Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Technické zařízení budov v NED a EPD
Archiv článků od 11.10.2011 do 20.2.2012

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

20.2.2012
Adam J. Cohen, Structures Design/Build, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

První veřejná škola v USA v pasivním standardu (K-12) byla dokončena v listopadu 2010. Certifikaci pasivního domu od amerického Passivhaus Institutu (PHIUS) získala v únoru 2011. Celý vývoj projektu byl poměrně dlouhý, takže jej představíme pouze v krátkosti s ohledem na zaměření našeho serveru. Článek uvádíme v překladu s laskavým svolením autora.

10.2.2012
BRILON a.s.

Tepelná čerpadla VZDUCH-VODA s kontinuálním řízením výkonu a vysokou účinností pro nízkoteplotní systémy, pouze pro vytápění nebo v sadě s externím zásobníkem i pro přípravu teplé vody. Pro náročné provozní podmínky varianta se vstřikováním chladiva a pro topnou vodu o teplotě až 60 °C. Splitové provedení s řadou výhod.

30.1.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Intenzita větrání v obytných budovách je při současném trendu energeticky úsporného bydlení velmi diskutovanou veličinou. Situaci komplikovaly chybějící a nepřesné požadavky v zákonných předpisech a technických normách. V únoru 2011 vešla v platnost národní příloha normy ČSN EN 15 665 v podobě změny Z1, která definuje požadavky na větrání obytných budov a také doporučuje vhodné systémy větrání. Článek stručně informuje o obsahu národní přílohy.

30.1.2012
Ing. Michal Čejka, Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D.

Autoři si v příspěvku kladou za cíl vyhodnotit ekonomickou efektivnost výběru systému vytápění pro instalaci v rodinných pasivních domech a porovnání se stejnými systémy použitými v běžné výstavbě. Porovnání systémů vytápění bylo provedeno na základě reálných cenových nabídek a ceníků odpovídajících cenové úrovni prvního pololetí 2011. Práce je založena na případové studii modelového pasivního domu.

24.1.2012
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Advance je decentralizovaná větrací jednotka s rekuperací tepla, která je instalována v obytných místnostech přímo na vnější obvodové zdi. Přiváděný čerstvý vzduch je veden přímo skrz zeď a prochází vysoce účinným výměníkem tepla. Větrací jednotka Advance je automaticky ovládaná prostřednictvím senzorů CO2 a vlhkosti.

18.1.2012
Romotop s.r.o.

Nová krbová vložka Romotop KV 025 LN navazuje na úspěšnou vložku KV 025 L, kterou mnoho zákazníků společnosti Romotop velmi dobře zná. KV 025 LN přináší opět řadu inovativních řešení, zejména pak nový systém vedení spalin double spin a dva různé jmenovité výkony. Základní podmínkou bylo, aby systém nikterak nesnižoval schopnost hoření a zejména rozhořívání paliva a nezvyšoval požadavky na tah komína.

9.1.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Martin Zajíc

U pasivních domů se výrazně snižuje potřeba tepla na vytápění na krytí tepelných ztrát prostupem obálkou budovy a větráním. Současně tím ale roste podíl spotřeby pomocné, výhradně elektrické energie na pohon oběhových čerpadel a ventilátorů. Výsledek analýzy může být pro mnohé čtenáře docela překvapující.

2.1.2012
rozhovor s Ing. Pavlem Mertem, NELUMBO Energy a.s.

S koncem roku 2011 "nazrála" doba k hodnocení dosavadního vývoje v oblasti fotovoltaiky. V této souvislosti přinášíme rozhovor s Pavlem Mertem, marketingovým ředitelem společnosti NELUMBO, zabývající se instalacemi a dodávkami solárních elektráren, který poskytl svůj pohled na současný stav a budoucí vývoj fotovoltaiky.

29.12.2011
Lindab střešní krytiny

Švédská stavební firma Energibo ve spolupráci s firmou Lindab představila koncept „Plus Energy House“ – nejmodernější systém energeticky a ekologicky pozitivního domu. Cílem bylo vytvořit dům, který splňuje pět klíčových kritérií: minimální spotřebu energie nebo dokonce vytváření jejího přebytku, nulovou údržbu, maximální využití inteligentních automatických řešení a nejnovějších technologií.

