Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Rockwool přiveze ticho na festival Colours of Ostrava

Rockwool Silent Box se stěnovými a stropními obklady z desek fermacell

Deset minut ticha v centru hudby. Na multižánrovém festivalu Colours of Ostrava, který proběhne 14.–17. července, se představí poprvé tichá zóna Rockwool Silent Box. Akustický box izolovaný kamennou vlnou a stěnami a stropy, realizovanými ze sádrovláknitých desek fermacell, nepropustí zhruba 50 % zvuků z vnějšího prostředí.

Rockwool Silent Box vizualizace
Rockwool Silent Box vizualizace
 

Tento unikátní prostor bude sloužit návštěvníkům pro krátkodobé oddechnutí za komfortních zvukových podmínek. Rockwool Silent Box je vytvořený odborníky bohumínské společnosti Rockwool speciálně pro ostravský festival. Na jeho testování se podílí Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava.

Téměř 7tunový Rockwool Silent Box nabídne 10 m2 vnitřních prostor pro návštěvníky, kteří si chtějí na chvíli odpočinout v tichém prostředí, v klidu si zatelefonovat, dobít si mobil nebo tablet. Do téměř zvukotěsné místnosti kompletně izolované kamennou vlnou se vejde 4 až 6 lidí najednou. „Vzhledem k vnější očekávané hladině zvuku přibližně 100 dB bychom měli uvnitř Rockwool Silent Boxu dosáhnout hladiny 40 až 45 dB. Šanci proniknout dovnitř boxu bude mít jen malá část nízkých tónů, např. dunění a podobné efekty, ale i ty kamenná vlna utlumí,“ říká Pavel Matoušek, technický manažer společnosti ROCKWOOL.


Konstrukce stěny s deskami fermacell

Společnost Fermacell, partner projektu, dodala na stavbu boxu stěnové a stropní desky fermacell. Stěny boxu tvoří montovaná stěna Fermacell 1S41 s izolacemi ROCKWOOL. Uprostřed jedné krátké stěny jsou akustické dveře s malým prosklením, které umožňuje nahlížení. Montované stěny fermacell 1S41 se používají pro nenosné konstrukce stěn s požární odolností a plní vysoké požadavky na útlum zvuku. Konstrukce jsou standardně oboustranně opláštěné dvěma vrstvami sádrovláknitých desek fermacell o tloušťce 12,5 a 15 mm. Na Rockwool Silent Boxu pak byla ze strany fasády použita další deska – cementovláknitá deska fermacell Powerpanel H2O tl. 12,5 mm, na kterou se nanesl fasádní nátěr.

Plochou střechu boxu tvoří stropní trámová konstrukce z dřevěných trámů Fermacell 2H21, shora zaklopená další deskou 2E22 a krytá plastovou střešní krytinou. Stropní trámovou konstrukci Fermacell 2H21 tvoří dvě desky fermacell tl. 12,5 mm, stropní trámy, izolace ROCKWOOL a deska fermacell 2E22, tvořená dvěma 12,5 mm deskami fermacell.

ROCKWOOL dlouhodobě poukazuje, letos i v rámci rozsáhlé celostátní kampaně, na výjimečné vlastnosti kamenné vlny, jako jsou nehořlavost, akustický komfort a stálost tohoto stavebního materiálu používaného na zateplování rodinných domů, bytů i administrativních prostor. „Chceme prostřednictvím Rockwool Silent Boxu, který je kompletně izolovaný kamennou vlnou, zprostředkovat návštěvníkům osobní zkušenost s tímto izolačním materiálem. A kde jinde, než na hudebním festivalu, lze zvukovou odolnost v reálných podmínkách vyzkoušet,“ říká marketingový manažer společnosti ROCKWOOL Josef Mik.

V současné době se Rockwool Silent Box kompletuje a chystají se laboratorní testy akustických vlastností. Testování si vezmou na starost specialisté z katedry prostředí staveb a TZB působící v rámci Fakulty stavební na VŠB-TU Ostrava. Testování vzduchové neprůzvučnosti (tzn. zvuku neseného vzduchem) bude probíhat i přímo na festivalu Colours of Ostrava. Využije se zvuk vznikající při hudebních koncertech a dalších hudebních projekcích. „Výsledky měření porovnáme a využijeme pro další vývoj nejen kamenné vlny ROCKWOOL, ale také pro vývoj konstrukčních systému akustických stěn pro dřevostavby nebo nízkoenergetické domy,“ vysvětluje praktickou aplikaci výsledků měření Pavel Matoušek.

Dipl.-Ing. (FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení Fermacell, kladně hodnotí vzájemnou spolupráci obou společností: „Vlastnosti sádrovláknitých desek fermacell v oblasti akustické izolace jsou dobře známé a jako deskové materiály pro stěny a podlahy se výborně doplňují s izolačními materiály společnosti ROCKWOOL. Letos jsme se například společně s dalšími výrobci stavebních materiálů pro suchou výstavbu spojili při organizaci série seminářů a workshopů Projektový den suché výstavby, s materiály Rockwool realizujeme i hybridní stavební konstrukce, tvořené sádrovláknitými deskami fermacell, izolačními materiály Rockwool a lehkými ocelovými konstrukcemi Lindab. Projekt Rockwool Silent Box je dalším krokem k popularizaci našich společných řešení, ale kromě propagace přinese i nové poznatky, které využijeme při nabídce nových řešení pro dřevostavby a systémy suché výstavby.“

Rockwool Silent Box 1
Rockwool Silent Box 2
Rockwool Silent Box 3

Pro izolaci akustického boxu použil ROCKWOOL výrobky z kamenné vlny, které mají maximální tlumící účinky ve spojení se systémovým řešením. Ve stěnách a stropech je akustická izolační deska Rockton, pod podlahou se skrývají desky Steprock a na střeše boxu se nachází spádová deska systému Rockfall pro ploché střechy. Speciální Rockwool Silent Box bude mít stěny předsazené a zcela zakrývající konstrukci. Společnost Fermacell, další partner projektu, se zaměřuje na systémy suché výstavby a na stavbu boxu dodala stěnové a stropní obklady.

Pokud se chcete s technickými parametry Rockwool Silent Boxu seznámit blíže, přijďte v rámci diskusního fóra Meltingpot na workshopovou scénu VŠB – Technické univerzity Ostrava, která se uskuteční 12. července 2016 v areálu Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

 
 
Reklama