Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Tepelné izolace
Archiv článků od 14.1.2008 do 5.2.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.2.2009
KNAUF INSULATION, spol. s r.o., Milan Pokrivčák, application / product specialist

Každá střešní konstrukce – nová nebo rekonstruovaná – představuje náročný proces navrhování, realizace a její následné údržby. Velmi důležitou součástí každé ploché střechy je tepelná izolace. Při rekonstrukci plochých střech starších bytových domů je téměř vždy potřebné stávající tepelnou izolaci vyměnit nebo doplnit, protože je často vyhotovená z málo kvalitních materiálů a nedostatečně dimenzovaná.

28.1.2009
Ing. Peter Gajdoštin, MICROTERM COLOR s.r.o.

Termoizolační nátěr MAXITHERM představuje systém, který kombinuje odraz tepla a izolaci při zajištění prodyšnosti, má významný antikondenzační účinek. Odstraňuje příčinu plesnivění a dlouhodobě chrání zeď.

26.1.2009
Václav Sigmund, student VUT FAST v Brně, zaměstnanec IMOS Brno, a.s. - středisko HSV VI

Záměrem investora bylo realizovat rekonstrukci šesti panelových bytových domů o třech vchodech, jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlažích typu T06 B v městské části Brno - Slatina tak, aby splňovaly požadavky na tepelnou ochranu budov dle ČSN EN 73 0540. Hlavní důraz byl tedy kladen na snížení spotřeby tepelné energie.

19.1.2009
Ing. Miroslav Štenko, LB Cemix a.s., LB Cemix a.s.

Lehké podkladní a výplňové podlahové materiály (dále též LPaVPM) jsou v tuzemsku obtížně klasifikovatelné, neboť doposud chybí pro tento druh stavebních hmot ať již národní nebo evropské normy. Příspěvěk charakterizuje lehké podkladní a výplňové podlahové materiály v kontextu jiných staviv, popisuje jejich materiálové složení a přináší jejich fyzikálně-technickou charakteristiku.

27.10.2008
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Consulting

Požadavky normy na tepelné izolace a tepelné mosty jsou neustále diskutované téma. Od 1.1.2009 bude toto téma ještě diskutovanější, neboť bude potřeba ke každému projektu pro stavební povolení přiložit Průkaz energetické náročnosti budovy. Nově vydaná kniha je souhrnem řešení nejběžnějších tepelných mostů.

15.10.2008
Kingspan®, divize Izolací

Moderní termoizolační a hydroizolační systémy nejen zabezpečují střechu před vlivem vnějších faktorů, ale také zlepšují energetickou bilanci celé budovy. Volba odpovídajícího materiálu má vliv na životnost střechy, zatížení nosné konstrukce a čas potřebný na provedení montážních prací.

13.10.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info

Požárně technická laboratoř CSI vyzkoušela 8. září chování tří typů izolačních materiálů dodatečných zateplovacích systémů podle metodiky používané v EU a USA, výsledky posloužily Technické normalizační komisi (SC1 TNK 27) jako podklad k úpravě stávajících norem v ČR.

22.9.2008
prof. Ing. Jan Tywoniak, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Určit jednoznačně potřebu tepla na vytápění nízkoenergetických a pasivních domů v kWh/(m2a) byl dosud problém. Nebylo jasné, jak určit tepelné ztráty a zisky, jaký objem a podlahovou plochu uvažovat. Proto vznikla jednotná metodika výpočtu alespoň pro rodinné bydlení.

4.8.2008

Nízkoenergetický dům Vila Štěrboholy, který byl realizován jako developerský projekt, byl v červnu 2008 vybaven fotovoltaickou elektrárnou. V tomto bytovém domě se tak nachází první CO2 nulový byt v České republice.

26.5.2008
Prof. Dr. Gernot Minke, Universita Kassel, Germany

Zelené střechy v šikmém provedení mají oproti běžné krytině několik výhod, například v létě střechu chladí vlivem odpařováním vody z vegetace a při dešti zpomalují odtok dešťové vody. Střecha pokrytá substrátem s neupravovanou trávou, nejlépe i s možností zálivky je přirozená, bezúdržbová a trvanlivá.

19.5.2008
RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., Ústav fyziky materiálů, Akademie věd ČR, RNDr. Jindřiška Svobodová, Ph.D., Pedagogická fakulta Masarykovy university, Jitka Nováková

Stavba rodinného pasivního domu je hledání nových řešení jak z hlediska použitého materiálu, tak z hlediska montáže.

1.4.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info, Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice pořádalo ve dnech 7. a 8. března jednodenní zájezdy na největší evropský veletrh obnovitelné energie a efektivního využívání energetických zdrojů do hornorakouského Welsu.

24.3.2008
Zbyněk Svoboda, ČVUT v Praze

Tloušťky tepelných izolací ve stěnových konstrukcích se již poměrně běžně přibližují k hranici 200 mm a nezřídka ji i výrazně překračují – a to i u objektů, které nemají žádné ambice na zařazení do kategorie nízkoenergetických budov. V souvislosti s tím stoupá potřeba korektního zohlednění vlivu různých tepelných mostů umístěných v takto mohutných tepelně izolačních vrstvách. Mezi typické tepelné mosty, jejichž důsledky již nelze kvůli vzrůstající tloušťce tepelných izolací dále zanedbávat, patří bodové kotevní prvky pro zavěšené fasádní obklady.

21.3.2008
ROCKWOOL, a.s.

Nebaví vás vědět, co sousedi snídají, na co se dívají v televizi a jak se mají rádi? Děsí vás myšlenka, že tohle všechno vědí i oni o vás? Nemáte kam utéct před hlukem sbíječky, který se probojuje i do vaší kanceláře?

6.2.2008
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Ve dnech 24. až 26. ledna proběhla na Holešovickém výstavišti konference CEEERES 2008 jako doprovodný program výstavy PRAGOBUILDING. Konference se v šesti samostatných blocích zúčastnilo přes 200 přihlášených účastníků a 20 přednášejících. Krátké ohlédnutí přináší následující článek.

14.1.2008
Mgr. František Macholda, MBA, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Postavení energeticky úsporného domu není ani tak otázkou vyšších investičních nákladů, ale spíš otázkou správného přístupu architektů, projektantů, úředníků a investorů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama