Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Denní osvětlení a oslunění
Archiv článků od 17.12.2012 do 9.5.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.5.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Jak přinést do podkroví ještě více denního světla a zároveň zajistit menší energetické výdaje? A to vše v elegantním promyšleném designu? Společnost VELUX na tyto otázky odpovídá Novou generací střešních oken. Je navržena tak, aby splnila představy všech domácností a zároveň vyšla vstříc všem rodinným rozpočtům.

Florentinum
8.5.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V průběhu posledních dvou let vyrostla na pražské Florenci v blízkosti Severojižní magistrály nová dominanta. Jde o administrativní komplex Florentinum s inteligentním systémem regulace a monitorování spotřeb energií.

Izolace okna VELUX ThermoTechnologyTM
26.4.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Je to nejlepší okno, jaké jsme kdy měli, zaznělo na představení nové generace střešních oken VELUX. U nové generace střešních oken VELUX došlo k zúžení okenního rámu i křídla. Výsledkem je až o 10 % větší prosklená plocha při stejné velikosti okna a tím pádem více denního světla v interiéru.

10.3.2014
Ing. Antonín Lupíšek, Ing. Pavel Nechanický, Ing. Kateřina Sojková, Ing. Ondřej Surý, Ing. Martin Volf, Ing. Michal Marek, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze

Mezi 3. a 13. říjnem 2013 se v Kalifornském Orange County Great Park u města Irvine konal již šestý ročník prestižní mezinárodní soutěž univerzit U.S. Solar Decathlon 2013. Loni se zúčastnil i Team Czech Republic z ČVUT v Praze, který obsadil celkové třetí místo. Článek popisuje pravidla soutěže a detailně se věnuje technickému řešení soutěžního domu s názvem AIR House.

14.10.2013
Ing. Lenka Janečková, ČVUT Praha, fakulta stavební, Ing. Daniela Bošová, Ph.D., ČVUT Praha, fakulta architektury

Nejslabším článkem panelových objektů jsou především jejich obvodové pláště, proto většina regenerací souvisí právě s rekonstrukcí stávajících obvodových plášťů. Jedná se zejména o výměnu okenních otvorů, dodatečné zateplení či úpravy předsazených konstrukcí.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.

6.10.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Studenti architektury se mohou opět přihlásit do prestižní architektonické soutěže IVA 2014, jejímž ústředním námětem je práce s denním světlem. Soutěž klade důraz na inovativní myšlení a neotřelé náměty: Denní světlo v hustě osídlených městských oblastech. Denní světlo a udržitelnost. Jak přepravovat a ukládat denní světlo? Denní světlo, voda a vítr. Denní světlo, zdraví a pohoda. Zpracování nejen těchto témat mohou čeští a slovenští studenti architektury přihlašovat do 3. března 2014.

4.10.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

V době chladných a krátkých dnů oceníme každý zdroj tepla, který nás zahřeje. Začínáme se proto vystavovat světlu, ale i teplu slunečních paprsků, snažíme se vpouštět slunce do našich domovů a udržet ho tam. Poradíme vám, jak si co neúčinněji zajistit tepelnou pohodu v podkroví i v chladných měsících a přitom udržet kvalitní vnitřní prostředí a dostatek čerstvého vzduchu.

3.9.2013
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Na rostoucí poptávku architektů a zpracovatelů zajistit kompletní řešení pro lepení dekorativních skel odpovídá společnost AGC Glass Europe svou novou škálou kompatibilních lepidel a příslušenství: systém AGC FIX-IN. Zahrnuje pět produktů, škála byla vyvinuta pro snadnou a kvalitní instalaci.

2.9.2013
Ing. Libor Šteffek, Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT Brno

Tepelnou stabilitu místností ovlivňuje lokální charakteristika území, geometrie budovy, orientace ke světovým stranám, akumulační schopnost konstrukcí, způsob a intenzita větrání, ale především velikost a vlastnosti transparentních ploch a s nimi spojené jejich stínění. Nejefektivnějším způsobem, jak tedy zabránit přehřívání místnosti, je omezit zisky přes průsvitné konstrukce, a to zastíněním.

10.7.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Často se při řešení kvantity denního osvětlení uchylujeme k zjednodušujícímu pravidlu 1/10 prosklenné plochy vůči ploše místnosti. Z následujícího posudku, který zpracovala FAST VUT Brno jasně vyplývá, že toto pravidlo není vždy zárukou správně navrženého osvětlení místnosti.

30.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

LichtAktiv Haus je německým příspěvkem k evropskému experimentu společnosti VELUX a jejích partnerů pod názvem VELUX Model Home 2020. Dům prošel výraznou rekonstrukcí a modernizací a to především zevnitř. Podobných domů se po celém Německu nachází přes 13 milionů.

29.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

VELUX se svým experimentálním projektem Model Home 2020 ukazuje cestu ve vývoji udržitelného stavění. Aktivní domy, které z tohoto projektu vzešly, jsou CO2 neutrální, využívají v maximální míře obnovitelných zdrojů energie a pokrývají tak své energetické nároky ze svých vlastních zdrojů. Navíc všechny tyto budovy mají zdravé vnitřní prostředí.

6.5.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Rekonstrukce některých typů staveb vyžadují citlivá řešení korespondující s historickým významem starší zástavby. Společnost VELUX, mnohdy vnímaná pouze jako dodavatel řešení do novodobých staveb, nabízí možnosti prosvětlení podkrovních prostor, aniž by byl narušen historický ráz rekonstruovaných budov.

22.4.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Po požáru horské chaty Knofelebenhaus v pohoří Schneeberg byl zprovozněn projekt Neubau Knofelebenhaus jako enviromentálně příznivá budova, která využívá obnovitelné zdroje energie, spojuje energetickou efektivnost s dobrým vnitřním prostředím a vytváří permanentní interakci budovy a jejího okolí.

21.1.2013
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

V minulém díle tohoto článku jsem rozebral některé z pozoruhodných změn obsažených v novelizované normě [2]. V tomto pokračování uvedu zbývající. Rozhodně nebudou popsány všechny novinky, protože to by vydalo nejméně na další díl. Ale věřím, že neopomenu alespoň ty nejdůležitější.

14.1.2013
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

1. dubna vstoupila v platnost technická norma ČSN EN 12464-1 [2]. I tato norma se zdravým světlem úzce souvisí, stanoví pravidla pro správné (a zdravé) osvětlování pracovišť. V normě došlo k řadě změn. Drobným, ale i zásadním. Protože rozbor celé normy by byl neskutečně rozsáhlý, budu předpokládat, že čtenáři „starou“ verzi znají, a budu se věnovat především oněm změnám.

17.12.2012
Sapa Building System s.r.o.

Sapa Building System poprvé představí na mnichovském veletrhu BAU, který se koná od 14. do 19. ledna 2013, tři moderní a inovační řešení. Zajímavé a funkční řešení přináší aktivní plášť budovy – nový fasádní systém NRGY 62, který je klíčem k dosažení nulové spotřeby energie. Dále představíme pasivní okno Avantis 95 s certifikací a posuvný dveřní systém Confort 160.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama