Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Bezpečnostní okna zamezí nechtěným návštěvám

Certifikované okno proti vloupání třídy WK2 podle evropské normy EN-V 1627-30 má všechny nutné ochranné komponenty. Je-li správně namontováno, poskytuje zvýšenou ochranu proti vloupání tím, že nevítaným hostům zamezuje nejen vypáčení či vybití okna, ale také převrtání okenní kličky.

Policejní statistiky uvádějí, že až při 80 % vloupání do domů a bytů volí pachatelé cestu oknem nebo balkonovými dveřmi. Žádná okna, ať už kovová, dřevěná nebo plastová, proti vloupání sama o sobě odolná nejsou. Zkušení pachatelé vypáčí kování během několika vteřin, většinu zlodějů však tvoří nezkušení nováčci, kteří si své cíle vybírají náhodně. Výběrem vhodného okenního kování a zabezpečovací techniky tak lze pokusům o vloupání úspěšně zamezit.

Oknoplast - bezpečnostní okno Protect Plus
Oknoplast - bezpečnostní okno Protect Plus

Přední evropský výrobce plastových oken a dveří, společnost OKNOPLAST, přináší doporučení odborníků, jak nechtěným návštěvám předejít a při výběru oken brát ohled i na bezpečnost domova.

Při volbě nových oken si stále častěji vybíráme ta, která dokážou plnit i různé doplňující funkce. Jednou z nich je také ochrana proti vloupání.
„Chceme-li těmto nepříjemným událostem předcházet, nesmíme zapomenout na to, že montáž oken tohoto typu by měla probíhat v souladu s přísnými normami a postupy. Certifikovanou montáž oken se zvýšenou odolností proti vloupání mohou vykonávat jen vyškolení pracovníci, kteří jsou oprávnění vydat speciální certifikát,“ uvedla Erika Motýľová, hlavní technoložka OKNOPLASTu.

Odolnost oken proti vloupání

Aby bylo možné okno zařadit do kategorie proti vloupání (třída odolnosti proti vloupání WK2), musí být splněny podmínky, které stanovuje norma EN-V 1627-1630. Norma definuje typy a průměry hmoždinek, rozteč mezi nimi, hloubku zapuštění atd. Všechny zmíněné parametry mají rozhodující vliv na funkčnost oken a sehrávají klíčovou roli při zvyšování úrovně bezpečnosti. Má-li mít okno zvýšenou odolnost proti vloupání, musí být osazené v přiměřeně nosné železobetonové nebo zděné stěně s přesně stanovenými parametry.

Oknoplast - bezpečnostní klička okna
Oknoplast - bezpečnostní klička okna

Hodnocení bezpečnostních tříd (hodnoty zátěže, kterou musí okno určité třídy vydržet)

  • 1. a 2. třída: okna mírně odolná vůči fyzickému násilí, statickým i dynamickým zátěžím nebo jednoduchým nástrojům – rozdíl tkví jen v použitém skle
  • 3. třída: okna středně odolná vůči vloupání, lze je vypáčit těžkým nástrojem až po 16 minutách
  • 4. třída: okna nejvíce odolná vůči pokusům a vypáčení a rozbití (Pro běžné rodinné domy stačí bezpečnostní okna 1. a 2. třídy.)
Ochranné komponenty

„Certifikované okno proti vloupání třídy WK2 podle evropské normy EN-V 1627-30 má všechny nutné ochranné komponenty. Je-li správně namontováno, poskytuje zvýšenou ochranu proti vloupání tím, že nevítaným hostům zamezuje nejen vypáčení či vybití okna, ale také převrtání okenní kličky,“ říká Erika Motýľová.

Pro maximální ochranu domácností je možné do oken proti vloupání přidat také speciální kličku s klíčem a vložkou proti převrtání, která je umístěna na vnitřní straně okna. Použití kličky s klíčem blokuje posouvání okenního kování, zabraňuje otáčení kličky ve vyklopené poloze či rozvrtání rámu a přetočení kličky pomocí tyče. Vložka také chrání před rozvrtáním šroubů, které upevňují kličku.
„Velmi důležitým parametrem okna je také to, zda obsahuje i výztuhu v rámu, která je uzavřená. Znamená to, že čepy a kování se připevní nejen do plastu, ale zároveň i do ocele,“ dodává E.Motýľová.

V prvním certifikovaném oknu proti vloupání ve třídě WK2 podle evropské normy EN-V 1627-30 s názvem Protect Plus, je použito kování společnosti Maco s názvem Multi-Matic. To v závislosti na počtu použitých protikusů proti vloupání Safety Plus poskytuje zvýšenou ochranu. V kování jsou instalovány speciální čepy i.S (německy intelligente Sicherheit – inteligentní ochrana), kdy protikusy jsou technologicky přizpůsobené precizní práci s čepy a fungují na principu západek.
V oknech Protect Plus jsou čepy rozmístěny po celém obvodu okna, což zajišťuje zvýšenou bezpečnost domu. Dalším prvkem, který tvoří výbavu okna Protect Plus, je zasklení. Skládá se z prvků se zvýšenou odolností – dvou trvale spojených tabulí ze skla float a čtyř PVB fólií proti vloupání. Ty drží sklo bez toho, aby došlo k jeho vysypání po rozbití.
"Faktorem odolnosti okna Protect Plus je skutečnost, že vydrží vícenásobný náraz čtvrtkilovou ocelovou koulí,“ doplňuje výčet vlastností okna Erika Motýľová.

 
 
Reklama