Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Technologie stavění dřevostaveb
Archiv článků od 6.9.2016 do 19.6.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Administrativní budova Tamedia v Curychu
19.6.2017
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil, Ing. arch. Bc. Anna Gregorová

Recenzovaný V současnosti roste zájem o realizaci vícepodlažních dřevostaveb. V případě vícepodlažních dřevostaveb je klíčovou problematikou jejich požární bezpečnost, tuhost a akustika. Předložený příspěvek je zaměřen na problematiku požární bezpečnosti vícepodlažních dřevostaveb, která je v současnosti předmětem největších diskusí.

Treet (The Tree), nejvyšší dřevěná stavba na světě, Bergen, Norsko
19.6.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Čtrnáctipodlažní budova ze dřeva stojí v norském Bergenu. Se svou výškou 52,8 m je nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Zásadním problémem projektu byla požární bezpečnost. O konstrukci, průběhu stavby a řešení požární bezpečnosti hovořil Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, na konferenci Požární bezpečnost staveb na veletrhu FOR ARCH 2017.

12.6.2017
doc.Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Kristýna Vavrušová, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D., Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D.

Recenzovaný Obsahem tohoto příspěvku je analýza destruktivního testování podélných spojů rostlého dřeva konstrukčních rozměrů s vnějšími lepenými deskami na bázi dřeva (překližka a LVL) zatěžovaných ohybovým momentem. Cílem tohoto příspěvku je srovnání únosnosti a chování těchto spojů při zatěžování s výsledky z numerických modelů a výpočtů podle platných norem.

tesařské spoje © martinfredy - Fotolia.com
5.6.2017
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Růst nároků na environmentální prostředí, udržitelnost výstavby a zdravých životních podmínek vyvolal především v Evropě vyšší poptávku po konstrukcích ze dřeva. Rychlost a přesnost CNC opracování dřevěných konstrukčních prvků umožňuje efektivní výrobu dřevostaveb tradičními tesařskými postupy. Příspěvek reaguje na aktuální problematiku návrhových postupů pro výpočet únosnosti tradičních tesařských spojů. Tento způsob propojení prvků nemá velkou oporu v současně platných normách, a proto návrh spočívá v použití jednoduchých empirických vztahů, které vycházejí ze zkušenosti. Tento článek prezentuje experimentální a výpočetní metody pro vyšetřování statického chování a únosnosti tesařských spojů.

23.5.2017
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Řešení suchých podlah se díky nízké hmotnosti a nulovým mokrým procesům uplatňuje především při rekonstrukcích, ale je to i skvělý způsob pro realizaci podlah v novostavbách. Na rozdíl od litých podlah nehrozí riziko prasklin, realizace je nepoměrně rychlejší a podlahy jsou ihned pochozí - připravené na položení finální nášlapné vrstvy.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., Ing. František Lužica, Ing. Tomáš Klas, PhD.

Recenzovaný Moderné spojovacie prostriedky otvárajú nové možnosti v navrhovaní drevených nosných konštrukcií. Tradičné kĺbové pôsobenie prípojov pri navrhovaní drevených konštrukcií je postupne nahrádzané polotuhým pôsobením prípojov. Priama spätná väzba reálnej stavby, resp. prípoja na statický výpočet je zriedkavá. Preto sa autori článku rozhodli odskúšať jeden prípoj a porovnať s výpočtovými modelmi. Článok predstavuje experimentálne overenie prípoja rámového rohu, v ktorom sa kombináciou hliníkovej koncovky od firmy Sherpa a celozávitových skrutiek Rothoblaas vytvoril polotuhý prípoj. Drevené vzorky boli dodané firmou Latti Extra.

8.3.2017
Ladislav Platil

Pořádný dům není nejlevnější. Dřevostavba je sofistikovaná konstrukce, kterou musí projektant odborně navrhnout a posoudit. Odborný dodavatel pak musí na stavbě vše sestavit, smontovat a dokončit. Nutností je prováděcí projektová dokumentace, autorský dozor a nezávislý technický dozor investora.

27.2.2017
Ing. Martin Hataj, České vysoké učení technické v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, 27343, Buštěhrad, Česká republika

Recenzovaný Příspěvek prezentuje technické řešení v oblasti zesilování ohýbaných dřevěných nosníků. Jedním z nejvíce používaných konstrukčních prvků ve výstavbě ze dřeva je právě nosník namáhaný ohybovým momentem. Velká rozpětí ohýbaných trámů se v minulosti často řešila pomocí věšadel (king-post truss), vzpěradel (sling-braced truss), vzpínadel (tie-rod truss) nebo zesílením pomocí druhého ohýbaného konstrukčního prvku. Tyto konstrukce vyžadovaly použití dalších nosných prvků, které omezovaly prostor nad nebo pod ohýbaným trámem. Představované technické řešení využívá principu zmiňovaného vzpínadla, který je integrován do nosníku podobně jako u zesilování dodatečně předpjatých železobetonových konstrukcí.

26.2.2017
Vlastimil Růžička, redakce

V Praze se v rámci veletrhu Dřevostavby 2017 představila dosud nejvyšší dřevostavba v České republice. Jedná se o čtyřpodlažní budovu, jejíž hlavní nosná konstrukce je z těžkého dřevěného skeletu (BSH) a masivních dřevěných panelů (CLT) z křížem lepeného dřeva.

2.2.2017
Dipl.-Ing. Gerrit Horn, překlad: Petra Šrubařová

Z celkem 3 492 pasivních domů registrovaných od roku 1991 v databázi pasivních domů na www.passivhausprojekte.de jich 1 478, tedy 42 %, tvoří dřevostavby. Připočteme-li k tomu smíšené konstrukce, jedná se o 55 % pasivních domů, které mají dřevo ve vnější obálce budovy. Tento procentní podíl je od roku 1997 ve výstavbě pasivních domů skoro neměnný

11.12.2016
Robert Roithmayr Arch. Univ . Lect. Dipl.-Ing. Dr. techn., Formfinder

V spolupráci s českými a slovenskými fakultami architektúry vyberáme a prekladáme zaujímavé príspevky z oblasti membránovej architektúry. Chceme tak zaplniť biele miesta v českom a slovenskom prostredí a pomôcť tejto neprávom opomínanej oblasti architektúry.

20.11.2016
Radek Ondruch, Ing. Václav Röder, Ph.D., Ing. Jan Valíček

Na Dolní Moravě pod Kralickým Sněžníkem v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem vyrostla unikátní stavba, která nemá ve střední Evropě obdoby, nazvaná Stezka v oblacích. Již samotný název napovídá, že se jedná se o stavbu vyhlídkové stezky, která se vypíná až do výšky 58,5 metru nad okolním svažitým terénem a již z několika kilometrů jasně dominuje hřebenu Slamníku. Architektonický návrh pochází z dílny známého architekta Zdeňka Fránka, přičemž tvorby realizační dokumentace, statického řešení a samotné realizace stavby se ujala společnost TAROS NOVA s.r.o..

7.11.2016
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Příspěvek prezentuje nový typ dřevěného konstrukčního prvku. Hlavní myšlenkou konstrukčního návrhu je možnost využití krajinového řeziva a tím efektivní zvýšení výtěžnosti dřevní hmoty a zároveň snížení množství odpadového dřeva. Konstrukční prvek je tvořen dřevěnými fošnami, které jsou navzájem spojeny pomocí ocelových spojovacích prostředků. Příčný profil tohoto složeného prvku tvoří dutý rovnostranný trojúhelník. Návrh nového dřevěného prvku předpokládá rychlou a nenáročnou výrobu i montáž. Složený prvek v podobě sloupu byl také podroben laboratorní tlakové zkoušce.

31.10.2016
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

Asociace dodavatelů montovaných domů zorganizovala pro všechny příznivce dřevostaveb, zejména však pro ty, kteří se pro výstavbu svého nového dřevěného domu teprve rozhodují, již třetí ročník marketingové akce pod názvem „Den dřevostaveb 2016“.

26.10.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Dvoudenní, praktickými informacemi nabitá konference. Přes 30 přednášejících a 300 účastníků, více než 7 hodin přednášek z praxe a 7 hodin workshopů. Společenský večer plný dobrého jídla, pití a zábavy, a to vše včetně ubytování za 1.900 Kč bez DPH (2.299 Kč vč.DPH). Kapacita konference omezena. Registrace online a podrobnější informace na www.DrevostavbyVpraxi.cz

fermacell, obklad soklu Powerpanel H2O
6.10.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

Cementem pojené, voděodolné desky pro suchou výstavbu Fermacell Powerpanel H2O mají od svého uvedení na trh mezi odbornou i laickou veřejností vynikající odezvu. Zpočátku nacházely výborné uplatnění pouze ve vlhkých prostorách (jako jsou koupelny, sprchové kouty apod.).

4.10.2016
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) bude v sobotu 8. října 2016 pořádat již třetí ročník „Dne dřevostaveb“. Cílem akce, jejíž letošním mottem je výzva „Volte dřevostavby“, je propagovat kvalitní nízkoenergetické dřevostavby realizované certifikovanými firmami, sdruženými v Asociaci dodavatelů montovaných domů.

6.9.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Pokud jste zvolili pro svoje bydlení dřevostavbu, vřele doporučujeme už dopředu myslet při pokládce keramické dlažby i na zvukovou izolaci. Nabízíme komplexní Weber řešení od podkladu po finální vrstvu. Naším cílem je vaše tiché a spokojené bydlení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama