Již jedenáctý ročník veletrhu Dřevostavby 2016 se bude konat ve dnech 4. – 7. února 2016 ve veletržním areálu pražského výstaviště v Holešovicích.
Recenzovaný Poznatky a zkušenosti vyplývající z analýzy dlouhodobého působení realizovaných dřevěných konstrukcí jsou důležité pro navrhování nových konstrukcí a vývoj konstrukčních systémů. Cílem příspěvku je uvést poznatky z chování vybraných typů konstrukcí za dobu od provedení jejich montáže po současné období.
Investoři i architekti se v rámci ekologického myšlení vrátili k největším výhodám dřevěných stropů: malé plošné hmotnosti, jednoduché technologii výroby a možnosti zajistit dobrou tepelnou a akustickou izolaci. Nenáročnými úpravami lze navíc zajistit požární odolnost stropní konstrukce až do REI 120 minut!
Článek sleduje na základě zahraničních pramenů vývoj několika dřevostaveb a hrázděných domů v Evropě a Severní Americe. Raritou je návrh 24podlažního dřevěného výškového domu ve Vídni ve čtvrti Seestadt Aspern. Stavební práce mají být zahájeny na podzim letošního roku a budova má být dokončena v roce 2018.
Unikátní dřevostavba postavená formou sendvičové konstrukce v obci Trnovo na Slovensku je založená na kombinaci dřevěného skeletu, jejího zpevnění deskami a izolaci z kamenné vlny ROCKWOOL. Dům lze vytápět pouze s využitím rekuperace doplněné teplovodním ohřívačem. Tato dřevostavba odpovídá požadavkům německé směrnice na pasivní domy (PHPP).
Protože podlahy fermacell mají malou hmotnost, eliminují problémy se statikou, snadno lze s nimi splnit také současné požadavky na protipožární ochranu a akustickou i tepelnou izolaci. Dřevěné trámové stropy dosahují s podlahovým prvkem fermacell 2 E 31 v kombinaci s voštinovým systémem a pružným zavěšením vynikajících hodnot kročejové neprůzvučnosti – Ln,w=41dB!
S moderními možnostmi dřevěných konstrukcí lze rychle a úsporně realizovat stavby, které po architektonické, stavebně fyzikální a technické stránce splňují ty nejvyšší požadavky. Kromě nezpochybnitelných pozitiv musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění a i neznalost důležitých stavebně konstrukčních souvislostí dřevostaveb.
Divize Isover je již desítky let odborníkem v oblasti zateplování a izolačních materiálů. Dřevostavby patří k oblíbeným formám bydlení, i proto Isover vyvinul několik produktů, které dřevostavbě pomohou být plně funkčním domem, a to jak v oblasti tepelné izolace, tak akustiky či požární bezpečnosti.
Celý rezidenční projekt „Seefeldergasse“ s 31 rodinnými domy a 3 bytovými domy byl dokončen v srpnu 2014 na celkové ploše cca 7400 m2. Hlavním subdodavatelem dřevěných částí staveb byla společnost RD Rýmařov. Na venkovních stěnách i vnitřních příčkách bytových i rodinných domů byly použity sádrovláknité materiály fermacell.
Originálně řešená přírodní divadelní scéna, připomínající podle polských médií šál ve větru, je mimořádně zdařilým výsledkem česko-polské spolupráce. Autorem architektonického návrhu je Łukasz Pluta z ateliéru Plus 8, autorem konstrukčního a statického návrhu dřevěné konstrukce je Ing. Šrůtek z ateliéru Timberdesign.
Bullitt centre je administrativní budova v Seattle, WA/USA, rok dokončení 2013, která splňuje v ohledu navrhování, materiálů a provádění stavby všechna kritéria tzv. Living Building Challenge (LBC). LBC je mezinárodní trvale udržitelný program certifikace budov, který definuje nejprogresivnější v současnosti možná opatření trvalé udržitelnosti v stavebním prostředí a působí k rychlé změně rozdílu mezi současnými mezemi a konečným stavem, který hledáme.
Zelené domky začaly v Česku vyrůstat před třemi lety. Zájem o ně pokračuje i dnes. Své by o tom mohl vyprávět pan Petr Zapletal, který udává směr firmě Zelené domky.cz. Jen v letošním roce jich firma postaví bezmála dvacet a zájem neustále sílí. Za stavitelem dřevostaveb, který používá systémové skladby Knauf Insulation, jsme se zajeli podívat přímo do jedné z nich.