Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Použití tepelně-izolačního zásypu při stavbě základové desky

Stavbu základové desky je možné provést mnoha způsoby. Jednotlivé možnosti provedení se mohou lišit ve zvolených materiálech, konstrukci i použitých technologiích. V dnešní době, kdy se rozmáhá výstavba nízkoenergetických a pasivních domů, se ale stále více používají postupy, které pomáhají dům tepelně izolovat a snížit tak budoucí spotřebu tepla.

Nejčastější volbou stavebníků bývá založení domu na pasech s monolitickou základovou deskou. Dalším a především pro pasivní a nízkoenergetické domy mnohem vhodnějším způsobem založení je samonosná základová deska na tepelně-izolačním zásypu.

Tepelná izolace pro základovou desku - Liapor Ground

U obou typů zmíněných základových desek lze pro lepší tepelnou izolaci použít násyp z Liapor Ground frakce 4-8 mm (lehké tepelně-izolační kamenivo - keramzit).

  • U desky na pasech se Liapor Ground ukládá mezi ztracené bednění místo štěrku, hlíny, atd. - standardně ve výšce 250 mm.
  • U samonosné základové desky se Liapor Ground ukládá do připraveného výkopu standardní výška násypu je 500 mm (lze i 750 mm a 1000 mm). U tohoto typu realizace odpadají práce jako výkopy a betonáž základových pasů, stavba ztraceného bednění, jeho izolace a zateplení.

Výhody zakládání na Liaporu

Použití zásypu z Liaporu přináší u obou typů základových desek lepší tepelně izolační vlastnosti. Samonosná základová deska na Liapor Ground má ale i další výhody jako jsou:

  • rychlá stabilizace základové spáry,
  • jednoduchá montáž,
  • a efektivní řešení založení domu na ideální homogenní izolační vrstvě bez tepelných mostů.

Více o výhodách >>

Realizace samonosné základové desky na Liapor Ground, rodinný dům Zruč-Senec

Řešení pro všechny typy domů

Podobně jako základová deska na pasech je i samonosná základová deska na zásypu z Liapor Ground vhodná pro všechny typy domů (monolitické, zděné, dřevostavby, atd.).

Další informace o zakládání rodinných domů a dalších staveb na Liaporu najdete na webu www.zakladani-domu.cz.

Realizace základové desky na pasech, rodinný dům Sluštice u Prahy


LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
logo LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Klíčovým materiálem výroby je lehké keramické kamenivo Liapor. Nahrazujeme jím běžné kamenivo v celém našem sortimentu. Kamenivo Liapor vyrábíme výpalem a expandací třetihorních jílů v rotačních pecích. Vznikají tak keramické perly Liapor, u nás také známé ...