Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavba
Archiv článků od 28.2.2002 do 26.2.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.2.2003
Miroslav Šafařík

V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.

25.2.2003
Jan Tywoniak

Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.

17.1.2003
RNDr. Jana Plamínková, ak. arch. Aleš Brotánek

Názory a první zkušenosti investora a uživatele na jejich nový dům, který obsahuje řadu prvků moderní ekologické a nízkoenergetické výstavby, jsou konfrontovány s pohledem architekta - autora projektu.

15.1.2003
Miroslav Votápek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Loňský osmý ročník konference EEBW: Energie efektivně 2002 symbolicky ukončil první dekádu historie EPC v České republice. V roce 1992 se na prvním ročníku EEBW prezentovali odborníci z USA a přednesli své zkušenosti, názory a představy o využití metody splácení projektů energetických projektů z dosažených úspor. Tímto byl položen základ k používání metody EPC v ČR.

10.1.2003
Petr Kramoliš

V současné době existuje v České republice více než 30 000 malých objektů s plochou střechou, které je nutno rekonstruovat a zvláště snížit spotřebu tepla. Jedná se o mateřské školy, prodejny, jesle, školní budovy, služby apod. V rámci nutných oprav po 25-40-ti letém provozování se nabízí možnosti zvětšení obestavěného prostoru a využitím obnovitelných zdrojů energie snížit provozní náklady.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

24.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Zákon o hospodaření energií z roku 2000 zasáhl výrazně nejen do provozování objektů, ale i do přípravy jejich výstavby. Energetické audity jsou jedním z hlavních nástrojů tohoto zákona, pro existující stavby a areály se používají již běžně. Aplikace energetických auditů na stavby připravované však stále ještě běžná není.

16.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Není stavba nového obytného domy tak, aby jenom splnila dnešní tepelně-technické normy už dnes zbytečně drahá? Lze za stejné peníze i v domácích podmínkách postavit stejně komfortní dům s poloviční spotřebou energie na vytápění? Jak toho dosáhnout?

30.9.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Efektivnější využívání energie, vyšší využití obnovitelných zdrojů energie a liberalizace energetických trhů bezesporu patří mezi klíčové parametry úspěšné transformace ekonomiky České republiky a dalších zemí Střední a východní Evropy při vstupu do Evropské unie. Klíčem k úspěšnému zavádění těchto parametrů jsou především vzájemná výměna zkušeností a informací.

24.9.2002
Ing. Marie Tauferová

Článek radí zpracovatelům požárně bezpečnostního řešení, tj. autorizovaným technikům a inženýrům v oboru požární bezpečnosti staveb, jak postupovat při zpracování PBŘ stavby. Představuje nové legislativní požadavky v této oblasti, seznamuje, co musí být obsahem této části projektové dokumentace a odkazuje na příslušné právní předpisy a technické normy, seznamuje s novým pojetím požárně bezpečnostních zařízení.

17.9.2002
Prof. Ing. Jiří PETRÁK, CSc., Ing. Miroslav PETRÁK

Článek pojednává o výrobě elektrické energie v České republice a o vlivu této výroby na produkci látek znečišťujících ovzduší. Jsou uvedeny číselné hodnoty platné pro rok 2000, které jsou v současné době použitelné při ekologickém hodnocení úsporných opatření navržených v rámci energetického auditu.

9.9.2002
Dr. Ing. Jan Kyncl, ČVUT-FEL Praha

Když poslouchám zprávy, kde se hovoří o tom, že i některé zatopené domy, které dnes statik schválí, ale které se nepodaří do zimy vysušit, mrazy poničí tak, že spadnou a nebo se na jaře budou muset stejně zbourat... přece je nutno se pokusit o nějaké technické řešení, jak tomu zabránit.

16.8.2002
Ing. Zbyněk VIKTORIN, CSc.

Rozbor časového průběhu sušení stavebních materiálů a doporučení postupu při vysoušení staveb, který zamezí nebezpečí jejich popraskání a destrukci. Článek, jehož autor je předseda sekce sušení STP Praha, vyšel po povodních v r. 1997 v časopise VVI č. 1/1998.

19.6.2002
Jan Tywoniak, Doc. Ing. Jiří Novák CSc., ČVUT Praha

Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

28.2.2002
Eva Járová, OMNIS Olomouc a.s.

Pro většinu stavebníků začíná pravá stavební sezóna na počátku jara. Symbolickým "klíčem" k jejímu zahájení se již po třiadvacáté stane pro širokou olomouckou veřejnost stavební a technický veletrh STAVOTECH. Více než stovka vystavovatelů nabídne své výrobky a služby ve dnech 28.2.-2.3.2002 v tradičních prostorách Výstaviště Flora.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama