Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 21.7.2011 do 5.8.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2011
Ing. Antonín Parys, Expertní a znalecká kancelář

Žádný stavební odborník by si neměl nechat ujít příležitost seznámit se s novou technologií, ať už u domků rodinných či u staveb s širším využitím. Jistý stavebník v Ostravě byl nucen uvažovat o nástavbě své provozovny, ale jedním z problémů byla velmi malá nosnost původní nosné konstrukce. V této situaci mu byla nabídnuta nová technologie výstavby, pomocí polystyrenových panelů.

4.8.2011
Vlastimil Růžička, redakce

V požární zkušebně PAVUS ve Veselí nad Lužnicí testovali specialisté konstrukční stěnu z nosné slámy bez podpůrné konstrukce, omítnuté z interiérové strany hliněnou a vně vápennou omítkou. Zkouška pod statickým zatížením byla ukončena po 139 minutách a stěna neprohořela.

3.8.2011
Schiedel, s.r.o., Ing. Jiří Vrba

Provozování spotřebičů na pevná paliva je možné i v energeticky úsporných nebo jinak celkově těsných domech. Důležitou podmínkou pro to, aby takový spotřebič spolehlivě fungoval za všech provozních podmínek, je vyřešení nezávislého přívodu vzduchu pro spalování. Z hlediska provozu je výhodnější, pokud nasávání vzduchu a odvod spalin jsou v téže tlakové zóně.

3.8.2011
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Nové cihly HELUZ Family 50 2in1 jsou určeny pro konstrukce obvodových stěn staveb. Součinitel prostupu tepla vnější stěny z těchto cihel při praktické vlhkosti zdiva je U = 0,11 W/m2.K. Obvodové stěny z těchto cihel splňují nejpřísnější požadavky podle nového návrhu ČSN 73 0540-2, kdy se pro vnější stěny pasivních domů doporučuje hodnota U intervalem 0,18 - 0,12 W/m2.K.

2.8.2011
Lindab střešní krytiny

Objekt vznikl v loňském roce jako nová prodejna střešních krytin v areálu Dachpark. Jde již o několikanásobné prověření funkčnosti systému LindabConstruline. U všech realizací se jedná o montovanou stavbu obdélníkového tvaru se sedlovou střechou, s prostorem prodejny a jejího zázemí, v níž hlavní nosnou konstrukci stěn i střechy tvoří tenkostěnné ocelové profily Lindab.

2.8.2011
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Jistě jste se již dnes setkali s pojmem nízkoenergetický či pasivní dům. Z hlediska nové výstavby to jistě není problém. Jak ale postupovat v případě, že byste svůj stávající domov chtěli vylepšit a zrenovovat?

1.8.2011
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., ČVUT Praha, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí

V současnosti se stále více setkáváme s vícepodlažními dřevostavbami. Na tyto dřevostavby se donedávna používaly převážně lehké a těžké skelety. Poměrně novým materiálem, který je vhodný pro realizaci těchto staveb, je křížem vrstvené dřevo CLT, kterému je především věnován tento příspěvek. Důvodem je mimo jiné i to, že postupy pro jeho navrhování nejsou dosud uvedeny v Eurokódu 5.

1.8.2011
Miloš Drdácký, Michal Kloiber, Jiří Frankl, Jan Bryscejn, Ústav teoretické a aplikované mechaniky, AV ČR v.v.i., Jan Tippner, Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nauky o dřevě

Cílem výzkumu bylo zjištění vlivu chemické degradace povrchových vrstev dřevěných konstrukčních prvků na jejich mechanické vlastnosti a hloubky, do které toto poškození zasahuje. Degradaci povrchových vrstev dřeva konstrukčních prvků způsobily chemické reakce některých sloučenin obsažených v protipožárních nátěrech v minulosti opakovaně aplikovaných na dřevěné konstrukce historických objektů. K takovým chemikáliím patří např. síran amonný a fosforečnan amonný.

1.8.2011
redakce podle tiskové zprávy, Wienerberger s.r.o.

V červenci společnost Wienerberger představila jeden z prvních rodinných domů postavených z dutinových cihel POROTHERM T Profi, plněných tepelnou izolací z minerálních vláken. Hrubou stavbou budoucího nízkoenergetického domu na třebíčsku nás provedl majitel a autor koncepce domu v jedné osobě.

29.7.2011
Xella CZ, s.r.o.

Publikace se soustřeďuje na řešení nevyztužených zděných svislých nosných konstrukcí z materiálu Ytong a Silka podle nových evropských a českých norem - eurokódů. Druhé vydání je doplněno o nové materiály ze sortimentu Xella pro zděné konstrukce, jsou doplněny nové výpočtové postupy, publikace je rozšířena o navrhování zděných konstrukcí na účinky zemětřesení.

28.7.2011
Agentura Inforpres, s.r.o., pořadatel výstavy Infotherma

Stabilně největší zájem na výstavě Infotherma je o ucelený sortiment kotlů, ale na téměř 1/3 ploch vystavují obnovitelné zdroje energie. Co do počtu i sortimentu by se výstava opět měla stát největší přehlídkou tepelných čerpadel, ale zastoupena bude i biomasa a sluneční kolektory.

27.7.2011
Schiedel, s.r.o.

Při výběru komínového systému pro dřevostavby je potřeba sledovat celou řadu specifických požadavků. Dřevo jako hlavní stavební prvek má velmi nízkou teplotu vzplanutí, a proto by nás v první řadě mělo zajímat požárně bezpečnostní řešení spalinové cesty a správné oddilatování komínové konstrukce.

27.7.2011
Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Dvouvrstvé parkety Bauwerk díky speciální dvouvrstvé konstrukci, která se lepí přímo na podkladní vrstvu, vykazují ideální vlastnosti při pokládce na podlahové topení. Pokládka celoplošným lepením minimalizuje kročejový hluk a při realizaci větších ploch nevyžaduje přerušení krytiny dilatační spárou.

25.7.2011
prof. Vladimír Simanov

Seminář Dřevostavby Volyně začal tradičně komplexním hodnocením celého lesnicko-dřeveřského komplexu.Text byl účastníky vysoce hodnocen a tak jej předkládáme také čtenářům TZB-info. Z prohlášení politiků se totiž může zdát, že krize je díky jejich moudrému vedení už za námi, nebo je alespoň její konec na dohled....

25.7.2011
Ing. Ivan Misar, Ph.D.,

Příspěvek se zaměřuje na stavebně-technické průzkumy šikmých i plochých střešních plášťů postižených vlhkostními vadami a poruchami. Popisuje dostupné měřicí či diagnostické metody používané ke kontrole vodotěsnosti a k lokalizaci poruch v ploše, resp. defektoskopii plochy.

25.7.2011
Prof. Dr. Wolfgang Feist, Universität Innsbruck; Arbeitsbereich Bauphysik a Passivhaus Institut, Darmstadt a Innsbruck

"Téměř stejně dlouho jako se vyvíjí vědomí o nutnosti ochrany životního prostředí trvá také diskuze o rozvoji. Na úkor toho podstatného je tato diskuze řízena ideologicky." Přinášíme našim čtenářům zamyšlení předního evropského propagátora pasivních domů a udržitelného rozvoje Prof. Dr. Wolfganga Feista.

23.7.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Letošní ročník soutěže Energy Globe Award ČR se rozrostl do sedmi bohatě zastoupených kategorií, přihlášeno bylo podle informací pořadatele 221 projektů. Porota složená z odborníků vybere tři nejlepší a oznámí je veřejnosti. Server TZB-info požádal o rozhovor jednoho z porotců inženýra Romana Šubrta z českobudějovického sdružení Energy Consulting.

21.7.2011
Siemens, s.r.o., Josef Janků, Foto: Siemens, Shutterstock

Zatímco tuzemské paneláky se ve velkém bleskem převlékly do polystyrenu, projekty zaměřené na úspory energií dosažené lepším užíváním stávajících objektů se rozjíždějí pomaleji. Firmy i veřejné instituce jim ale pomalu přicházejí na chuť. Polystyrenu už ne.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama