Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Technologie stavění dřevostaveb
Archiv článků od 7.5.2013 do 10.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.5.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Svoji plnoletost oslavil legendární volyňský seminář Dřevostavby. Kapacita byla opět zcela naplněna a účel pravidelného setkávání odborníků splněn. Akce je každoročně zajímavá nejen svými příspěvky, ale také výběrem českých i zahraničních osobností.

12.3.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Publikace „Fermacell: Navrhování a provádění dřevostaveb“ je určena nejen architektům, projektantům a prováděcím firmám, ale také statikům, stavebním úřadům a školám. Na téměř 140 stranách prezentuje expertní tým Fermacell své znalosti a praktické zkušenosti. Zdarma je ke stažení ve formátu PDF, případně si objednejte zpoplatněnou tištěnou verzi.

17.2.2014
Mgr. Mikuláš Vargic, Advokátní kancelář Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold

Nový občanský zákoník zavádí speciální úpravu odpovědnosti za vady stavby. V určitých případech je spolu se zhotovitelem společně a nerozdílně odpovědný také jeho subdodavatel, technický dozor investora nebo autor stavební dokumentace. Článek rozebírá možné praktické problémy s uplatňováním této úpravy.

6.2.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V dnešní návštěvě na stavbě představujeme hrubou stavbu rodinného domu montovanou z panelů kompletně vyrobených v závodě. Tento způsob stavění umožňuje precizní výrobu a kontrolu konstrukcí v prostředí výrobny a bleskovou montáž a uzavření hrubé stavby během dvou dnů.

6.1.2014
Ing. František Jiřík

Komíny s keramickým komínovým pláštěm ať jednovrstvé, kde komínový plášť vytváří komínový průduch, nebo vícevrstvé, kde je komínový plášť doplněn izolační vrstvou a komínovou vložkou, budou z hlediska požární bezpečnosti v dřevostavbách tím lepším řešením z hlediska požární bezpečnosti budovy.

30.12.2013
Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

V poslední době se při realizaci dřevostaveb začíná stále více uplatňovat masivní deskový systém z křížem vrstveného dřeva. V současnosti je nejrozšířenějším způsobem spojování jednotlivých vrstev tohoto deskového systému celoplošné lepení pomocí polyuretanových, fenolických a melaminových lepidel. Alternativou lepícího procesu je využití mechanických spojovacích prostředků.

3.11.2013
VESPER FRAMES s.r.o.

Na počátku této realizace stálo velké štěstí a touha investorky po novém bydlení, které mělo sloužit nejen jako střecha nad hlavou, ale také jako místo, které jí pomůže k uzdravení. Proto svou pozornost upnula ke tvaru pyramidy, které v sobě mají koncentrovat pozitivní a léčebnou energii.

20.10.2013

Ve známé trampské obci Kamenný Přívoz vyrostl v roce 2011 rodinný dům se značkou dřevostaveb VESPER HOMES. Přízemní rodinný dům s obytným podkrovím o půdorysu obdélníku má zastavěnou plochu 106 m2 a jeho konstrukční systém na bázi přírodního masivního dřeva odpovídá současným trendům nízkoenergetických a pasivních domů a zároveň vyhoví investorovi nízkými investičními náklady.

18.10.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

minulém díle jsme mohli vidět a komentovat záměr, projektovou dokumentaci a přesvědčit se, že stavba započala vytvořením základů. V dnešním díle se podíváme na způsob vytvoření nosné konstrukce a budeme se věnovat obvodovému plášti v počátku jeho budování.

13.9.2013
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

S rostoucí popularitou dřevostaveb postupně registrujeme i větší počet článků v médiích, které poukazují na jejich chyby. Většinou jde o výstupy iniciované dobrou snahou poučit čtenáře, ale někdy z textu až moc ční snaha diskreditovat obor jako celek. Ponechme stranou motivace autorů a pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je můžeme minimalizovat, a to s pomocí masivních dřevěných panelů NOVATOP.

25.8.2013
Ing. arch. Kateřina Rottová, Tým ČVUT Solar Decathlon 2013

Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.

13.7.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která od tohoto týdne vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

25.6.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V roce 2012 byla v Berlíně realizována stavba dvou nových sedmipatrových bytových domů. Použití dřeva u tak vysokých bytových domů (podlaha nejvyššího patra je téměř 20 metrů nad úrovní terénu) bylo možné díky obložení sádrovláknitými deskami fermacell s účinnou požární ochranou. Tak se opět dokazuje neudržitelnost tuzemských bariér kladených výškovým dřevostavbám.

11.6.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

„Lehká prefabrikace na bázi rámových konstrukcí dřeva bývá často spojována s uniformitou, malou architektonickou kreativitou a nízkou vůlí spolupráce s architekty. Firma RD Rýmařov si tyto nedostatky uvědomuje a hledá možnosti negovat uvedené argumenty. Proto možnost realizovat „GreenWell Conference & Coaching Centre“ byla chápána v Rýmařově jako velká výzva.“

19.5.2013
Vlastimil Růžička, redakce

Svoji premiéru si úspěšně odbyl v  rámci 18. ročníku Stavebních veletrhů Brno IBF 2013 také veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. Návštěvníky byl přijat vlídně, zájem byl velký. Odbornou záštitou nad ním převzala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

11.5.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Článek přibližuje postup výroby stěnových panelů dřevostaveb z lehkého skeletu a zejména osazování oken Progression od společnosti Slavona do panelu dřevostavby přímo ve výrobně.

7.5.2013
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

S neustálým růstem počtu dřevostaveb stoupá i spotřeba minerální izolace, která se do těchto konstrukcí aplikuje. Hlavním důvodem využití minerální izolace jsou její tepelněizolační parametry a také fakt, že díky svým vlastnostem ji lze lehce stlačit a přizpůsobit tak případným nerovnostem dřevěné konstrukce stavby.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama