Akustické vlastnosti kamenné vlny obstály i v testu na Colours of Ostrava

Datum: 5.8.2016  |  Organizace: ROCKWOOL, a.s.  |  Firemní článek

Tichá zóna Rockwool Silent Box byla v rámci hudebního svátku Colours of Ostrava středem pozornosti. Během čtyř festivalových dní se dovnitř akustického boxu podívalo přes 1 200 návštěvníků. Další stovky lidí využily venkovní posezení. Rockwool také testoval v reálném prostředí zvukovou hladinu venku i uvnitř tiché zóny.

ROCKWOOL, a.s.
Cihelní 769
735 31 Bohumín

tel.:Technické poradenství: 800 161 161, Zákaznický servis: 596 094 194
e-mail:
web:www.rockwool.cz

Průměrně byly údaje naměřené uvnitř Rockwool Silent Boxu o 30 dB nižší, než hladina zvuku venku. Měření laboratorní metodou (pro stavebnictví), před konáním festivalu v prostorech Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, prokázalo celkové snížení hladiny zvuku o 44 dB.

Zástupci společnosti ROCKWOOL měřili zvukovou hladinu po celé čtyři dny trvání festivalu, a to vždy ve 12:00, 15:00, 20:00 a 23:00 hodin. Průměrná venkovní hodnota dosáhla 75 dB, průměrná hladina uvnitř Rockwool Silent Boxu byla 45 dB. Nejvyšší hladina zvuku venku 86 dB byla dosažena v sobotu ve 23:00 hodin, nejnižší vnitřní hodnota 32 dB byla naměřena ve stejný den v pravé poledne. Průměrně Rockwool Silent Box dokázal snížit hladinu zvuků přicházejících z venkovního prostředí na citelně příjemnou úroveň.

Stovky návštěvníků festivalu si hlavně chodilo do Rockwool Silent Boxu odpočinout v tichém prostředí, využívali také možnost dobití telefonu. V některých hodinách se stály před tichou zónou dokonce fronty. Spousta lidí projevila rovněž zájem o bližší informace o využití kamenné vlny. „Výsledky našeho testování jednoznačně prokázaly akustické vlastnosti kamenné vlny. Sestava 120 mm izolace ROCKWOOL a systému Fermacell, kterou jsme použili na Rockwool Silent Box, lze aplikovat na stavebním trhu pro určité typy rodinných domů, jako jsou například dřevostavby,“ říká manažer marketingu Josef Mik.

Rockwool Silent Box
Rockwool Silent Box
Rockwool Silent Box

Akustické měření hladiny hluku vně a uvnitř Rockwool Silent Boxu prováděli také odborníci z Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava. Nepřetržité měření probíhalo jen ve čtvrtek 14. 7. od 18:00 do 22:15 hodin. „Výsledné ekvivalentní hladiny akustického tlaku A byly ve venkovním prostředí naměřeny v rozmezí od 76,5 dB do 78,2 dB. Ve vnitřním prostředí se výsledné ekvivalentní hladiny akustického tlaku A pohybovaly v rozmezí od 53,7 dB do 55,5 dB (vyšší hladina byla ovlivněna zapnutým ventilátorem, vpustí větrání z vnějšího prostředí i automatem na vodu),“ říká vedoucí katedry prostředí staveb a TZB Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava Iveta Skotnicová a dodává: „Pocitově bylo vnitřní prostředí Silent Boxu ohodnoceno také návštěvníky festivalu jako akusticky velmi příjemné a vhodné pro komunikaci, relaxaci a telefonování.“

Rockwool Silent Box je nyní umístěný v areálu společnosti Rockwool v Bohumíně. Jeho prostory se budou využívat jako součást vzdělávání architektů, projektantů, realizačních firem nebo distributorů. Jeho zvukově-izolační vlastnosti vyzkoušejí i studenti středních a vysokých škol, kteří navštěvují bohumínský závod. Kromě společnosti ROCKWOOL se na výrobě Rockwool Silent Boxu podílela Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava a také společnosti Fermacell a Fatra.

 

Datum: 5.8.2016
Organizace: ROCKWOOL, a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Tabulky a výpočty

Partneři - Izolace střechy fasády

Doporučené články

Výpočty

Redakce TZB-info natočila

 
 

Aktuální články na ESTAV.czLidé zažádali o téměř půlku peněz na státní půjčky na bydleníNový Zéland schválil zákaz prodeje domů a bytů většině cizincůStavební deník je možné vést i on-lineJak v létě zalévat zahradu? Zavlažujte zahrádku kvalitní vodou z čistírny STMH