Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 21.5.2014 do 22.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.9.2014
Ing. Petr Ptáček, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Ing. Monika Terebesyová, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB

Recenzovaný Ve stavební praxi se často setkáváme s problematikou zvýšené vlhkosti stavebních materiálů nebo systémů, protože většina budov přichází do kontaktu s vodou v různé formě. Dlouhodobé působení vlhkosti na kteroukoliv část stavební konstrukce (střecha, stěny, základy…) má za následek snížení užitných vlastností stavby a zhoršování její kvality. Ohřev mikrovlnným zářením představuje jednu z nejefektivnějších metod vysoušení a fyzikální sterilizace dřevařských výrobků.

21.9.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Dřevěné konstrukce musejí být v první ukázce v souladu s divokou řekou a ledovci na Aljašce. V druhém případě vytvářejí monumentální prostor amerického automobilového muzea zakřivené lepené lamelové rámové nosníky. Stavby ocenila APA – The Engineered Wood Association.

8.9.2014
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Pod pojmem ochrana dřeva rozumíme souhrn veškerých opatření, která se provádějí za účelem preventivní ochrany dřeva proti vzniku jeho poruch od biologických a nebiologických vlivů. Nabízíme komentované rozdělení s názornými příklady.

2.9.2014
Deceuninck, spol. s r.o.

Věděli jste, že kvalitním zaizolováním venkovních zdí můžete snížit energetické ztráty až o 20 %? Reálně tak snížíte spotřebu energií, ušetříte za vytápění a současně omezíte emise CO2. Pokud použijete k finálnímu dokončení fasády místo klasické omítky venkovní obklady, výrazně tak přispějete k lepším izolačním vlastnostem a navíc docílíte atraktivnějšího vzhledu stavby.

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.

28.8.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V dnešní redakční návštěvě představujeme Koučink akademii a Apartmány na vršku v obci Libchavy na Orlickoústecku. Samotný areál je složený z komplexu srubových staveb a dalších budov využívajících pro konstrukci a zařízení převážně přírodní materiály a postupy.

25.8.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., SvF STU v Bratislave, Slovensko

Predstavujeme projekt „Via Cenni“, ktory pozostáva zo štyroch 9podlažných bytových domov, ktoré sú vzájomne prepojené 2podlažnými objektmi. Celý projekt je plánovaný ako stavba z krížom lepeného dreva a ma malú odlišnosť, ktorou posunul možnosti CLT opäť o krok ďalej; je navrhnutý a postavený so zohľadnením seizmického zaťaženia.

11.8.2014
Jozef BEDNÁR, Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta, Slovensko, Florian EHRLICH, Martin TEIBINGER, Holzforschung Austria; Fachbereiche Bauphysik Wien, Österreich, Thomas BEDNÁR, Technische Universität Wien; Forschungsbereich für Bauphysik und Schallschutz Wien, Österreich

Príspevok prezentuje dlhodobé meranie vnútorných povrchových teplôt obvodových stien z rôznych konštrukčných materiálov. Výsledky týchto meraní sú zdrojom cenných poznatkov, ktoré je možné využiť pri návrhu optimálnej konštrukčnej skladby.

28.7.2014
Ing. Jozef Bednár, Ing. Pavol Sedlák, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta, Slovensko

Cieľom príspevku je analýza výsledkov rozsiahleho súboru meraní vzduchotesnosti drevostavieb v závislosti od významnosti rôznych vplyvov a početnosti lokalizovaných netesností.

6.7.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s., Ing. Petr Novák, Vesper Frames

Další individuální dřevostavba VESPER HOMES u Brna byla opět o přizpůsobení stavby požadavkům klienta, v kombinaci s možnostmi pozemku a poměrně dlouhé komunikaci se stavebním úřadem. Obzvláště při řešení umístění stavby na pozemku by si tentokrát realizátoři z VESPER FRAMES bez Fermacellu ani „neškrtli“.

1.7.2014
LB Cemix, s.r.o.

Speciálním výrobkem vyvinutým pro lepení a stěrkování tepelněizolačních desek z dřevovláknité vlny a minerální vlny je Cemix Lepicí a stěrkovací hmota difuzní (185). Hmota se vyznačuje vysokou paropropustností, kdy hodnota µ ≤ 10. Je určena pro ruční i strojní zpracování v exteriéru i interiéru.

24.6.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Když člověk něco dělá pro sebe, je jasné, že to chce mít uděláno nejlíp, jak jen to jde. Platí to i pro roubený rodinný dům, který si postavil v obci nedaleko Jablonce nad Nisou vedoucí výroby Tesařství ŽAKO. Fermacell je v rodinném domě Michala Žáka použitý na předstěnách obvodových stěn a na podlahách v patře.

23.6.2014
Ing. Miroslav Štíhel

Hlavní potřeba vrtání dřeva ve stavebnictví je u prací tesařských, betonářských – na bednění, kolejářských – na pražce apod. Na trhu je větší množství druhů vrtáků do dřeva a k orientaci ve výběru jejich správného typu je vhodné znát některé jejich vlastnosti. Zopakujeme si je a zamysleme se nad tím, proč se vrtáky do pražců nevyrábí sériově.

16.6.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Jedním z klíčových problémů efektivního používání dřeva jako konstrukčního materiálu je garance jeho technických parametrů. Na rozdíl od umělých konstrukčních materiálů (oceli, betonu, plastů), jejichž jakost lze při výrobě ovlivnit podle účelu použití, lze u dřeva zabezpečit požadovanou jakost pouze tříděním. Přitom se rozlišuje třídění konstrukčního řeziva (v praxi dřevěných konstrukcí je převládající) a třídění výřezů/kulatiny pro nosné účely.

12.6.2014
Deceuninck, spol. s r.o.

V interiéru trávíme většinu života, léto je však ideální čas užívat čerstvý vzduch a slunce. Udělejte něco pro sebe s novou terasou, o kterou se navíc nebudete muset skoro starat. Zvolte prověřený materiál, u něhož vám je prodejce schopen doložit výsledky zkoušek, certifikáty nebo hygienické atesty.

8.6.2014
Vlastimil Růžička, redakce

V polovině měsíce května byla slavnostně otevřena nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu u Kladna (UCEEB). Zveme vás na malou prohlídku od hrubé stavby až po definitivní, současnou podobu.

3.6.2014
Českomoravský beton, a.s.

Stavba domu začíná vždy od základů, ty by měly být kvalitní, správně dimenzované, pevné a rovné. Základy mají zásadní vliv na fungování a trvanlivost celé stavby, snaha ušetřit se proto v jejich případě nevyplácí. Každá chyba při realizaci může v budoucnu ovlivnit fungování domu, navíc se případné vady velmi těžko opravují.

21.5.2014
SLAVONA s.r.o.

Při výběru dřevěných oken zvažujeme mezi nejrozšířenějšími profily IV78 a IV92. Opravdu potřebujeme eurookna IV92, nebo to jsou vyhozené peníze a stačí nám IV78? Doporučení jsou různá, ale v čem se okna skutečně liší?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama