Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Denní osvětlení a oslunění
Archiv článků od 5.3.2007 do 26.10.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.10.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Z policejních statistik vyplývá, že 37 % veškerých vloupání je uskutečněno okny. Pokud se zaměříme na mechanické zábranné systémy, jedním z možných řešení je bezpečnostní sklo. Nejběžněji používanými bezpečnostními skly pro zajištění ochrany osob a majetku jsou vrstvená bezpečnostní skla STRATOBEL a STRATOPHONE od AGC Glass Europe.

18.7.2011
Ing. Daniela Hroššová, DEKPROJEKT s.r.o.

V lednu letošního roku vyšla Změna Z1 normy ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky, která je v platnosti od června 2007. Změna Z1 nepřináší zásadní změny, zpřesňuje však znění některých článků, zvláště metodiku posuzování zastínění s ohledem na stínění předsazenými konstrukcemi vlastního objektu.

22.6.2011

Nový systém slunečního stínění je tvořen skleněnými lamelami s reflexní vrstvou, které slouží pro regulaci slunečního záření. Reflexní vrstva umožňuje účinně redukovat sluneční zisky přes fasádou budovy a zároveň přesměrovat část slunečního záření do zadní části místnosti, kde je najvíc potřebné.

Velux na TZB-info
6.6.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Při výběru oken je třeba brát v úvahu nejen jejich tepelněizolační vlastnosti, ale i jejich součinitel prostupu tepelného slunečního záření. Někdy jsou okna s většími solárními zisky žádané. V případě, že řešíte otázku jak pasivní solární zisky omezit, je vhodné volit okna se nízkým součinitelem prostupu tepelného slunečního záření.

28.5.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Na čtvrtém mezinárodním VELUX Symposiu o denním světle, které se konalo začátkem května v Lausanne pod názvem Denní světlo - jak ho vnímá člověk, se sešlo téměř 300 odborníků, aby představili nejnovější vědecké poznatky a shodli se na významu denního světla uvnitř budov a jeho významu pro lidské zdraví, produktivitu či schopnost učení.

22.9.2010
Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Doprovodný program 21. mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2010 (21. až 25. září) v pražském veletržním areálu Letňany hostil první den svého konání konferenci Revitalizace bytových domů. Exkluzivně nabízíme nejdůležitější postřehy z konference.

13.9.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Řešení jak přivést přirozené denní světlo do obytných prostor pod plochou střechou, které není možné prosvětlit pomocí fasádních oken, nabízí okna do ploché střechy (CVP, CFP) od společnosti VELUX.

13.7.2010
Tremco illbruck, s.r.o.

Řešíte v rámci rekonstrukce nebo stavby domu i otázku nových oken? Jistě se zabýváte jejich cenou, kvalitou zasklení, materiálem či velikostí a členěním. Po zodpovězení všech těchto otázek a definitivní volbě oken se ale často podceňuje to nejdůležitější - jejich správná montáž. Ta má ale, jak si níže ukážeme, zcela zásadní význam.

24.6.2010

Při práci na projektu Zeleného majáku byl kladen důraz na co nejlepší možnost využití denního světla, přirozené ventilace a automatického vytápění a chlazení. Válcový tvar budovy je výhodný svým nízkým poměrem plochy ochlazovaných obalových konstrukcí vůči vytápěnému objemu.

14.6.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Dosažení energeticky úsporné bilance stavby si vyžaduje dokonalý projekt a použití nejkvalitnějších stavebních technologií. V případě podkroví nabízí společnost VELUX řešení v podobě komplexního systému.

18.3.2010
VOÏVO - dřevěné okenice, žaluzie, rolety

S prvními jarními paprsky začíná mnoho lidí řešit otázku zastínění. V závislosti na podnebí, klimatických podmínkách, ve kterých se budova nachází a její orientace vůči světovým stranám, lze navrhnou důmyslný systém stínicí techniky, tak aby splňoval nejen nároky na vhodné zastínění celého interiéru, ale i termoregulaci budovy.

15.3.2010
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Cílem návrhu denního osvětlení je zjednat do místnosti přístup slunečnímu světlu, které je rozptýleno v atmosféře, a zjednat tak při denním světle zrakovou pohodu pro uživatele interiéru, tj. vhodné světelné podmínky pro zrakové práce v interiéru konané. Požadavky na denní osvětlení jsou formulovány v ČSN 730580-1 až 4. Požadavky jsou závazné, protože příslušné články uvedených norem jsou stanoveny jako závazné zákony a vyhláškami 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, 258/2000 Sb. o veřejném zdraví, 410/2005 Sb. hygienické požadavky na prostory pro výchovu a vzdělávání dětí, nařízení vlády 361/2007 Sb. kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

25.1.2010
Ing. Marek Ženka, ČVUT, Fakulta stavební

Parametrické studie a citlivostní analýzy, aplikované na výpočet potřeby tepla na vytápění, ukazují, že se pasivní solární zisky u dobře zateplených budov projevují jako velmi významný, ale zároveň poměrně nevyzpytatelný a obtížně definovatelný zdroj. Jde o hodnotu proměnlivou a do značné míry nespolehlivou.

16.4.2008
VELUX Česká republika, s.r.o.

Střešními okny vstupuje do podkroví mnohem více světla než okny svislými. Někdy je však potřeba intenzitu slunečních paprsků omezit, a usměrnit tak teplotu v podkroví. Možností regulace prostupu tepla střešními okny je několik, od instalace speciálních skel, přes širokou škálu vnitřních zastiňovacích doplňků až po montáž doplňků venkovních. Jednomu z venkovních doplňků, předokenní roletě, se budeme věnovat detailněji.

28.5.2007
Ing. Markéta Hofmanová,

Balkóny a lodžie jsou v současnosti hojně užívaným architektonickým prvkem. Jedná se o velmi vítané rozšíření vnitřního prostoru, jeho propojení s venkovním prostředím a tím i jeho zhodnocení. Autorka upozorňuje na řešení otázek statiky, hydroizolací a negativní vliv na osvětlení vnitřních prostor.

5.3.2007
Ing. Pavel Rubáš, PhD., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p. - laboratoř fyzikálních faktorů

Denní osvětlení a přímá sluneční radiace ovlivňují naše životy a jsou fyziologicky nezbytnými složkami našeho životního prostředí, proto je nutné zabývat se jejich působením zvláště v oblasti výstavby staveb pro bydlení. Článek přináší informace a zásady k výpočtům proslunění a osvětlení bytů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama