Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Rigips slaví 20 let výroby sádrokartonových desek

Výrobní závod společnosti Rigips v Horních Počaplech u Mělníka slaví kulaté jubileum. První sádrokartonová deska zde z výrobní linky sjela přesně před 20 lety. Za dobu své existence podnik vyrobil desítky milionů desek.

Produkce výrobní linky je úctyhodná a spotřebovaný papír by mnohonásobně ovinul celou zeměkouli. Z výrobní linky navíc sjela v roce 2011 také nejdelší sádrokartonová deska na světě (délka 12,050 m, šířka 1 250 mm), čímž se Rigips zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Kromě Rigipsu letos slaví také samotný sádrokarton, a to již 125 let své existence. V roce 1894 ho v USA patentoval americký podnikatel a vynálezce Augustine Sackett.

Strategické místo v blízkosti elektrárny

Základní kámen továrny Rigips v Horních Počaplech byl položen 30. října 1997. Místo pro stavbu bylo zvoleno především kvůli strategické blízkosti k mělnické elektrárně, která díky odsiřování dodává závodu základní surovinu – energosádrovec. První sádrokartonová deska sjela z výrobní linky zhruba v polovině roku 1999. Dnes zde podnik vyrábí standardní, voděodolné, protipožární, akustické i konstrukční sádrokartonové desky nové generace. Současný odbyt je tak úspěšný, že je výrobní linka v nepřetržitém provozu.

A jak se sádrokartonové desky vyrábí?

Hlavní surovinou je sádra, která se vyrábí zahříváním (kalcinací) sádrovce. Ten je možné získávat dvěma způsoby. Těžbou v přírodě nebo umělým procesem. Sádrovec totiž vzniká také jako vedlejší produkt při odsiřování kouřových zplodin tepelných elektráren. „V Horních Počaplech takto získáváme z nedaleké mělnické elektrárny umělý sádrovec, tzv. energosádrovec. Tímto způsobem vyrobený sádrovec je mnohem čistější a stálejší než sádrovec přírodní. Získaná sádra se míchá s vodou a podle výsledného produktu s dalšími přibližně 10 až 15 přísadami,“ popisuje výrobu moderních sádrokartonových desek Radomír Kamler, ředitel výrobního závodu Rigips v Horních Počaplech a dodává: „Vzniklá sádrová kaše se rozprostře na spodní vrstvu papíru a je přikryta horní vrstvou papíru. Tak vznikne v podstatě nekonečná deska, která tuhne na několik set metrů dlouhém dopravníku. Po ztuhnutí probíhá dělení desky, následuje proces sušení a po vysušení se desky ořezávají na finální rozměry.“

Pro výrobu sádrokartonových desek se používají speciální papíry s vysokou pevností. Role papíru mají průměr až 2 metry a hmotnost až 3 tuny. Na jedné roli může být až 13 km dlouhý pás.

Obliba sádrokartonu roste

Sádrokarton se v posledních letech stává velmi oblíbeným stavebním materiálem. Jeho přednostmi jsou rychlá výstavba, velmi dobrá zvuková izolace, skvělá únosnost břemen a jednoduché kotvení, vysoká odolnost a extrémní pevnost, nízká hmotnost a tenká konstrukce, díky které získají uživatelé domácnosti více obytného prostoru než při výstavbě příček například z cihel.


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu přes 30 let. Za tu dobu se Rigips stal synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční ...

 
 
Reklama