fasádě tak rychle, jak by chtěl. Třeba proto, že mu o graffiti nikdo neřekl.
TZB-info doporučuje Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární bezpečnost staveb v září 2019 na veletrhu For Arch.
Recenzovaný V článku se autoři zamýšlejí nad aspekty rutinního postupu ve srovnání s expertním přístupem k řešení stavebních vad a poruch. Pro lepší orientaci v problematice je uvedena základní terminologie z oblasti vad a poruch. Dále autoři podrobněji popisují průběh obou řešení, zamýšlejí se nad jejich konkrétními aspekty a upozorňují na jejich důsledky. Podstatnou částí článku je pak uvedení možných přínosů expertního přístupu a v závěru je zdůrazněna výhodnost volby expertního přístupu.
STUDIO AXIS, spol. s r.o. – Centrum vzdělávání ve stavebnictví zve širokou odbornou veřejnost na školení, která pořádá v lednu až březnu 2020. Můžete se těšit na rozmanitá témata seminářů jako je například „poruchy vozovek, jejich příčiny a způsoby oprav“ či „archeologický výzkum ve stavebnictví“ a mnoho dalšího.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o významu nasákavosti tradičních stavebních materiálů a schopnosti tradičních neizolovaných staveb odolávat vzlínající vlhkosti. Upozorňuje dále na některá rizika spojená s omezováním nasákavosti stavebních materiálů navrhovaných pro sanace vlhkosti a zasolení tradičních staveb.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o způsobu monitorování poruch panelových domů. Pohyby objektu jsou měřeny jednak pomocí příložného dilatometru typu Hollan (měření změny šířek trhlin a spár), jednak pomocí nivelace podlah. Výsledky měření budou důležitým podkladem pro rozhodnutí o způsobu sanace objektu.