Mezibytové příčky Rigips pokořily normu o šest decibelů
Každý dobrý investor řeší čas, peníze a kvalitu stavebního díla. Ne jinak tomu bylo i v případě vybudování malometrážních bytů v půdní nástavbě v pražské Českomoravské ulici v budově Harfa sport. Představě investora o maximální možné zvukové neprůzvučnosti, úspoře místa, času výstavby a požární odolnosti nejlépe vyhovovaly materiály od společnosti Rigips.
Odborné akustické měření výsledného díla prokázalo, že norma 53 dB byla pokořena o celých šest decibelů. A nejen to – suchá výstavba sebou přinesla řadu dalších benefitů.
Pojmy akustika, případně neprůzvučnost, jsou stále častěji zmiňovány ve spojitosti s bytovými domy. Společnost Rigips, přední dodavatel systémů suché vnitřní výstavby, se v posledních letech soustředila na vývoj a zdokonalování materiálů a systémů protihlukové ochrany, čímž splňuje zákazníkovi ta nejnáročnější „akustická“ přání.
Modrá akustická deska a RigiStabil
Moderní sádrokartonové desky vynikají lepší vzduchovou neprůzvučností než standardní stavební materiály, jako jsou cihly nebo pórobeton. Navíc skladby jsou výrazně tenčí a zároveň nabízejí vysokou technologicky vylepšenou pevnost. Z těchto důvodů se stále častěji využívají při výstavbě bytových i mezibytových příček.
„Na výstavbu mezibytových stěn jsme použili kombinaci Modré akustické desky a konstrukční desky RigiStabil, jejíž pevnost a tvrdost povrchu je výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu a lze ji použít i na výstavbu nosných konstrukcí. Samotné Modré akustické sádrokartonové desky s technologií Activ´Air jsme naopak využili na výstavbu bytových příček. Díky tomu jsme novým majitelům zajistili vysokou míru neprůzvučnosti všech dělících konstrukcí,“ uvádí Robert Hošek, garant technické podpory Rigips, který měl rekonstrukci půdní nástavby v pražské ulici Českomoravská na starosti.
Investor rovněž velice ocenil i skutečnost, že v mezibytových stěnách s lichou střední deskou jsou zabudované trubní i kabelové instalace, aniž by tato skutečnost měla negativní vliv na vzduchovou neprůzvučnost. Výsledné byty tak mají kromě skvělých akustických vlastností a díky deskám RigiStabil i vysokou odolnost vůči násilnému vniknutí. Parametr EI požární odolnosti mezibytových stěn činí velmi dobrých 60 až 90 minut. Výstavba díky suchým procesům trvala o několik týdnů méně, než kdyby se stavělo pomocí cihel nebo pórobetonu a umožnila výstavbu na málo únosné stávající stropy objektu.
O šest decibelů lepší než norma
Využití Modrých akustických protipožárních desek MA (DF) Activ’Air přineslo výsledným bytovým prostorám velmi dobrou vzduchovou neprůzvučnost, kterou potvrdila i odborná akustická zkouška.
„Naměřené hodnoty vzduchové neprůzvučnosti bytových sádrokartonových příček Rigips ukázaly, že Modré akustické protipožární desky MA (DF) Activ’Air splňují stanovenou normu s velkou rezervou. Požadavek normy je přitom 53 dB. Sádrokartonové konstrukce v praxi však prokázaly, že mají oproti normě ještě rezervu 6 dB. To, pro obyvatele domácnosti znamená velmi dobrou záruku komfortního bydlení, kdy je neruší nechtěný hluk z vedlejších bytů,“ dodává Hošek.
Malá hmotnost
Mezibytové příčky vybudované pomocí modrých akustických desek a konstrukčních desek RigiStabil mají velmi lehkou konstrukci. Plošná hmotnost konstrukce dosahuje 55 až 60 kg/m2, což umožňuje postavit konstrukci i na málo únosném stropu.
Další výhodou je malá šířka konstrukce, kdy k dostačujícím akustickým vlastnostem mezi byty stačí šířka stěny jen 155 milimetrů. Výsledné prostory budované moderním sádrokartonem od Rigipsu jsou tak vždy prostornější než při výstavbě pomocí cihel nebo pórobetonu. V případě, že průměrná cena metru čtverečního nového bytu v Praze přesahuje 100 tisíc korun, jde o značný bendit.
Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu přes 30 let. Za tu dobu se Rigips stal synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční ...