Na vzniku digitální technické mapy Středočeského kraje se podílely fondy EU
Středočeský kraj má 110 tisíc ha zastavitelné plochy, tedy neuvěřitelné množství dat. Navíc od 7/2024 má povinnost ten, kdo kolauduje objekt, zanést podklady do digitální mapy. Pro potřeby dalšího pořízení dat je k dispozici z fondů EU další dotace téměř 400 milionů Kč.
Digitální technická mapa Středočeského kraje (DTM SK) je důležitým podkladem pro územní plánování, stavební řízení, přípravu investic, správu technické a dopravní infrastruktury, majetku, bezpečnost, krizové řízení a další agendy. Je to geografická databáze, která obsahuje podrobný obraz povrchu kraje, sítí dopravní a technické infrastruktury včetně ochranných pásem a dalších objektů.
„Obsah DTM se rozděluje podle způsobu aktualizace na dvě části: základní prostorovou situaci (ZPS) a sítě dopravní a technické infrastruktury (DTI). ZPS je zjednodušeně řečeno model terénu i budov. Podrobně znázorňuje skutečný stav území, zahrnující především umístění staveb a zařízení s ohledem na jejich výškovou polohu, doplněné o vodní toky a další prvky území,“ vysvětluje Martin Brumovský, krajský koordinátor DTM SK.
DTI zase obsahuje údaje o objektech a zařízeních dopravní a technické infrastruktury včetně jejich ochranných a bezpečnostních pásem a údaje o záměrech na provedení změn. Jde o silnice a různé inženýrské sítě – plynovod, vodovod, kanalizaci, elektro a telekomunikační sítě. „Sloužit má hlavně pro stavební řízení, protože se tam dá snadno dohledat, kudy vedou inženýrské sítě a kdo se k tomu má v rámci stavebního řízení vyjadřovat,“ doplňuje Martin Brumovský.
Jako příklady využití DTM SK lze uvést přehled o existující technické infrastruktuře pro stavebníka, podrobný mapový podklad pro správce sítí technické a dopravní infrastruktury, podklad pro zpracování územně analytických údajů, pro zpracování územně plánovacích dokumentací nebo pro vedení pasportů majetku.
Veřejná data zdarma
DTM SK obsahuje data veřejně přístupná i neveřejná. Ta první jsou pro každého dostupná zdarma na internetové adrese www.map.dtm-praha-sck.cz nebo na portálu Informačního systému digitální mapy veřejné správy, který zřizuje Český úřad zeměměřický a katastrální.
Celý projekt stál více než 236 milionů korun a fondy EU ho podpořily 200 miliony korun. „Dotace pokryla většinu nákladů. I kdybychom tyto finance nezískali, museli bychom projekt realizovat, ale daleko pomaleji. Jako kraj bychom řešili nejprve prostorovou situaci, kterou máme ze zákona pokrývat. DTI by nebyla pokryta v takovém rozsahu,“ podotkl Martin Brumovský. V rámci celého projektu se muselo řešit hardwarové i softwarové vybavení, ale nejdražší bylo samotné pořizování dat, tedy geodetické měření a s tím spojené veškeré činnosti s daty.
Projekt DTM SK byl vytvořen ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a jeho Institutem plánování a rozvoje – IPR, který měl s digitální mapou dlouhodobé pozitivní zkušenosti.
Zdroj a celá tisková zpráva na dotaceeu.cz