26.12.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., ATREA

Článek se zabývá analýzou pasivních domů z hlediska vnitřního mikroklimatu. Zaměřuje se hlavně na vlhkost, zápach, aerosol nebo toxické hodnocení a vliv zdraví. Samostatná kapitola popisuje vnitřní vlhkosti při větrání nebo při vytápění pasivních budov.

21.12.2011
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Řízené větrání podle obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu může vést k úsporám energie v řádu až několik desítek procent. Často se využívá u vzduchotechnických jednotek řízených frekvenčními měniči, zásobujících prostory s proměnnou obsazeností.

30.11.2011
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

V současné době jsme svědky problémů v rekonstruovaných panelových domech, ve kterých byla vyměněna okna a provedena termofasáda. Plísně a kondenzace jsou přesným opak původního stavu před rekonstrukcí, kdy byl v bytech velmi suchý vzduch. Vše je nutno řešit komplexně včetně větrání.

29.11.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Tepelná čerpadla jsou aktuálním tématem pro novostavby, ale i pro rekonstruované domy. Instalují se s úspěchem i po pádu programu „Zelená úsporám“. To proto, že se jejich použití ekonomicky vyplatí, jsou ekologická a bezobslužná. Tato fakta jsou známá. Jak je to s kvalitou tepelných čerpadel na českém trhu? Proč jsou některá tepelná čerpadla úspornější než jiná?

21.11.2011
Zdeněk Kaňa, Ing. arch. David Vašíček, HLC, s.r.o., Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Jde o ukázkovou realizaci brownfieldu vzniklého z opuštěného areálu bývalé školy. Kromě základních parametrů pro pasivní domy vč. systémů řízeného větrání s rekuperací zde bude využit i systém hodnocení SBToolCZ, který klade důraz na kvalitu budov z hlediska spotřeby energie, materiálů, vody a záboru půdy při současném snížení dopadů provozu budov na životní prostředí a zdraví.

7.11.2011
Ing. Michal Bureš, Ing. Antonín Lupíšek, Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

V den podzimní rovnodennosti odstartoval v USA již pátý ročník prestižní mezinárodnísoutěže Solar Decathlon 2011, ve které se utkaly univerzitní týmy z celého světa ve stavbě energeticky úsporných domů. V desetidenním klání obsahujícím deset disciplín byl tento rok nejúspěšnější tým Univerzity Maryland.

3.11.2011
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Jiří Honzík

Vzhledem ke stále častějším otázkám našich klientů a někdy také mylným informacím, které mají, se vrátíme k dimenzování tepelných čerpadel a funkci záložního/bivalentního zdroje. Tepelná čerpadla se dimenzují v závislosti na jejich konstrukci. Konvenční zařízení, u nichž jsou použity kompresory scroll a nemají regulovatelný výkon, se obvykle dimenzují na 80 % tepelné ztráty, tedy zcela jinak než moderní invertorová tepelná čerpadla.

26.10.2011
Fronius Česká republika s.r.o.

Střídač pro fotovoltaické elektrárny na rodinných domech má svého vítěze. „Sehr gut“ je známka udělená přístroji časopisem Photon, který zařízení firmy Fronius testoval. Žádný z konkurentů v dané výkonové kategorii (do 5 kW) nedosáhl lepších výsledků. Fronius IG TL se tak stal horkým kandidátem pro zájemce o svou domácí solární elektrárnu.

11.10.2011
UPONOR, s.r.o. (CZ)

Uponor Vám nabízí revoluční novinku - systém pokládky podlahového vytápění využívající funkci suchého zipu. Pro vytápění se využívá potrubí ze síťovaného polyetylenu PE-Xa s kyslíkovou bariérou, které je přímo z výroby spirálovitě ovinuto první částí suchého zipu s háčky. Druhá část suchého zipu s chlupy je nalaminovaná na tepelné izolaci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama