Ani betonové obrubníky nevynikají takovou rázovou houževnatostí jako nové obrubníkové odvodňovací prvky RONN KERB z recyklovaného kompozitu.
Úspora ukrytá v budovách představuje jeden z největších energetických zdrojů vůbec. Pro představu jsou to násobky energie, kterou by vyprodukovalo spálení veškerých evropských zásob uhlí. Tento prostý fakt a neustálý růst cen energií jsou také důvodem rozmachu nízkoenergetických domů, zateplování a modernizace staré zástavby.
Povědomí lidí o úspoře nákladů na vytápění zateplením obvodových stěn a výměnou okenních systémů (pohledově viditelné instalace) je dnes již celkem široké. V některých případech mohou mít tepelné ztráty střechou dominantní podíl na celkové tepelné ztrátě objektu. Proto je potřeba této části budovy věnovat zvýšenou pozornost.
Vchodové dveře nejsou jen tak ledajakým stavebním prvkem. Jsou bránou do našeho soukromí, obrazem vkusu svého majitele a výrazným estetickým objektem, který určuje vnější vzhled domu. Začíná i končí jimi každá návštěva našeho domova. Kromě estetických kvalit jsou však na vstupní dveře kladeny i vysoké funkční nároky. Musí zvládnout rozdílné teploty na vnější i vnitřní straně křídla, mít vynikající tepelné a zvukové izolační vlastnosti, vysokou třídu bezpečnosti a požární odolnost.
Při výběru komínového systému řeší většina stavebníků nejen technické parametry, ale také finální vzhled a funkčnost nadstřešní části komínu, tzv. komínové hlavy. Této problematiky si je vědom i výrobce komínových systémů CIKO, proto v posledních letech neustále rozšiřuje sortiment možností a barevných provedení komínových hlav, stříšek a ukončení.
Pro moderní architektonické řešení podlahy v interiérech rozšířil letos Českomoravský beton typovou řadu litého cementového potěru o CEMFLOW®Look, který je ideálním východiskem pro barevné řešení podlahy v interiéru. Po aplikaci potěru a vyzrání se podlaha obrousí až na viditelné zrno a po zahlazení případných pórů se napustí transparentním bezbarvým krystalizačním přípravkem pro vytvrzení povrchu.
Stanovení rozvoje požáru v požárním úseku s následným zjištěním teploty v jednotlivých částech konstrukce vyžaduje znalost mnoha parametrů. Nejdůležitějším krokem je stanovení návrhového požárního scénáře, který nejlépe odpovídá mimořádné požární situaci. Na základě návrhového požáru lze popsat průběh teplot v požárním úseku a určit přestup tepla do konstrukce. Podívejme se na několik modelů a na tepelná a mechanická zatížení konstrukcí.
Šikmé a strmé střechy jsou na budovách prováděny po několik staletí. Ještě do nedávné doby měly tyto střechy pouze jediný účel – chránit budovu před srážkovou vodou, sněhem či dalšími klimatickými vlivy. Podívejme se podrobněji na současnou problematiku nadměrné vlhkosti u střešních plášťů šikmých a strmých střech a ukažme si i pomocí obrázků některé konkrétní příklady.
Rekonstrukci podlah vyšetřovny arytmologie a kardio1 Fakultní nemocnice v Plzni realizovali od půlky srpna do poloviny září 2011 pracovníci plzeňské realizační firmy Bost interier s.r.o. A díky dlouholetým výborným zkušenostem s podlahovými systémy Thomsit se i tady plně uplatnily materiály této prémiové značky pro podlaháře.
Společnost DOMY D.N.E.S. z Třebíče realizuje v průběhu jara letošního roku na místě původního venkovského stavení zajímavou dřevostavbu, která využívá jak moderní technologie, tak i původní materiály. Cihly z původního stavení našly uplatnění v interiérech domu, v nosné konstrukci byly přitom použity špičkové materiály FERMACELL včetně desek FERMACELL greenline a FERMACELL Vapor.
Moderní komunální hospodaření s dešťovou vodou v dnešní době vyžaduje místní decentrální vsakování, které má přínos nejen pro investory v nových průmyslových zónách, ale i pro drobné stavebníky. Systém RAUSIKKO RR (trubka-rigol) se používá pro vsakování převážně čisté odtokové vody, např. ze střešních ploch v obytných oblastech.
Dvougenerační dům stavěný za vesnicí. Forma je určena svažitostí terénu a disproporcí v požadavcích na větší objemem prostoru v přízemí a menším pro patro. Za těchto okolností pro pasivní dům se ukázala nejpraktičtější linie zvlněné ozeleněné střechy vynořující se ze svahu, na níž navazuje druhá linie hospodářského zázemí.
4. listopadu 1899 zakládá 29letý drogista Georg Zapf první výrobní závod na vápenopískové cihly v jižním Německu. Tento výrobní závod již v roce 1900 produkoval 3 mil. vápenopískových cihel. Pro srovnání to odpovídá zhruba množství vápenopískových cihel vyrobených a prodaných v ČR v roce 2000, tj. o 100 let později!
S pokračující expanzí nízkoenergetické výstavby v naších luzích a hájích přibývá nejenom energeticky úsporných novostaveb, ale nemalou měrou i rekonstrukcí stávajících objektů. Ty jsou zaměřeny právě na snížení provozních nákladů sanované budovy, zároveň však mohou nabídnout svým obyvatelům nový rozměr v oblasti kvality prostředí.
Navrhování soklu staveb prochází poměrně zásadním vývojem. Změny se týkají jak používaných materiálů, tak navrhovaných technických řešení. Tento příspěvek si neklade za cíl obhajovat jednotlivá řešení za pomoci nejnovějších „programů či analýz“, ale podívat se na detail soklu pokud možno co nejjednodušeji pomocí každodenních obrázků ze staveb a souvisejících letitých zkušeností.