Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 22.6.2004 do 17.1.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.1.2005
Jan Slavík

Existuje řada metod a mnoho využití pro energetické audity. Přestože tato oblast získala značnou pozornost, jsou stále oblasti, kde není problematika úplně dořešena. Snad nejvíce opomíjenou částí je hodnocení dopadů na životní prostředí. Tento článek se snaží o korekci zažitého pohledu na tuto oblast, který je úzce zaměřen na redukci emisí plynoucí z energeticky úsporných opatření, pomocí užití dat z hodnocení životního cyklu výrobku.

13.12.2004
doc. Ing. Ivan CHMÚRNY, Ph.D.

Článok sa zaoberá vplyvom tepelnotechnických vlastností okien najmä zasklení na potrebu tepla pri vykurovaní budov. Porovnanie tradičného dvojnásobného zasklenia s modernými nízkoemisnými izolačnými zaskleniami robí okno hlavným šetriacim prvkom na fasáde spomedzi stien, striech, podláh a transparentných častí.

8.12.2004
Adan - úspory energie s.r.o.

Projektanti budov pod tlakem stále zpřísňujících požadavků norem i přání investorů navrhují obvodové konstrukce budov se stále většími tepelnými odpory. Současně se zlepšuje i těsnost těchto obvodových konstrukcí. Tato úsporná opatření výrazně snižují náklady na vytápění. Pokud ale není souběžně s nimi řešena otázka dostatečného větrání, mohou se projevit velmi negativně na zhoršení vnitřního klimatu obytných prostor, kondenzaci vlhkosti, vzniku plísní a dlouhodobě mohou vést i k poruchám staveb.

29.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Vhodně zvolené množství vzduchu je důležitou podmínkou pro dobře fungující větrací systém. Článek popisuje obecné zásady jak volit množství vzduchu a zda zařízení provozovat s přerušovaným nebo trvalým provozem.

22.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Pro větrání s rekuperací tepla v energeticky úsporných domech se najčastěji používá tzv. kaskádové větrání. Jak se nejčastěji pohybuje vzduch v místnostech a kam nejlépe umístit vyústky vzduchu popisuje dnešní díl seriálu.

15.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Druhý díl seriálu shrnuje jednoduché zásady projektování pro větrání bytů a domů, které vycházejí především z potřeb uživatelů. Dále jsou vysvětleny základní pojmy, které budou používány v následujících dílech.

15.11.2004
Akad. arch., B. Arch., Josef Horný

Josef Horný (nar. 1944), autorizovaný architekt v České republice a ve státě Viktorii v Austrálii. Patří mezi české architekty, kteří opustili socialistické Československo a dokázali se prosadit i v tvrdé konkurenci v zahraničí. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil a aktivně působí jako pedagog na ČVUT v Praze, projektant i jako hlasatel nových, originálních pohledů na výstavbu.

9.11.2004
DAPE, spol. s r. o., Ing. Tomáš Kuchyňka

Parotěsná tepelná izolace DAPE s reflexními účinky se vyrábí ve dvou základních kategoriích. V první kategorii je izolace na bázi polyetylénové bublinkované fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólií. Do druhé kategorie patří izolace vyráběné na bázi polyetylénové pěny, na kterou je natavena leštěná hliníková fólie. Použití těchto izolací je vhodné do střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb.

8.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Seriál k aktuální problematice větrání energeticky úsporných domů je zaměřen na podporu při plánování a realizaci větracích systémů. Uvádí především praktické poznatky a náměty určené projektantům a ostatním odborníkům v oboru TZB. První díl je úvodní a popisuje způsoby větrání a zejména význam nuceného větrání.

29.10.2004
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., FSI VUT Brno

Článek představuje experimentální dům, který měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Nakonec vznikl demonstrační rodinný dům pro širokou odbornou i laickou veřejnost jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v našich podmínkách.

26.10.2004
Alexander Lukeš, Progres Partners Advertising, s.r.o.

Doc. Ing. Jan Tywoniak CSc. ze Stavební fakulty ČVUT v Praze bude jedním z hostů doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Praha. Požádali jsme pana docenta o stručný úvod do této problematiky, které je věnována řada přednášek dne 25.11.2004 na pražském holešovickém Výstavišti.

24.9.2004
redakce

Odborná porota udělila na jubilejním 15. veletrhu FOR ARCH 2004 osm Čestných uznání. Z oblasti TZB byly oceněny tyto firmy - PROCOM BOHEMIA s.r.o., EIM UNIVERS Praha, U.S. Spa, spol. s r.o. a TOPOLWATER s.r.o. Čáslav. Informace o oceněných výrobcích najdete v článku.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.

11.8.2004
Progres Partners Advertising, spol. s r.o.

Firemní presentace formou výstavní expozice jsou v nové sekci Nízkoenergetická výstavba díky garantům akce cenově zvýhodněné. Základní cenová nabídka obsahuje přímou účast formou expozice, uvedení ve všech základních tiskovinách k doprovodnému programu a vlastnímu veletrhu AQUA-THERM Praha 2004. Pro návštěvníky veletrhu bude připraven tematicky zaměřený doprovodný program.

6.8.2004
Ing. Renata Straková, TZB-info

Od 1.8.2004 platí novela prováděcí vyhlášky č. 213/2001 Sb. podrobnosti náležitostí energetického auditu předpisem 425/2004 Sb. Tato vyhláška v sobě zahrnuje upřesnění a doplnění metodiky zpracování energetických auditů. Stručný výtah s upozorněním na zásadní změny prováděcí novelizované vyhlášky 213/2001 Sb. zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií je určen jak pro odbornou veřejnost, tak pro vlastníky a provozovatele budov, které pod povinnost energetických auditů spadají.

29.6.2004
REHAU, s.r.o., Ing. Ivan Chichmanov

Využití tepla získaného ze země je technika dnes již běžně využívaná u tepelných čerpadel. V systémech řízeného větrání je ale možné využít jak zemního tepla k vytápění budovy v zimním období, tak i zemního chladu k ochlazování budovy v období stále častějších letních veder.

22.6.2004
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Autor v článku upozorňuje na nepříliš řešenou problematiku požárních prostupů potrubních rozvodů v projekční praxi. Zároveň poukazuje na důsledky, které se projeví při dokončování staveb. Hlavní zodpovědnost za správně provedené požární průchodky nesou dodavatelé příslušných technologických souborů, ve výhodnějším smluvním vztahu pak dodavatel stavební části. Optimálním řešením je zajistit pro tyto práce specializovanou firmu, která převezme plné garance.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama