Jak ochránit fasádu domu před vnějšími vlivy
Zateplení fasády domu kontaktním způsobem pomocí izolace z kamenné vlny ROCKWOOL přináší ekonomické úspory a je šetrné k životnímu prostředí. Na druhé straně existují různé vnější vlivy, které mohou celou investici do zateplení znehodnotit. Je proto nutné zohlednit třeba i výběr správné omítky nebo působení klimatických vlivů, plísní a řas. Dobrým pomocníkem může být i využití termovize.
Ako ochrániť fasádu domu pred vonkajšími vplyvmi
Pro fasádní systémy obecně platí, že jsou pro ně vhodnější světlější odstíny omítek, které mají vyšší koeficient odrazivosti. Povrch fasády se vlivem slunečního záření tak nezahřívá a netrpí teplotními rázy. „Pokud je zateplení kontaktním způsobem provedeno izolací z kamenné vlny, je nutné použít silikonové nebo silikátové omítky. Doporučujeme také minimální velikost zrna omítky 1,5 mm, i když jsou systémy, které jsou certifikované i na menší velikosti zrna,“ říká odborník společnosti ROCKWOOL Jozef Dírer, projektový specialista pro kontaktní fasády.
Na fasádu trvale působí klimatické podmínky, jako jsou dešťové srážky nebo i kondenzace vodních par na povrchu. „Za příčinu biotického napadení můžeme považovat kvalitu použitých materiálů i celkovou skladbu kontaktního zateplovacího systému,“ říká Jozef Dírer a dodává: „Plísně a řasy se objevují hlavně na severní a východní straně fasád. Jejich výskyt ovlivňuje také zeleň v bezprostřední blízkosti stavby. Ideální vzdálenost keřů a stromů od fasády je alespoň 2 metry.“
Zbavit se plísní a řas je možné speciálními přípravky v kombinaci s mechanickým odstraněním. Potom je potřeba ještě provést preventivní ochranný nátěr. V současnosti však neexistuje 100% a trvalé řešení ochrany fasády. Přípravky s fungicidní přísadou sice zabraňují vzniku a šíření těchto nepříznivých vlivů, ale pouze dočasně.
Termovize umí odhalit vady stavby, netěsnosti a tepelné mosty nejen v konstrukci, ale i ve fasádě. V praxi by se termovizní snímky měly pořizovat hlavně před samotným zateplením nebo rekonstrukcí domu. Termokamera je užitečná i v průběhu rekonstrukce, kdy může pomoci odhalit chyby a závady, které je možné napravit s vynaložením malých finančních prostředků.
Snímek z termovize - Bytový dům
Snímek z termovize - Příklad neizolované fasády
Snímek z termovize - Výstavba rodinného domu
Snímání termokamerou je vhodné realizovat v době, kdy se ochladí a teplota klesne alespoň na -5 °C. „Je možné snímat také interiér, kde můžeme odhalit, jak se uvnitř místností projevila správně, či nesprávně zateplená fasáda. Zjistíme, jestli máme dobře osazená okna a dveře, případně, zda bychom měli zateplit strop nebo podlahu pod stropem,“ říká Jozef Dírer.
Zateplení fasády kontaktním způsobem (ETICS) izolací z kamenné vlny snižuje tepelné ztráty a náklady na vytápění objektu. Například izolace z kamenné vlny ROCKWOOL přispívají k příjemnému klimatu uvnitř budovy a zlepšují tepelnou pohodu v místnostech. Konstrukce je chráněna před teplotními výkyvy vnějšího prostředí, v létě se nepřehřívá a v zimě nedochází k jejímu prochlazování.
Kamenná vlna zvyšuje požární bezpečnost domu a zlepšuje zvukovou neprůzvučnost izolovaých obvodových stěn. Zateplovací systém s izolací z kamenné vlny je prodyšný a zvýšená povrchová teplota obvodové stěny na vnitřním povrchu vede například k minimálnímu výskytu plísní.
ROCKWOOL - přední světový výrobce a dodavatel izolací z kamenné vlny. Kamenná vlna ROCKWOOL se vyrábí z přírodních surovin, chrání před hlukem, významně zvyšuje požární odolnost budov a zajišťuje v nich příjemné a zdravé klima.