Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Nová podlaha ve starém domě

Rekonstrukce podlahy ve starém domě má svá specifika. Podklad pod původní podlahou bývá často velmi různorodý. Zvláště v přízemí lze narazit na několik druhů podkladového materiálu. Podlahy v patře zase bývají nejčastěji realizovány na dřevěných stropech, které mají relativně nízkou únosnost. Proto je vždy nutné před realizací nové podlahy zohlednit charakter původní konstrukce.

Skladba vrstev nové podlahy v přízemí závisí, jak již bylo zmíněno, na jejím původním stavu. Jinou skladbu bude mít podlaha, realizovaná na hlíně, jinou podlaha na betonovém nebo klenbovém stropě sklepa. V případech, kdy v přízemí chybí pod stávající podlahou hydroizolace, se vždy vyplatí konzultovat novou konstrukci s odborníkem, obvykle s projektantem. V patře bývá návrh nové skladby podlahy jednodušší. Na dřevěném stropě většinou nelze kvůli velkému zatížení a vlhkosti používat beton, ani další materiály na jeho bázi. Podlaha se tak musí realizovat suchou cestou.

Jako vyrovnávací vrstva suchých podlah se nejčastěji používá lehké keramické kamenivo Liapor s průměrem jednotlivých zrn (frakce) 1–4 mm, na které je možné položit vrstvu kročejové izolace a následně nosné podlahové desky (KNAUF, Rigips, OSB, Cetris apod.).

Video z rekonstrukce podlahy na dřevěném stropě

Rekonstrukce podlahy suchou cestou je snadná a velmi rychlá. Podívejte se na krátké video z realizace suché podlahy na dřevěném stropě.

Celý postup rekonstrukce podlahy suchou cestou krok za krokem >>

Stará očištěná podlaha
Stará očištěná podlaha
Zpracování podsypu z Liaporu
Zpracování podsypu z Liaporu
Hotová suchá podlaha s vytmelenými spárami čeká na finální nášlapnou vrstvu
Hotová suchá podlaha s vytmelenými spárami čeká na finální nášlapnou vrstvu

Výhody suchých podlah

Největší předností suchých plovoucích podlah s podsypem z Liaporu je jejich jednoduchá a rychlá montáž. Během realizace nejsou nutné žádné přestávky, což výrazně zkracuje dobu realizace. V podlahách suchý podsyp dokonale vyrovná nerovnosti podkladu, lze ho použít jako výplň nepravidelných prostor, výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti podlahy, kročejový útlum a umožňuje například i bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací. Díky nízké plošné hmotnosti suché podlahy nadměrně nezatěžují nosné konstrukce stavby, a jsou vhodné nejen pro starší domy, ale třeba také pro řešení podlah střešních nástaveb bytových domů.

Jak a kde koupit keramické kamenivo Liapor?!

Keramické kamenivo Liapor můžete zakoupit on-line na adrese obchod.liapor.cz, nebo v prodejní síti Liapor.

Poradenství v otázce aplikací keramického kameniva Liapor a další informace vám poskytne obchodně technický poradce výrobce.


LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
logo LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Klíčovým materiálem výroby je lehké keramické kamenivo Liapor. Nahrazujeme jím běžné kamenivo v celém našem sortimentu. Kamenivo Liapor vyrábíme výpalem a expandací třetihorních jílů v rotačních pecích. Vznikají tak keramické perly Liapor, u nás také známé ...