Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 4.4.2013 do 27.8.2013

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

27.8.2013
, Ing. Filip Malán

Ve veřejnosti se často mluví o tom, že fotovoltaické elektrárny (FVE) ve velké míře destabilizují rozvodnou síť, což je víceméně také prezentováno distribučními společnostmi. Ale ne všech FVE se tyto informace týkají. Naopak. Provozovatelé střešních FVE mohou být právě těmi prvky v celé energetické soustavě, které rozvodnou síť stabilizují.

20.8.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Jiří Polívka

Tepelná čerpadla plní svoji správnou funkci provozně nejekonomičtějšího zdroje tepla pouze při dodržení několika hlavních kritérií. Přibližme si nyní tyto nejpodstatnější požadavky z pohledu projekce topného zdroje.

29.7.2013
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla, Ján Kaleta, Aleš Kisza

Jak zákazníci, tak instalační firmy stojí často před dilematem, jak správně dimenzovat a navrhovat zemní kolektorový systém pro tepelné čerpadlo typu země/voda. Rozsáhlé zkušenosti výrobce tepelných čerpadel OCHSNER Wärmepumpen GmbH potvrzují, proč je při návrhu zemního kolektoru vhodné respektovat normu VDI 4640.

17.7.2013
HK-Dřestav s.r.o., Ing. Martin Bursík, Ph.D.

Na okraji Benešova postavil před třemi lety projektant Martin Bursík pro svou rodinu nízkoenergetickou dřevostavbu, která šetří rodinnou pokladnu.

11.7.2013
Schiedel, s.r.o.

Jednou z položek, která Čechům každý měsíc podstatně provětrá peněženku, jsou náklady na topení. Výdaje za elektrickou energii nebo plyn trápí mnoho rodin. I domácnosti, které pravidelné platby zatím bez problémů zvládají začlenit do rodinného rozpočtu, přemýšlejí kde ušetřit.

23.6.2013
JOYCE ČR, s. r. o.

Opět nastala doba, kdy se začaly stavět fotovoltaické elektrárny a jelikož se stále množí dotazy typu: „Připojuje se?“ a „Vyplatí se fotovoltaika i po snížení výkupních cen?“ atd., rozhodli jsme se sepsat podrobnosti jedné z našich realizací. Chceme vám ukázat, že i nelehká cesta k fotovoltaické elektrárně se stále vyplatí. Veškerá použitá data i čísla jsou skutečná.

Vizualizace RD (Zdroj: Thermo plus – projektový ateliér)
4.6.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Václav Ježek, Ph.D.

Problematika hodnocení efektivnosti investic je obecně (nejen pro podniky) mimořádně důležitá. Proces návrhu a realizace projektu pro tepelná čerpadla obsahuje již v samém počátku ekonomickou technickou analýzu možnosti instalace tepelného čerpadla zpracovávanou odborníky ze společnosti AC Heating na základě informací od zákazníka. Závěry slouží jako podklad pro další komunikaci a doporučení pro další postup.

28.5.2013
Nicoll Česká republika, s.r.o., Ondřej Samek

Motivy k hospodaření s dešťovou vodou můžeme obecně rozdělit do 4 skupin, které jsou navzájem propojeny: za 1. ekologické, za 2. bezpečnostní, za 3. ekonomické a za 4. legislativní. Kromě vlastních právních předpisů byly v posledních letech vydány také nové normy. První z nich byla v roce 2012 ČSN 75 9010, která řeší návrh, výstavbu a provoz vsakovacích zařízení včetně jejich dimenzování.

24.5.2013
BRILON a.s.

Předpokladem úsporného provozu je nejen správná volba kondenzačního kotle, ale i správné zapojení, regulace, případně dálkový dohled. Výsledkem jsou 25-40 % úspory paliva oproti klasickým kotlům. Článek nabízí příklady zapojení kotlů Geminox THRs vycházející z typických požadavků zákazníků a zkušeností z provedených instalací.

21.5.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Slovinská architektonická kancelář Protim Ržišnik Perc obdržela na Dni energetiků v Portoroži cenu časopisu Finance za nejlepší energeticky úspornou stavbu roku 2012. Slovinský distributor řídicího systému Domat, firma Kovintrade, zajišťoval montáž a programování řídicího systému založeného na procesních stanicích MiniPLC.

9.5.2013
Nicoll Česká republika, s.r.o.

Třetí generace vsakovacích bloků – nový GARANTIA EcoBloc – disponuje vynikajícími technickými vlastnostmi a zajišťuje optimální výkon. Bloky se spojují pomocí spojek a lze z nich vyskládat různé tvary a velikosti vsakovacího zařízení. Jednou z praktických výhod je velmi snadné čištění a inspekce. Blok je navržen na minimální životnost 50 let a lze ho instalovat až do hloubky 5 m.

3.5.2013
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla

Rakouský výrobce tepelných čerpadel OCHSNER představil nové modely tepelných čerpadel. Tepelné čerpadlo ELW vzduch - voda je vhodné zejména pro vytápění a přípravu teplé vody v nízkoenergetických domech. Zařízení produkuje vodu o výstupní teplotě 55 °C a pracuje až do venkovní teploty -15 °C.

23.4.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Jiří Honzík

Tepelná čerpadla fungují bezvadně a efektivně, pokud jsou mimo jiné správně dimenzována a systém je správně navržen. Popišme proto obecné zásady dimenzování tepelných čerpadel pro bytové domy, školy, školky, komerční objekty, penziony a hotely. Důležitým faktorem je venkovní teplota.

19.4.2013
BRILON a.s.

Kondenzační kotle Geminox THRs jsou schopny při zachování účinnosti pracovat s malými startovacími výkony. Snižování spotřeby plynu, elektřiny a případně možnost úpravy výkonového rozsahu po zateplení domu, změně užívání nebo ev. přístavbám jsou faktory, které jsou u těchto kotlů unikátní výhodou.

9.4.2013
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Karel Plotěný

Domovní čistírny odpadních vod a jejich vypouštění do podzemních vod je téma, o kterém se stále hovoří. V reakci na toto živé téma si do debaty dovolujeme vnést i neanonymní firemní názor. Probereme, na co je třeba při výběru domovní ČOV určené k vypouštění do podzemních vod klást důraz.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama