Důraz kladený na úsporu energií ve stavebnictví bude hrát v následujících několika letech důležitou roli. Vystavovatelé veletrhu FOR ARCH Praha 2011 proto připravili prezentace novinek a zajímavostí z oblasti NÍZKOENERGETICKÉHO STAVĚNÍ.
Důraz kladený na úsporu energií ve stavebnictví bude hrát v následujících několika letech důležitou roli. Vystavovatelé veletrhu FOR ARCH Praha 2011 proto připravili prezentace novinek a zajímavostí z oblasti NÍZKOENERGETICKÉHO STAVĚNÍ.
Z důvodu stále se zvyšujících plateb za elektřinu nebo plyn Regulus doporučuje využívání úsporných zdrojů energie - tepelných čerpadel, solárních systémů a systému větrání s rekuperací tepla. Do rodinných domů jsou navrhovány kompaktní jednotky, které zajišťují vytápění v objektu a zároveň připravují teplou vodu pro domácnost.
Provozování spotřebičů na pevná paliva je možné i v energeticky úsporných nebo jinak celkově těsných domech. Důležitou podmínkou pro to, aby takový spotřebič spolehlivě fungoval za všech provozních podmínek, je vyřešení nezávislého přívodu vzduchu pro spalování. Z hlediska provozu je výhodnější, pokud nasávání vzduchu a odvod spalin jsou v téže tlakové zóně.
Nové cihly HELUZ Family 50 2in1 jsou určeny pro konstrukce obvodových stěn staveb. Součinitel prostupu tepla vnější stěny z těchto cihel při praktické vlhkosti zdiva je U = 0,11 W/m2.K. Obvodové stěny z těchto cihel splňují nejpřísnější požadavky podle nového návrhu ČSN 73 0540-2, kdy se pro vnější stěny pasivních domů doporučuje hodnota U intervalem 0,18 - 0,12 W/m2.K.
Objekt vznikl v loňském roce jako nová prodejna střešních krytin v areálu Dachpark. Jde již o několikanásobné prověření funkčnosti systému LindabConstruline. U všech realizací se jedná o montovanou stavbu obdélníkového tvaru se sedlovou střechou, s prostorem prodejny a jejího zázemí, v níž hlavní nosnou konstrukci stěn i střechy tvoří tenkostěnné ocelové profily Lindab.
V současnosti se stále více setkáváme s vícepodlažními dřevostavbami. Na tyto dřevostavby se donedávna používaly převážně lehké a těžké skelety. Poměrně novým materiálem, který je vhodný pro realizaci těchto staveb, je křížem vrstvené dřevo CLT, kterému je především věnován tento příspěvek. Důvodem je mimo jiné i to, že postupy pro jeho navrhování nejsou dosud uvedeny v Eurokódu 5.
Cílem výzkumu bylo zjištění vlivu chemické degradace povrchových vrstev dřevěných konstrukčních prvků na jejich mechanické vlastnosti a hloubky, do které toto poškození zasahuje. Degradaci povrchových vrstev dřeva konstrukčních prvků způsobily chemické reakce některých sloučenin obsažených v protipožárních nátěrech v minulosti opakovaně aplikovaných na dřevěné konstrukce historických objektů. K takovým chemikáliím patří např. síran amonný a fosforečnan amonný.
Publikace se soustřeďuje na řešení nevyztužených zděných svislých nosných konstrukcí z materiálu Ytong a Silka podle nových evropských a českých norem - eurokódů. Druhé vydání je doplněno o nové materiály ze sortimentu Xella pro zděné konstrukce, jsou doplněny nové výpočtové postupy, publikace je rozšířena o navrhování zděných konstrukcí na účinky zemětřesení.
Dvouvrstvé parkety Bauwerk díky speciální dvouvrstvé konstrukci, která se lepí přímo na podkladní vrstvu, vykazují ideální vlastnosti při pokládce na podlahové topení. Pokládka celoplošným lepením minimalizuje kročejový hluk a při realizaci větších ploch nevyžaduje přerušení krytiny dilatační spárou.
Seminář Dřevostavby Volyně začal tradičně komplexním hodnocením celého lesnicko-dřeveřského komplexu.Text byl účastníky vysoce hodnocen a tak jej předkládáme také čtenářům TZB-info. Z prohlášení politiků se totiž může zdát, že krize je díky jejich moudrému vedení už za námi, nebo je alespoň její konec na dohled....
"Téměř stejně dlouho jako se vyvíjí vědomí o nutnosti ochrany životního prostředí trvá také diskuze o rozvoji. Na úkor toho podstatného je tato diskuze řízena ideologicky." Přinášíme našim čtenářům zamyšlení předního evropského propagátora pasivních domů a udržitelného rozvoje Prof. Dr. Wolfganga Feista.
Letošní ročník soutěže Energy Globe Award ČR se rozrostl do sedmi bohatě zastoupených kategorií, přihlášeno bylo podle informací pořadatele 221 projektů. Porota složená z odborníků vybere tři nejlepší a oznámí je veřejnosti. Server TZB-info požádal o rozhovor jednoho z porotců inženýra Romana Šubrta z českobudějovického sdružení Energy Consulting.