Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 26.1.2011 do 10.2.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Pasivní domy
10.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Jak jsme již naše čtenáře informovali, z hlediska požadavků na součinitel prostupu tepla bude nová ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, část 2 - Požadavky obsahovat troje hodnoty. K požadovaným a doporučeným hodnotám přibydou tzv. hodnoty cílové. Na cílové hodnoty by se měly navrhovat konstrukce pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie podle směrnice 2010/31/EU.

10.2.2011
Terinvest, spol. s r.o.

Již pošesté se bude v Praze Holešovicích konat úspěšný veletrh Dřevostavby 2011. Veletrh Dřevostavby 2011 tentokrát zaměřený na nízkoenergetické a pasivní domy začíná 24. února. Partnerem doprovodného programu je Centrum pasivního domu.

10.2.2011
FENIX Trading s.r.o.

Podlahové topení se v současné době postupně stává téměř samozřejmostí a to nejen jako systém určený k vytápění, ale i jako komfortní doplněk domácnosti. O příjemném pocitu, který přináší teplá dlažba v koupelně, slyšel již téměř každý a většina z nás minimálně zná někoho, kdo toto komfortní vytápění používá.

9.2.2011
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Soutěž „Heluz dům 2011“ o nejlepší architektonický návrh rodinného domu, kterou v říjnu 2010 vyhlásila společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. pro studenty Fakulty architektury VUT v Brně (FA VUT), již zná své vítěze. Vítězný projekt zaujal především typickým atriovým řešením bez dispozičních závad a příjemným vnějším výrazem.

8.2.2011
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prefa Aluminiumprodukte přichází do nové stavební sezony s novými odstíny barev. Inspirována přírodou doplňuje Prefa současné spektrum devíti standardních barev pro své hliníkové střešní systémy o oříškovou a břidlicovou barvu. Fasádní systémy lze nyní vybírat navíc v odstínech břidlicová, písková a rezavě hnědá.

7.2.2011
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička, redakce

Také v Rakousku existuje celá řada dotačních programů, které jsou poskytovány jednak státem a také jednotlivými spolkovými zeměmi. Podívejme se na některé z nich a porovnejme s českými a německými dotacemi na našem serveru.

5.2.2011
KM Beta, a.s.

Vila č. p. 24, jedna ze čtyřiceti architektonicky nejvýznamnějších vil v Pardubickém kraji, se dočkala přestavby do původní podoby. Po více než 70 letech byla odstraněna předsazená výloha, vyzděny chybějící části zdiva a vsazena okna, která jsou replikou původních. Dům tak získal zpátky své kouzlo i slohovou čistotu. Svůj díl slávy na této proměně nesou i vápenopískové cihly KM Beta. Lícové vápenopískové „cihly“ společnosti KM Beta a.s., největšího českého výrobce vápenopískových zdicích prvků, ale také betonové střešní krytiny a pálených zdicích prvků, totiž harmonicky doplnily sto let staré vápenopískové fasádní zdivo.

Izolace 2011 na TZB-info
4.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.

3.2.2011
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Ve výstavbě pasivních domů je situace na trhu v ČR bohužel velmi komplikovaná. Dnes každý "staví" nebo "umí" pasivní domy. Skutečných pasivních domů je v ČR opravdu málo. Optimalizace v PHPP se provádí pouze minimálně. Další nejasnosti do tohoto oboru vnesl dotační program Zelená úsporám, kde byly přiznány dotace také domům, které jsou dle TNI 730329 do 20 kWh/m2/rok.

3.2.2011
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Majitelé domů se v zimních měsících často setkávají s problémy typu: zatékání do objektu, tvorba rampouchů, které ohrožují chodce, námraza rozrušující fasádu apod. Příčinou je počasí nebo nevhodné stavební řešení střešní konstrukce. Okapová soustava zamrzá a je zcela nefunkční.

1.2.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Stěnové a stropní konstrukce ve sportovních halách musí splňovat nejenom požadavky požární ochrany a zvukové izolace, ale musí být odolné vůči nárazům. To znamená: opláštění musí odolávat trvalému mechanickému zatížení míči (kopaná, házená a další míčové sporty) bez povrchových změn a poškození spodní konstrukce.

31.1.2011
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička

Dotační programy podporující snižování energetické náročnosti a zvyšování využití obnovitelných energetických zdrojů jsou nabízeny nejen v České republice, ale přirozeně i u našich sousedů. Podívejme se, jaké možnosti finanční podpory v oblasti energetické efektivity a obnovitelných zdrojů jsou k dispozici v Německu.

31.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., Atrea s.r.o.

Nízkoenergetické (NED) a pasivní domy (PD) se v zemích EU postupně stávají standardem nové výstavby. Již to nejsou experimenty, ale zcela běžná masová produkce obytných sofistikovaných budov. Pořizovací náklady pasivních domů jsou přitom jen o 5 – 7 % vyšší než u běžné produkce, ale spotřeba energie na vytápění je až o 90 % nižší!

30.1.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) si vytyčila smělé cíle. Základním požadavkem je, aby všechny nové budovy byly od určitého data (2020) budovány s „téměř nulovou“ spotřebou energie. Na to, zda je takové nařízení v českých podmínkách reálné, jsme se zeptali předních odborníků, recenzentů našeho serveru.

29.1.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V Jílovém u Prahy budou realizovány nové rodinné domy nízkoenergetickým systémem montované dřevostavby AWIK a v plném rozsahu zde budou použity na stěnách, příčkách i podlahách sádrovláknité materiály Fermacell. Panely společnosti AWIK se systémem Fermacell úspěšně prošly certifikací u VVÚD Praha.

28.1.2011
KM Beta, a.s., Ing. Mária Kostolná, Stanislav Botur

Střechy na rodinných domech byly budovány v různých obdobích a jejich technický stav je často už nevyhovující. Důvodem je materiálová degradace jednotlivých vrstev střechy, zatékání nebo nevyhovující tepelnětechnické vlastnosti.

nanovlákna
27.1.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Rozvoj nanotechnologií zasáhl prakticky všechna odvětví. Prvotní boom nastal v oborech s takzvanou okamžitou aplikací jako je elektronika, chemie, biotechnologie či medicína, ale postupně se nanotechnologie šíří i do stavebnictví. Server tzb-info požádal o rozhovor doc. Jiřího Němečka ze stavební fakulty ČVUT, z katedry mechaniky, z Centra pro nanotechnologie ve stavebnictví.

oprava panelového domu
26.1.2011
Diana Ürge-Vorsatz, Daniele Arena, Sergio Tirado Herrero, Andrew Butcher, Center for Climate Change and Sustainable Energy Policy (3CSEP)

Článek prezentuje výsledky rozsáhlého výzkumu vlivu energetické renovace budov v Maďarsku na zaměstnanost a další jevy. Vysoce účinné renovace vytvářejí více pracovních míst, šetří více energie, snižují emise a ve větší míře snižují energetickou závislost.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama