Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 25.10.2000 do 20.8.2002

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.8.2002
Ing. Zbyněk VIKTORIN, CSc.

Rozbor časového průběhu sušení stavebních materiálů a doporučení postupu při vysoušení staveb, který zamezí nebezpečí jejich popraskání a destrukci. Článek, jehož autor je předseda sekce sušení STP Praha, vyšel po povodních v r. 1997 v časopise VVI č. 1/1998.

19.6.2002
Jan Tywoniak, Doc. Ing. Jiří Novák CSc., ČVUT Praha

Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

28.2.2002
Eva Járová, OMNIS Olomouc a.s.

Pro většinu stavebníků začíná pravá stavební sezóna na počátku jara. Symbolickým "klíčem" k jejímu zahájení se již po třiadvacáté stane pro širokou olomouckou veřejnost stavební a technický veletrh STAVOTECH. Více než stovka vystavovatelů nabídne své výrobky a služby ve dnech 28.2.-2.3.2002 v tradičních prostorách Výstaviště Flora.

24.1.2002
Jindřich Kysela, Milan Findura, Jan Čelechovský, ORGREZ SC, a.s. Brno

V praxi se vyskytuje mnoho distribuovaných soustav (např. elektrárenských, plynárenských, apod.), ve kterých pracuje větší množství zdrojů a větší množství spotřebičů, mezi nimiž je nutné v reálném čase zajistit bilanční rovnováhu. Terminál energetického objektu je prostředkem jak uskutečnit vazbu mezi řídicím centrem a řízeným zdrojem.

18.12.2001
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Centre České Budějovice

Od 1.ledna roku 2002 začíná platit další prováděcí vyhláška Zákona o hospodaření energií - č. 291/2001 Sb. Ukládá pro vyjmenované případy povinnost zpracovat energetický průkaz budovy. Sdružení ECČB přichází s atraktivní nabídkou volně šiřitelného počítačového programu Louisa.

22.2.2001
Ing. Marie TAUFEROVÁ

Článek přináší cenné informace o požadavcích na zpracování požárně bezpečnostního řešení v projektové dokumentaci staveb a jeho projednání s dotčeným orgánem státní správy.

25.10.2000
Hubert Weier, Drážďany

Představa, že stavební firma při předávání dokončeného rodinného domu provede kontrolní měření těsnosti vnějších obvodových konstrukcí je v podmínkách ČR zatím dosti utopistická. V západoevropských zemích je ale toto měření běžnou záležitostí a jeho provádění je od roku 1997 popsáno normou DIN EN ISO 9972. Např. v Horním Rakousku je úspěšně provedené měření podmínkou pro přiznání zemské finanční dotace na výstavbu (viz článek z 22.9.). K měření se používá kontrolní zařízení "Blower door" (volně přeloženo "dveřní plnící dmychadlo"). Článek předního německého specialisty se zabývá stanovením velikosti chyby při praktickém měření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama