Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlastnosti dřevostaveb
Archiv článků od 19.8.2013 do 10.10.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.10.2014
AIR Partners s.r.o.

Zajištění požadovaných průtoků výplněmi otvorů (například mikroventilací či jinými štěrbinami) není možné. Již dnes se objevují případy, kdy stavební úřad objekt nezkolaudoval kvůli chybějícímu větrání.

8.10.2014
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Hotel Skalský dvůr na Vysočině počátkem listopadu opět přivítá příznivce dřevostaveb z řad odborné veřejnosti. Osmý ročník konference Dřevostavby v praxi se bude zabývat aktuálními tématy, stejně jako palčivými problémy dřevostavbařů.

7.10.2014
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce, Ing. Petr Dusil, Domy Atrea

Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.

22.9.2014
Ing. Petr Ptáček, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Ing. Monika Terebesyová, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB

Recenzovaný Ve stavební praxi se často setkáváme s problematikou zvýšené vlhkosti stavebních materiálů nebo systémů, protože většina budov přichází do kontaktu s vodou v různé formě. Dlouhodobé působení vlhkosti na kteroukoliv část stavební konstrukce (střecha, stěny, základy…) má za následek snížení užitných vlastností stavby a zhoršování její kvality. Ohřev mikrovlnným zářením představuje jednu z nejefektivnějších metod vysoušení a fyzikální sterilizace dřevařských výrobků.

8.9.2014
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Pod pojmem ochrana dřeva rozumíme souhrn veškerých opatření, která se provádějí za účelem preventivní ochrany dřeva proti vzniku jeho poruch od biologických a nebiologických vlivů. Nabízíme komentované rozdělení s názornými příklady.

1.9.2014
Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, Fermacell GmbH.

Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.

25.8.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., SvF STU v Bratislave, Slovensko

Predstavujeme projekt „Via Cenni“, ktory pozostáva zo štyroch 9podlažných bytových domov, ktoré sú vzájomne prepojené 2podlažnými objektmi. Celý projekt je plánovaný ako stavba z krížom lepeného dreva a ma malú odlišnosť, ktorou posunul možnosti CLT opäť o krok ďalej; je navrhnutý a postavený so zohľadnením seizmického zaťaženia.

11.8.2014
Jozef BEDNÁR, Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta, Slovensko, Florian EHRLICH, Martin TEIBINGER, Holzforschung Austria; Fachbereiche Bauphysik Wien, Österreich, Thomas BEDNÁR, Technische Universität Wien; Forschungsbereich für Bauphysik und Schallschutz Wien, Österreich

Príspevok prezentuje dlhodobé meranie vnútorných povrchových teplôt obvodových stien z rôznych konštrukčných materiálov. Výsledky týchto meraní sú zdrojom cenných poznatkov, ktoré je možné využiť pri návrhu optimálnej konštrukčnej skladby.

28.7.2014
Ing. Jozef Bednár, Ing. Pavol Sedlák, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta, Slovensko

Cieľom príspevku je analýza výsledkov rozsiahleho súboru meraní vzduchotesnosti drevostavieb v závislosti od významnosti rôznych vplyvov a početnosti lokalizovaných netesností.

19.5.2014
Ing. František Jiřík

Vícevrstvé kovové komíny mají některé výhody oproti komínům s keramickým komínovým pláštěm, ale pokud se navrhují pro odvod spalin spotřebičů na pevná paliva, je nutné při jejich provádění v dřevostavbách důsledně dodržet všechny požadavky výrobců komínů a norem, aby byla zajištěna požární bezpečnost budovy.

10.5.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Svoji plnoletost oslavil legendární volyňský seminář Dřevostavby. Kapacita byla opět zcela naplněna a účel pravidelného setkávání odborníků splněn. Akce je každoročně zajímavá nejen svými příspěvky, ale také výběrem českých i zahraničních osobností.

25.11.2013
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek seznamuje se specifickými požárními požadavky pro dřevostavby v České republice. Z důvodu většího rozsahu je rozdělen do dvou dílů. První díl se zaměřuje na dílčí charakteristiku výrobků, konstrukcí, staveb a jejich požární odolnost. Druhý díl se zaměřuje na problematiku odstupových vzdáleností a požární otevřenost obvodových stěn.

18.11.2013
Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek seznamuje se specifickými požárními požadavky pro dřevostavby v České republice. Z důvodu většího rozsahu je rozdělen do dvou dílů. První díl se zaměřuje na dílčí charakteristiku výrobků, konstrukcí, staveb a jejich požární odolnost. Druhý díl se zaměřuje na problematiku odstupových vzdáleností a požární otevřenost obvodových stěn.

24.9.2013
SLAVONA s.r.o.

Přesně v duchu sloganu „Pasivní dům je nejlepší důchodové pojištění“ se majitelé rozhodli pro stavbu dřevostavby, která se svými parametry velmi blíží pasivnímu domu. Strojní větrání s rekuperací zajišťuje výměnu vzduchu v chladných měsících, v létě manželé větrají tradičně okny. Teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo.

srub

Recenzovaný Masivní dřevostavby jsou v současné době znovuobjeveným trendem, který se snaží přiblížit více přírodě, než umožňují jiné stavby, ale zároveň si udržet moderní a funkční design.

13.9.2013
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

S rostoucí popularitou dřevostaveb postupně registrujeme i větší počet článků v médiích, které poukazují na jejich chyby. Většinou jde o výstupy iniciované dobrou snahou poučit čtenáře, ale někdy z textu až moc ční snaha diskreditovat obor jako celek. Ponechme stranou motivace autorů a pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je můžeme minimalizovat, a to s pomocí masivních dřevěných panelů NOVATOP.

25.8.2013
Ing. arch. Kateřina Rottová, Tým ČVUT Solar Decathlon 2013

Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.

19.8.2013
Ing. Vladimír Plaček, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Ostrava, Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební, pobočka Teplice

Nároky na akustické vlastnosti budov se mění s vývojem lidstva a jeho technických aktivit. Jde zejména o požadavky na potlačení nežádoucích účinků zvuku a v určitých případech též naopak, o požadavky na zajištění slyšitelnosti a srozumitelnosti zvuku. Článek seznamuje s měřením neprůzvučnosti R [dB] u stěn v laboratorních podmínkách bez vedlejších cest šíření zvuku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama