Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mytí, čištění a nátěr fasády – proč se musí čistit fasády?

Fasády bývají napadeny tzv. mikroorganismy, tj. řasami a plísněmi. Jsou také poškozeny a znečištěny smogem či kouřem. Takovéto bytové a rodinné domy můžeme vidět po celé České republice, v některých oblastech více, např. v Ostravě, Praze, Plzni nebo kolem Ústí nad Labem.


Zelené řasy a černé plísně by měly být odstraněny z fasád, a to z několika důvodů:

 • z důvodu vlastního zdraví, dýchat spory plísní a řas je jeden ze spouštěčů astmatu, způsobuje i bolesti hlavy – migrény
 • z důvodu nefunkční ochrany zateplovacího systému (fasádní omítka je poškozena plísní a řasou, je rozpraskaná a degraduje)
 • z estetického důvodu, vizuální černozelené porostlé fasády nikdo nechce na svém domě

Co jsou plísně a řasy?

 • Plísně = jsou mikroskopické houby, které odolávají teplotám až od -15 °C až po +45 °C. Plísně na fasádách domů jsou hodně škodlivé mikroorganismy, které škodí lidskému zdraví, tvoří tzv. mykotoxiny.
 • Řasy = zelené řasy jsou z rodu chlorophyta a je jich více, než 8000 druhů. Řasy potřebují ke svému růstu světlo a teplo (plísně světlo nepotřebují), vlhkost a minerální látky. Na rozdíl od plísní vážou na sebe z ovzduší CO2 a za pomoci slunečního záření tvoří syntézou živiny – tzv asimilace.

Proč se řasy a plísně objevují na fasádách?

 • Vlhkost na fasádě = základ pro vznik, šíření plísní, řas a mechů. Není to jen vzlínající vlhkost, ale převážně vysrážená vlhkost na povrchu fasády. Na severních stěnách, kde nesvítí slunce, tak povrch fasády nevysychá a zvýšená vlhkost je pro plíseň dostačující. V noci dochází k ochlazení vnější vrstvy zateplovacího systému – fasádní omítky a to až o několik stupňů (2–7 °C). Následkem tohoto ochlazení se vytvoří rosa (malé kapičky vody), která na severní straně pomalu schne, někdy ani nevyschne během dne a proces se opakuje. Severní strana zůstává během roku vlhká = ideální mikroklima pro plísně a řasy.
 • Přítomnost velkých vzrostlých stromů v blízkosti fasády
 • Špatné klimatické podmínky – průmyslové oblasti – velké množství smogu v ovzduší a časté mlhy.
 • Špatně navržený zateplovací systém – nevhodně navržený rosný bod, špatná tloušťka izolantu, neprodyšný izolant – difuzně uzavřený (např. fasádní polystyren)
 • Špatně provedené detaily na fasádě
  • malá tloušťka armovací vrstvy (lepidlo a perlinka) u zateplovacího systému = malé mikropraskliny
  • oplechování u atiky a u parapetu
  • malé přesahy u oplechování
 • Malý přesah střechy. Nedostatečné krytí fasády.
 • Nesprávně použitý materiál realizační firmou (např. lepicí tmel od jednoho výrobce, armovací tmel od druhého výrobce a omítka od třetího výrobce).
 • Špatná kvalita fasádních omítek – neobsahují biocid nebo takový, který za 2–3 roky vyprchá díky vysoké teplotě fasády nebo díky špatnému skladování omítky (nebo už je vyprchaný – staré technologie výroby fasádních omítek, většina výrobců na českém trhu používá tyto starší technologie výroby, díky tomu je cena fasádních omítek pak nízká, to se ovšem projeví následně na budoucí životnosti omítky).
 • Nedostatečná péče o fasádu, tj. fasáda nebyla nikdy umyta. (Přirovnání: osobní automobil jdeme taky umýt, když je špinavý v zimě od soli nebo od bláta, prachu… i fasáda domu je špinavá od prachu, smogu, zárodků řasy nebo plísně… a většina majitelů ji nikdy neumyla…)

Které domy lze mýt a čistit?

