Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů
Archiv článků od 5.5.2020 do 29.6.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.6.2020
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Jako vhodný pomocník při zateplení fasády poslouží konstrukční systém z ocelových prvků Diagonal 2H, který pro větrané zateplení fasád vyvinula společnost Knauf Insulation. Je navržený tak, aby minimalizoval vliv tepelných mostů na účinnost tepelné izolace.

25.6.2020
PCI, Martin Hurta, produktový manažer PCI

Běžné řešení hydroizolací pod úrovní terénu a jejich napojení na nadzemní soklovou část odolnou proti ostřikové vodě sebou přináší celou řadu problémů, protože zde dochází ke kombinaci izolací na bázi bitumenů (asfaltů) pro podzemní část, a minerálních izolací pro nadzemní část.

23.6.2020
Baumit, spol. s r.o.

I při použití vysoce kvalitních stavebních materiálů dochází postupem času ke změnám na povrchu fasád domů. Stejně je tomu u železobetonových konstrukcí, například teras či balkonů. Není to však důvod k obavám, neboť společnost Baumit nabízí celou řadu svých výrobků pro renovaci a obnovu, a to vždy v systémovém řešení.

18.6.2020
DORSIS s.r.o.

Moderní architekturu a design ovládá již několik let minimalismus. Stylotvorným prvkem interiéru jsou nepochybně skryté zárubně, které dotahují koncept estetické čistoty a přímých linií k dokonalosti. Dveře a skryté zárubně Dorsis Fortius 52 pak představují naprostou špičku v segmentu dveří a skrytých zárubní.

9.6.2020
Sto s.r.o.

Současný trh stavebních materiálů nabízí řadu velmi atraktivních materiálů. Jedním z nich jsou i trojrozměrné fasádní prvky StoDeco z minerálního granulátu Verolith, které na českém trhu nabízí společnost Sto. Díky svým vlastnostem a nabídce sériových i na míru vyrobených dílů představují ideální cestu k dokonale provedeným fasádním profilům, šambránám, římsám, obloukům, bosážím a dalším dekorativním prvkům fasády.

© johannesspreter - Fotolia.com
8.6.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Novela vyhlášky o energetické náročnosti (nově vyhláška č. 264/2020 Sb.) mění požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. NZEBy). Od roku 2022 se zvyšuje důraz na koncepční přístup architekta či projektanta i důraz na využití obnovitelných zdrojů energie. Zpřísnění požadavků zasáhne především rozlehlé, nekompaktní a nevhodně orientované budovy. Ty svůj „energetický handicap“ budou muset dohnat realizací úspornějších technologií nebo obnovitelných zdrojů energie. Budovy s kvalitním energetickým konceptem naopak změny požadavků zasáhnou jen okrajově. Nově tak budou investiční náklady novostavby více závislé na šikovnosti a kvalifikaci projekčního týmu.

1.6.2020
Ing. arch. Jiří Kugl, ČVUT Praha, Fakulta stavební

Recenzovaný Nástroje revitalizace brownfieldů můžeme obecně dělit například z pohledu územního plánování a urbanismu, z pohledu životního prostředí, pohledu ochrany kulturních památek či z pohledu na lokality jako na nové investiční příležitosti. Výsledkem je, že problematika brownfieldů je řešena celou řadou institucí a nástrojů. Cílem tohoto příspěvku je identifikovat, roztřídit a analyzovat tyto nástroje využitelné v ČR. Součástí příspěvku bude průzkum nástrojů z jiných zemí, které mají s danou problematikou dlouhodobější zkušenosti (např. Francie, Velká Británie, USA, Německo, Dánsko) a analýza reálnosti jejich zavedení v ČR a jejich přínosu. Protože toto téma je velice rozsáhlé, příspěvek se především zaměří na nástroje územně plánovací (např. ÚPP, ÚPD), ekonomické (motivační a penalizační) a výstavbové (slouží k prosazení záměrů sídla či státu formou výstavby především dopravní a technické infrastruktury).

© johannesspreter - Fotolia.com
19.5.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Jedním ze základních bodů novely vyhlášky je komplexní revize nastavení parametrů referenční budovy sloužících ke stanovení ukazatelů energetické náročnosti budovy a odvození požadavků na energetickou náročnost budov. Jejich současná konfigurace neodpovídá technologickému posunu posledních let, což vede k nerovnoměrnému rozložení významnosti jednotlivých dílčích dodaných energií v rámci celého PENB a v důsledku i k nefunkčnímu nastavení požadavků na energetickou náročnost. Správné nastavení a vzájemné vyvážení parametrů referenční budovy je tak klíčem k nastavení vhodných požadavků na energetickou náročnost jejich srozumitelnosti pro laickou i odbornou veřejnost. Zásadní dopad na parametry referenční budovy mají i faktory primární energie z neobnovitelných zdrojů, jak zní nový název pro primární neobnovitelnou energii. Revize vyhlášky se tak dotkla i jejich nastavení.

11.5.2020
REHAU s.r.o.

Všeobecně rostoucí přízni se v současné architektuře těší velké prosklené plochy, které dokonale prosvětlí interiér a navíc nabídnou uživateli větší pohodlí. Proto jsou populární nejen velkoformátová okna, ale i dveře v čele s HS portály.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama