Okno je velmi důležitou součástí obvodové konstrukce a jsou na něj kladeny vyšší nároky, než na stěnu, neboť od něj požadujeme stejné vlastnosti jako od stěny, navíc musí být průhledné a velmi často i pohyblivé tak, aby jím bylo možné větrat.
Sapa Building System poprvé představí na mnichovském veletrhu BAU, který se koná od 14. do 19. ledna 2013, tři moderní a inovační řešení. Zajímavé a funkční řešení přináší aktivní plášť budovy – nový fasádní systém NRGY 62, který je klíčem k dosažení nulové spotřeby energie. Dále představíme pasivní okno Avantis 95 s certifikací a posuvný dveřní systém Confort 160.
Dne 9. září 2012 se konal seminář Změna Z1 a ČSN 730540-2 - otázky a odpovědi. Seminář reagoval na diskuse kolem vydání Změny Z1 k normě ČSN 730540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky (2011). K dané problematice se vyjadřovali zástupci ÚNMZ, TZÚS Praha s.p. a zástupci akciových společností Passerinvest, Sipral, Velux a Schüco.
Sapa Building System působí na stavebním trhu s rezidenčními i nebytovými, novými i renovovanými budovami. Portfolio společnosti Sapa Building System zahrnuje okna, dveře, fasádní systémy, kování, stínící techniku, prosklené střechy, zimní zahrady a BIPV. Dále pak speciální řešení pro požáru odolné, výbuchu odolné a neprůstřelné konstrukce.
Otvorové výplně jsou důležitou součástí obálky budovy. V současné době prožívají téměř skokový vývoj, přitom v ČR není norma, která by určovala vlastnosti otvorových konstrukcí po zabudování. Zároveň výčet všech požadavků na okna je rozsáhlý, a při tom velmi nepřehledný. Tento stav vedl ke vzniku knihy OKNA, z níž vyjímáme shrnutí požadavků na otvorové výplně.
Výběr okna zásadně ovlivní výdaje za teplo i komfort bydlení na desítky let dopředu. Přesto se podle dlouhodobých statistik a průzkumů trhu asi 65 % stavebníků neřídí při volbě oken prioritně jejich technickými parametry, ale výhradně cenou. I mnoho osvícenějších investorů zastává názor, že pro zajištění dostatečné úspory tepla stačí, pokud okna vyhovují stávajícím normám. To je však omyl.
Značné škody na majetku mají každoročně na svědomí zloději, kteří se vloupávají do bytů či domů. Pokud chcete toto riziko snížit, věnujte patřičnou pozornost otázce zabezpečení svých nemovitostí. Poradí vám odborníci ze společnosti NEXT, která se dlouhodobě specializuje na výrobu a prodej kvalitních a prověřených bezpečnostních dveří.
Energetická úspornost se stala jedním z nejdůležitějších kritérií při projektování nových staveb – mimo jiné vlivem rostoucích cen plynu a elektřiny. Také majitelé starších domů stále častěji řeší možnosti zlepšení jejich tepelných parametrů. Jako nejefektivnější cesta se ukazuje vnější tepelná izolace s výměnou oken, která dokáže zajistit skutečně výraznou finanční úsporu.
Nové izolační sklo THERMOBEL TG ANTI-FOG je dalším významným krokem společnosti AGC ve vývoji izolačních skel. Téměř dokonalá izolace v podobě užití plastových, dřevěných nebo hliníkových oken, případně hliníkových fasád se zasklením formou izolačních trojskel s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken z exteriéru.
Trh s okny vstupuje do zcela nové epochy. Magická hranice součinitele prostupu tepla Uw = 0,50 W/m²K, kterou se dosud marně snažila překonat ta nejlepší evropská okna, konečně padla. Nové supertěsné okno SULKO Profi+ se čtyřkomorovým zasklením dosahuje rekordní izolace tepla, v níž dvojnásobně překonává i moderní plastová a dřevěná okna, a splňuje dokonce i evropské požadavky na úsporné domy pro rok 2020.
Ve firmě Internorm vládne slavnostní nálada: v polovině července 2012 dosáhla značka s vedoucím postavením na evropském trhu oken rekordního čísla 20 miliónů prodaných oken a dveří. Úspěšný rodinný podnik zaměstnávající více než 1 850 pracovníků i nadále udržuje dobrý kurs. Díky novým výrobním linkám v závodech v Traunu a v Lannachu se do konce roku 2012 zvýší denní výrobní kapacita ze 4 000 na 4 500 jednotek.
S nárůstem velkých prosklených ploch v moderních budovách nastává otázka, jak správně navrhnout zasklení z pohledu estetiky, osvětlení, tepelných ztrát, bezpečnosti, akustiky, statiky a mnoha dalších hledisek. Komplexní kvalitu budov nejlépe posuzují certifikační nástroje jako jsou BREEAM, LEED, SBToolCZ, apod. V tomto článku přiblížíme kroky ve vývoji skla, které mají příznivý vliv na zlepšení kvality budovy.
Standardní sklo od Internormu se vyznačuje speciální vrstvou SOLAR+. Toto izolační trojsklo vykazuje extrémně vysoké tepelně izolační vlastnosti, navíc má jeho celkový energetický činitel prostupu (t.z. hodnota g) hodnotu, které lze jinak dosáhnout pouze s dvojsklem. Z důvodu tohoto zvláštního poměru tepelné izolace skla (Ug) a energetického prostupu (hodnota g) se tato skla perfektně hodí pro osazení do solárních staveb.
Koncept šetrných staveb typu pasivního domu v počátcích provázela především snaha maximálně vyhovět požadavkům na úspory energie. Design a komfort ale přitom často zůstávaly stranou pozornosti stavitelů. Společnost Slavona představuje nové okno pro pasivní domy Progression, které přináší jak špičkovou technologii s řadou „vychytávek“ a zlepšení pokud jde o energetické parametry, tak designovou špičku v daném segmentu.