 1. Bytové domy, panelové domy
 2. Rodinné domy
 3. Historické objekty
 4. Administrativní budovy
 5. Komerční objekty

Čím se čištění a mytí fasád provádí?

 • Pomocí chemických látek, které obsahují algizidy, biocidy, fungicidy a pomocí horké vody a páry. Mezi největší odborníky na mytí, čištění a nátěry fasád patří v České republice a na Slovensku firma UMYJEMTO. Byli mezi prvními, kteří se začali věnovat mytí a čištění fasád v ČR. Naše spolupráce začala v roce 2015. Od té doby pomáháme společně řešit problémy s plísněmi a řasami pro mnoho SVJ, bytových družstev a majitelů rodinných domů. Díky speciální technologii výroby fasádních barev, může nejen firma UMYJEMTO natírat jakýkoliv typ fasády, i historické památkově chráněné objekty. Prodloužené záruky a speciální věrnostní program pro SVJ a památkáře je samozřejmostí.

Podívejte se, jaké je správné čistění a mytí fasády

Jaký nátěr je vhodný?

 • Je-li na povrchu zateplovacího systému viditelná mikroprasklina (byla špatně provedena armovací vrstva, tj málo lepidla na krytí perlinky), většinou je u ní viditelná zelená řasa, prorůstá fasádní omítkou. Po očištění a mytí fasády je potřeba jako první použít tzv. plnič s vláknem Novalith fibre nebo Calsilith fibre a mikroprasklinu sanovat. Vyplnit speciálním plničem s vláknem. Uzavře se vlásečnicová mikrotrhlina. Plnič Novalith fibreCalsilit fibre je voděodpudivý a mikroporézní = je paropropustný pro vodní páru.
 • Je-li hodně vlásečnicových prasklin na zateplovacím systému, doporučujeme udělat sondu, rozbor společně s naším technikem.
 • Kříduje-li fasádní omítka před umytím a čištěním, je nutné použít příslušnou fasádní penetraci pod fasádní barvu.
 • Na očištěný povrch, který nelze specifikovat (neznáme složení, může to být např. akrylátová nebo silikonová fasádní omítka, ale nejsme si 100% jisti), tak můžeme použít fasádní silikátovou barvu. Silikátová fasádní barva NOVALITH se speciální technologií APS, která dokáže prodloužit životnost fasády i o 20 let. Víme-li, že povrch je stará silikonová omítka, tak můžeme použít silikonovou fasádní barvu ARMASIL, která má největší odolnost proti povětrnostním vlivům, díky svému složení a speciální chemické struktuře silikonové pryskyřice. • Specifické je čištění, mytí a nátěr fasád pro historické a památkové objekty (domy), které jsou staré více než jedno století. Fasádní nátěry, které lze použít pro tyto domy musí být určitě paropropustné, difuzně otevřené, aby neuzavřely strukturu povrchu historické fasády. Proto doporučujeme, co nejvíc přírodní fasádní barvy na bázi silikátu. CALSILITH fasádní silikátová barva je jedna z nejlepších fasádních barev pro historické a památkové objekty na českém trhu. Speciálně vyvinuta pro historické objekty a domy, lety osvědčena. Např. ředitelství Mariánských lázní je natřeno před 20 lety, zámek Kostomlaty, golfový zámeček v Ludgéřovicích a další památkově chráněné objekty, zámky a stavby.
 • Fasádní barvy KABE Farben obsahují:
  • speciální UV filtry – jsou velmi stálobarevné
  • speciální mikrotechnologie proti plísním a řasám (mikrokapsle, které se aktivují, jen když prší)
 • Životnost fasády domu se po očištění a následném nátěru fasády prodlouží o cca 15–20 let. Při omytí co 7 let prodloužíte životnost fasády o dalších několik let.

Chcete-li kvalitně umýt svoji fasádu, vložte zde nezávaznou poptávku.


KABE Farben CZ
logo KABE Farben CZ

Jsme rodinná firma DOVA a.s., výhradní prodejci značky KABE Farben v České republice a na Slovensku již od roku 1991. Mezi naše hlavní produkty patří zateplovací systémy ETICS: - NEW THERM systém - PUR desky na zateplení domu - STYREXON systém - Sanační ...