Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Denní osvětlení a oslunění
Archiv článků od 22.6.2011 do 3.12.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.12.2012
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

V nepravidelném seriálu o zdravém světle nelze pominout novelu nařízení vlády č. 93/2012 Sb. [1] (dále pouze nařízení), která je platná od 1. dubna tohoto roku. Nařízení je věnováno ochraně zdraví při práci a souvisí samozřejmě také s osvětlováním.

17.10.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V Hradci Králové probíhá odborný seminář Otvorové výplně stavebních konstrukcí 2012. Letošní již sedmý ročník se věnuje vlastnostem oken, požadavkům na výrobky i na dokončenou konstrukci, zkoušení oken a jejich správnému zabudování. Vybrané postřehy nabízíme v následujícím článku.

25.9.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, kolektiv autorů: Ing. P. Hotový, Ing. D. Kelich, Ing. I. Státníková a Ing. A. Šikyňová

S nárůstem velkých prosklených ploch v moderních budovách nastává otázka, jak správně navrhnout zasklení z pohledu estetiky, osvětlení, tepelných ztrát, bezpečnosti, akustiky, statiky a mnoha dalších hledisek. Komplexní kvalitu budov nejlépe posuzují certifikační nástroje jako jsou BREEAM, LEED, SBToolCZ, apod. V tomto článku přiblížíme kroky ve vývoji skla, které mají příznivý vliv na zlepšení kvality budovy.

22.9.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Bydlení budoucnosti kloubí zdravé vnitřní prostředí, energetickou úspornost a maximální využití přirozeného denního světla s lehkostí moderního designu. Zároveň klade důraz na sladění s místním prostředím, využívá lokálních výrobců a materiálů typických pro daný region. Koncept, který bere v úvahu architektonické, historické i přírodní prostředí, ve kterém je postaven. To je Maison Air et Lumière – poslední počin projektu VELUX Model Home 2020.

Návrh Muzea mlynářství od Moniky Bartošové ze Zlína
9.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Život pod střechou, aneb jak si studenti středních průmyslových škol stavebních představují stavby budoucnosti. Osmý ročník soutěže vyhlášené společností VELUX přinesl rekordní počet přihlášených, jejichž nejlepší projekty byly představeny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

17.7.2012
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Světlovod je zařízení určené pro přivádění denního světla do tmavých místností jako jsou například chodby, šatny a koupelny, kde je nutné používat umělé osvětlení i ve dne. Ideální uplatnění nalezne světlovod zejména v kancelářích bez oken uvnitř budov a tam, kde se prakticky celý den jinak nevyhneme umělému osvětlení.

Going Green logo
22.6.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Anglickou frázi „Going Green“ bychom mohli přeložit jako „zelenání se“. Zástupci byznysu, státní správy, mezinárodních institucí, průmyslu a výzkumu představili své vize i konkrétní kroky ke snížení spotřeby a ochraně klimatu.

13.6.2012

IBPSA-CZ (International Building Performance Association – Česká republika) pořádá ve spolupráci s VUT v Brně, Fakultou stavební již sedmou konferenci Simulace budov a techniky prostředí (SBTP 2012).

16.4.2012
Ing. Jiří Slezák

Měření denního osvětlení se má provádět při tmavém okolním terénu. Při světlém terénu (krajina pokrytá sněhem) pouze k doplnění. S ohledem na jas oblohy, jeho stálost a barevnost oblohy, pak v čase kolem poledne. Při měření vadí déšť nebo mlha. Nevýhody měření denního osvětlení však spočívají v požadavku rovnoměrně zatažené oblohy.

9.4.2012
Ing. Petr Vrbík, Zdravotní ústav se sídlem v Brně

Článek pojednává o možném zdravotním riziku osob při expozici ultrafialovým zářením především od nekoherentních technologických zdrojů. Zmiňuje se o účincích na lidský organismus a hygienických limitech, o kritériích pro posuzování zdravotního rizika, způsobu měření a o hygienickém dozoru u této problematiky včetně náhledu na využívání UV záření v komerčních soláriích.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.

19.3.2012
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Vztah uvedený v ČSN 730581 pro výpočet sluneční deklinace se bude v průběhu let stále více rozcházet se skutečností. V současné době je jeho nepřesnost vztažená ke čtyřletému průměru hodnot deklinace pro poledne 1. března pouze necelých 8 úhlových minut. Důležité poznatky k posouzení oslunění budov zazněly na konferenci Aktuální problémy osvětlení a oslunění budov.

28.1.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Společnost pro techniku prostředí, odborná sekce Osvětlení, pořádala v polovině ledna seminář na téma aktuální problémy osvětlení a oslunění budov. Záměrem pořadatelů bylo setkání odborníků, kteří se touto oblastí zabývají a řeší dané problémy na bázi praktické i legislativní. Odborným garantem semináře byl doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., z Katedry konstrukcí pozemních staveb ČVUT v Praze.

12.12.2011

Integrované meziskelní žaluzie ScreenLine jsou nejen unikátním regulačním řešením, ale také zhodnocují cenu samotné nemovitosti. Aby dokázaly tak dlouho sloužit a bránit příbytky před teplem a světlem, musely projít řadou náročných testů. Pojďme si je přiblížit.

10.11.2011
SLAVONA s.r.o., Ing. Jakub Hrdlička

Slunce je pro naši planetu obrovským zdrojem energie. Za topnou sezónu dopadne v ČR na 1 m2 zhruba 1200 MJ. Jakým způsobem ovlivňuje potřebu tepla na vytápění objektu? Hlavní veličiny charakterizující zasklení, které mají vliv na potřebu tepla, jsou součinitel prostupu tepla Ug a propustnost slunečního záření g (solární faktor). Čím vyšší propustnost, tím větší jsou solární zisky.

26.10.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Z policejních statistik vyplývá, že 37 % veškerých vloupání je uskutečněno okny. Pokud se zaměříme na mechanické zábranné systémy, jedním z možných řešení je bezpečnostní sklo. Nejběžněji používanými bezpečnostními skly pro zajištění ochrany osob a majetku jsou vrstvená bezpečnostní skla STRATOBEL a STRATOPHONE od AGC Glass Europe.

18.7.2011
Ing. Daniela Hroššová, DEKPROJEKT s.r.o.

V lednu letošního roku vyšla Změna Z1 normy ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky, která je v platnosti od června 2007. Změna Z1 nepřináší zásadní změny, zpřesňuje však znění některých článků, zvláště metodiku posuzování zastínění s ohledem na stínění předsazenými konstrukcemi vlastního objektu.

22.6.2011

Nový systém slunečního stínění je tvořen skleněnými lamelami s reflexní vrstvou, které slouží pro regulaci slunečního záření. Reflexní vrstva umožňuje účinně redukovat sluneční zisky přes fasádou budovy a zároveň přesměrovat část slunečního záření do zadní části místnosti, kde je najvíc potřebné.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama