Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 27.10.2014 do 10.3.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Technické a stavební předpisy v ČR a Rakousku pro bytové a rodinné domy jsou velmi podobné. Metody a postupy pro stanovení požadavků na tepelnou a požární ochranu a ochranu proti hluku jsou totožné. Investor požadoval vyšší nízkoenergetický standard – předpokládaná celková potřeba energie u všech domů je menší než 60 kWh/m2/rok, z toho na vytápění je třeba zhruba polovina.

9.3.2015
Ing. Petr Sejkot, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT Praha; Fakulta stavební, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

V současné době jsou vypočtené únosnosti prostorových přípojů dřevostaveb za pomoci kování výrazně nižší, než experimentálně zjištěné hodnoty. Důvodem je nedostatečná podpora výpočtů v současném znění technických předpisů a norem. Výzkum na ČVUT v Praze se proto tímto tématem zabývá a klade si za cíle doplnit předpisy a normy tak, aby vypočítané hodnoty únosnosti lépe odpovídaly experimentálně zjištěným hodnotám. Tento příspěvek přibližuje celý proces výzkumu od experimentů v reálném měřítku, přes numerické modely přípojů až po současné analytické přístupy a návrh na jejich zlepšení.

3.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Celý rezidenční projekt „Seefeldergasse“ s 31 rodinnými domy a 3 bytovými domy byl dokončen v srpnu 2014 na celkové ploše cca 7400 m2. Hlavním subdodavatelem dřevěných částí staveb byla společnost RD Rýmařov. Na venkovních stěnách i vnitřních příčkách bytových i rodinných domů byly použity sádrovláknité materiály fermacell.

2.3.2015
G SERVIS CZ - Projekty rodinných domů

Využijte akční 25% slevu na 25 nejoblíbenějších projektů rodinných domů z naší nabídky a ušetřete až 7 000 Kč. Mezi pětadvacítkou projektů jsou jak bungalovy, tak klasické a moderní domy. Přesvědčte se, že jde opravdu o TOP slevu na TOP domy.

21.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Holešovické výstaviště v Praze pravidelně ožívá v měsíci únoru, aby se stalo velkým svátkem tradičního stavebního materiálu. V letošním roce to byl 10. mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, 5. veletrh oken, dveří a stínicí techniky, 10. mezinárodní veletrh vytápění, klimatizace a úspor energii a 5. veletrh krbů, kamen a designového vytápění.

19.2.2015
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Pátý ročník Akademie proběhl v Ostravě, Brně a ve dvou termínech v Praze. Programem tradičně provázel doc. Ing. František Kulhánek, CSc. z ČVUT, který také Akademii zahájil vlastní přednáškou o nových legislativních požadavcích.

12.2.2015
Dřevařský ústav (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p.)

Napadlo vás už někdy, proč i nové auto potřebuje technickou kontrolu? Každý automobil před tím, než smí být uveden na trh, prochází přísnou kontrolou. A to přesto, že je vyroben podle přesných pracovních postupů a norem a jsou v něm použity nejlepší materiály i technologie.

11.2.2015
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V novém vydání Požárního a akustického katalogu konstrukcí stěn, stropů a podlah s materiály fermacell, které společnost Fermacell vydala v listopadu 2014, se nově objevily i podrobné popisy certifikovaných požárních obkladů ocelových sloupů a nosníků dle nové normy EN 13381 – 4.

9.2.2015
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební

Předmětem tohoto článku je analytická, numerická a experimentální analýza šikmého středního čepovaní s krátkým zhlavím a konfrontace zjištěných napětí s charakteristickými pevnostmi, používanými při posuzování napjatosti tesařských spojů podle Eurokódu 5.

8.2.2015
Terinvest, spol. s r.o.

Veletrhy energeticky úsporného bydlení – DŘEVOSTAVBY, WINDOOR EXPO, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ a KRBY A KAMNA – se budou konat 11. – 14. 2. 2015 v Praze. Jsou určeny všem, kteří řeší stavbu či rekonstrukci domu, snižování energetické náročnosti svých domů a také odborníkům, kteří mají zájem o novinky firem.

30.12.2014
Energy Centre České Budějovice, Ing. Jiří Veselý, energetický poradce ECČB

Při pohledu na rozestavěná sídliště pozorovatele upoutá, jak český stavebník preferuje tradiční zděné technologie, zatímco dřevo, jako stavební materiál, vidíme především u krovů. Lehká stavba s dřevěnou konstrukcí má řadu výhod, ale diskutovat lze o tom, jak se obecně uváděné klady v praktické stavbě skutečně uplatní.

15.12.2014
Ing. František Jiřík

Při posuzování spalinových cest v dřevostavbách nebo v budovách s dřevěnými stropy je nutné věnovat pozornost nejen vlastnímu provedení komína ať keramického nebo kovového, ale také kouřovodům a vlastním tepelným zdrojům, které mohou být také příčinou požáru v budově.

15.12.2014
Ing. et Ing. Richard Hlaváč, Ing. Jiří Souček, ČVUT Praha, katedra Konstrukcí pozemních staveb, Ing. Petra Tichá, Ph.D., Ing. Tereza Bendová, ČVUT Praha, katedra Fyziky

Dřevo samotné, i velká část materiálů na bázi dřeva, jsou materiály s relativně vysokou propustností pro vodní páry. Jako ochranu dřevěných konstrukcí používáme různé prostředky založené na odlišných principiálních základech. Tato ochrana však zvyšuje nepropustnost dřevěných konstrukcí pro vodní páry, což může ovlivnit vlhkostní bilanci jednotlivých obvodových konstrukcí.

7.12.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční konference na půdě brněnské stavební fakulty, zabývající se problematikou sanace a rekonstrukce staveb, vstoupila již do svého šestatřicátého ročníku. Také v letošním roce spojila své síly s mezinárodní konferencí CRRB, která se tematicky týkala stejné problematiky, avšak byla vedena v anglickém jazyce.

1.12.2014
doc. Ing. Detvaj Juraj, CSc., doc. Ing. Klement Ivan, CSc., Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Katedra mechanickej technológie dreva

Cieľom článku je ukázať, ako sme na dutom drevenom stĺpe s overenou konštrukciou, zdôvodnenou technológiou výroby, aplikovali použitie atypickej dreviny Tmavočervené Meranti. Hlavne však sme sa snažili účelovo modelovať jeho mechanické vlastnosti formou nedeštruktívneho určovania dynamického modulu pružnosti prírezov.

21.11.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Originálně řešená přírodní divadelní scéna, připomínající podle polských médií šál ve větru, je mimořádně zdařilým výsledkem česko-polské spolupráce. Autorem architektonického návrhu je Łukasz Pluta z ateliéru Plus 8, autorem konstrukčního a statického návrhu dřevěné konstrukce je Ing. Šrůtek z ateliéru Timberdesign.

17.11.2014
Peter Šovčík

Premiér Sobotka společně s ministrem školství Chládkem představili letos v létě nový dotační program pro obce a města, jehož cílem je zvýšení kapacit v mateřských a základních školách. Pro laika jen nezáživná zpráva. Pro ostatní však signál, že tentokrát už v souvislosti se školkami končí doba politických proklamací a začíná prozaický boj o docela slušné peníze.

10.11.2014
Ing. Michal Frank, VUSTAH Brno, Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., VUT Brno

Význam a obliba dřevostaveb v České republice dlouhodobě stoupá, především z důvodu rychlosti stavby a nízké energetické náročnosti hotového domu. Pro laboratorní měření stěžejního akustického parametru – vážené vzduchové neprůzvučnosti – byla navržena konstrukce stěny dřevostavby, jež by měla splňovat požadavky příslušných norem.

3.11.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Nový vzorový dům JUBILEUM Plzeň společnosti ATRIUM Horažďovice byl otevřen v září 2014 a už dnes je zřejmé, že laické i odborné veřejnosti nabídne nejmodernější technologie a unikátní technická řešení. Svůj podíl na tom mají i sádrovláknité a cementovláknité desky fermacell, kterou jsou na domě použity v konstrukci obvodových stěn i stropů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama