Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 20.7.2019 do 26.5.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.5.2020
Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG

Lokální/decentrální jednotky s rekuperací jsou ideálním řešením problémů s vlhkostí a špatnou kvalitou vzduchu ve stávajících bytových i rodinných domech. Je to logické, následná instalace je velice jednoduchá a hygienická údržba bezproblémová.

© Fotolia.com
18.5.2020
doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Článek popisuje nové změny v právních předpisech, které se zabývají energetickou náročností budov v roce 2020. Pozornost je věnována fenoménu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Na praktickém příkladu popisuje způsob hodnocení energetické náročnosti pro běžnou novou budovu a pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

Erika Nosková
23.3.2020
redakce

Jako první produkt s Wind-Free™ technologií byla přestavena nástěnná klimatizační jednotka společnosti Samsung. Princip Wind-Free™ technologie spočívá v tom, že v předním panelu nástěnné jednotky jsou vytvořeny tisíce mikro-otvorů. Na otázky o novinkách v klimatizacích a tepelných čerpadlech Samsung odpovídala Ing. Erika Nosková.

9.3.2020
Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.

Recenzovaný Dvoudílný seriál se věnuje případové studii bytového domu (BD), který byl environmentálně vyhodnocen z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledky celkových emisí BD byly porovnány s hodnotou emisního limitu, který byl stanoven na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. V reakci na značné překročení emisního limitu byla navržena řada emisně úsporných opatření, která byla vhodně sestavena do variant splňujících emisní požadavek.

Výstavní stánek Zehnder na odborných výstavách v roce 2020
13.2.2020
Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Odpověď můžete najít na odborných školeních společnosti Zehnder, které budou probíhat po celý rok 2020 a na kterých odborníci vysvětlí, jak systém komfortního řízeného větrání s rekuperací tepla Zehnder pomůže postavit dům odpovídající novým předpisům. Zpřísnění pravidel pro výstavbu rodinných domů bude také jedním z hlavních témat odborných výstav, kterých se Zehnder bude v roce 2020 účastnit.

6.2.2020
BeF Home, s.r.o.

Pasivní domy mají velmi nízké nároky na vytápění. V našich klimatických podmínkách se ale v zimě bez zdroje tepla přece jen neobejdou. Čím více se snižuje energetická náročnost domů, tím více se do interiérů vrací krbové vložky nebo kamna na dřevo, které mají optimalizovaný výkon.

Esquina N krbová kamna Romotop
21.1.2020
Romotop s.r.o.

Majitelé domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu si mohli až donedávna nechat o chvílích strávených u plápolajícího krbu jen zdát. Že tomu tak již nemusí být, Vás jistě přesvědčí firma Romotop, která Vám přináší na tomto poli celou řadu řešení.

18.11.2019
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Ing. Roman Horečný

Recenzovaný V roku 2011 Bratislava zareagovala na výzvu EÚ na program FP7-ENERGY-SMART CITIES-2012 a na účasť na medzinárodnom projekte EU-GUGLE: „Európske mestá slúžiace ako zelená mestská brána vo vedení k trvalo udržateľnej energii“. Cieľom projektu bolo dosiahnuť koncepciu energetickej hospodárnosti budov, zabezpečiť energetickú efektívnosť samotných budov pri ich používaní a znížiť energetickú náročnosť v mestskej oblasti, v ktorej sa budova nachádza.

2.11.2019
redakce podle tiskové zprávy

Úsporné bydlení se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a často je spojováno jen s úsporou energie, což je zavádějící. Na „úsporné stavby“ je potřeba se dívat jako na celek, který zohledňuje ekonomickou, ekologickou a estetickou stránku a samozřejmě uživatelský komfort a zdravé prostředí.

Parametrická štúdia tepelnej bilancie budovy, ilustrační snímek © Büros - Fotolia.com
22.10.2019
prof. Ing. Ivan Chmúrny, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava, Katedra konštrukcií pozemných stavieb

Recenzovaný Uvádzajú sa výsledky výpočtov tepelnej bilancie adinistratívnej budovy, to znamená výpočty potreby tepla na vykurovanie a chladenie pri parametricky meniacej sa tepelnoizolačnej úrovni výstavby, transparentnosti fasády a účinnosti tienenia v letnom období.

20.10.2019
redakce

Od 8. do 10. listopadu se pro návštěvníky z řad veřejnosti opět otevírají pasivní domy v rámci akce Dny pasivních domů 2019. Můžete si otestovat pasivní domy a načerpat inspiraci pro váš nový dům či zamýšlenou rekonstrukci.

14.10.2019
Prof. Ing. Pavol Ďurica, CSc., Ing. Peter Barňák

Recenzovaný V príspevku sa venujeme kvalite tepelnovlhkostnej mikroklímy a aspektom, ktoré ju ovplyvňujú. Za miesto hodnotenia sme si vybrali jednu miestnosť – kanceláriu v budove Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline (VC UNIZA), orientovanú na západ. Predmetom meraní boli všetky fyzikálne zložky vnútorného prostredia, vplyv slnečného žiarenia cez okenné konštrukcie a teploty podlahy pri použití nizkoteplotného sálavého podlahového vykurovania. V príspevku sú popísané meracie metódy, zistené výsledky meraní a vyvodené príslušné čiastkové závery pre chladné klimatické podmienky roka.

12.8.2019
Ing. Kateřina Kubrichtová, prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Recenzovaný Článek se zabývá technologií BIM v součinnosti s projektováním TZB. Téma je rozděleno do dvou částí. V první části je popsána komplexní problematika týkající se technologie BIM a její zavedení v TZB praxi. V druhé části je znázorněno porovnání výpočtu tepelných ztrát dle ČSN EN a pomocí BIM nástroje.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama