Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Možnosti moderních plechových krytin – první část

Z dříve opomíjené varianty se v posledních letech plechové krytiny stala jedním z nejpoužívanějších materiálů pro zastřešení staveb všeho druhu. Stávající technologické postupy pak jejich využití významně rozšiřují. Přinášíme proto třídílný seriál, kde se na jejich současné možnosti podrobně podíváme.

Plechová střešní krytina disponuje nízkou hmotností, což pomáhá optimalizovat náklady na konstrukci krovu.
Plechová střešní krytina disponuje nízkou hmotností, což pomáhá optimalizovat náklady na konstrukci krovu.

Zásadním atributem plechové střešní krytiny je její nízká hmotnost, která může ovlivnit již vlastní návrh střešní konstrukce. Pro srovnání: metr čtvereční těžké taškové střechy váží průměrně 40 až 50 kilogramů, zatímco plechová krytina má na stejné ploše hmotnost jen 2,5 až 5 kilogramů v závislosti na použitém materiálu. I přesto ale disponuje odolností vůči klimatickým vlivům i mechanickému namáhání.

Nízká hmotnost plechové krytiny může ovlivnit už vlastní návrh střešní konstrukce. Pro dosažení potřebné únosnosti může v některých případech stačit pouze subtilnější krov. U novostaveb tak lze snížit náklady na nosnou konstrukci střechy. V rámci rekonstrukcí starších domů zase nemusí být nutné předělávat celý krov. Pokud je nynější v dobrém stavu, je možné instalovat novou plechovou krytinu bez nutnosti kompletní výměny stávajících nosných konstrukcí.

Plechová krytina se obvykle vyrábí z materiálu nepřesahující tloušťku jeden milimetr, proto je například oproti klasickým taškám méně náročná na prostor, což přispívá ke snížení nákladů na dopravu, skladování i manipulaci. „I přes její často značné rozměry není nutné při realizaci používat těžkou techniku. S ohledem na členitost střešní plochy se tím vlastní pokládka urychluje. S tím souvisí často menší náročnost na práci a tedy i náklady s ní spojené,“ uvádí Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Dle rozměrů krytiny obvykle bývá v ploše málo spojů, čímž se snižuje riziko zatékání. Krytinu proto lze instalovat i na střechy s velmi nízkým sklonem. Vzhledem k pevnosti zdrojových materiálů ji lze použít do míst, kde je nutné počítat s velkým zatížením větrem a sněhem.

Materiály plechových krytin

Vlastnosti a odolnost plechové krytiny je dána v prvé řadě použitým materiálem. Jejím jádrem je nejčastěji plech z oceli nebo slitiny hliníku. „Ocelové krytiny jsou opatřeny vrstvou zinku a pasivační vrstvou, která jej chrání před korozí a dalšími chemickými reakcemi. U obou materiálů se na vnější povrch poté nanese primer, který rovněž snižuje riziko chemické reakce a zvyšuje přilnavost následných vrstev,“ popisuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Na něj se poté z vrchní strany aplikuje konečná povrchová úprava a ze spodní strany ochranný lak. Konkrétní složení jednotlivých vrstev se samozřejmě u různých výrobců může lišit, což významně ovlivní vlastnosti krytiny. Ocel i hliník jako takové pak mají rovněž své odlišnosti a je otázkou preferencí investora, kterému dá přednost.

Jádrem krytiny je nejčastěji plech z oceli či slitiny hliníku.
Jádrem krytiny je nejčastěji plech z oceli či slitiny hliníku.

Ocel – Dosahuje vysoké pevnosti a odolnosti vůči mechanickému namáhání. Je ale náchylnější vůči korozi, proto musí být její povrch dostatečně ochráněn. Pro zajištění patřičné odolnosti by krytina měla být opatřena dostatečnou vrstvou zinku a dalšími úpravami. Oproti hliníku má o něco vyšší hmotnost.

Hliník – Ve srovnání s ocelí se jedná o měkčí materiál, zároveň je ale výrazně odolnější vůči korozi a jinému chemickému působení. Díky tomu obecně dosahuje delší životnosti, ovšem je třeba počítat s o něco vyššími pořizovacími náklady. Pro výrobu střešních krytin se obvykle používá slitina hliníku, hořčíku a manganu.

Povrchové úpravy

Plechové krytiny bývají opatřeny širokou škálou povrchových úprav, které jejich vlastnosti a barevné provedení dále významně ovlivňují. Lze se setkat s hladkým i mírně strukturovaným povrchem. „Používají se například povrchové úpravy na bázi polyuretanu, které zajišťují vysokou odolnost proti chemickému působení a umožňují použití krytiny do velmi náročného prostředí se zvýšenou korozivitou, jako jsou například oblasti s častým výskytem smogu,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Setkat se lze i s povrchy na bázi polyesteru. Uplatní se v exteriérech i interiérech, kde je vyžadována standardní chemická odolnost a obvykle poskytují optimální poměr kvality a ceny.

Vlastnosti i životnost plechové krytiny zásadně ovlivňuje povrchová úprava.
Vlastnosti i životnost plechové krytiny zásadně ovlivňuje povrchová úprava.

Rozměrové možnosti plechové krytiny

Dobrá adaptabilita a tvárnost vstupní suroviny ve spojení s nízkou hmotností umožňuje vytvářet plechové střešní krytiny v široké škále rozměrů a tvarů. Vstupní materiál je na výrobní lince vylisován a vyválcován do požadovaného tvaru a upraven na konkrétní rozměr. V základu lze plechové krytiny s ohledem na rozměry rozdělit na tři kategorie.

Maloformátové krytiny – Jsou ideální zejména na členité střešní plochy. Jednotlivé panely se vyrábí o šířce přibližně jednoho metru a v délce čítající maximálně dvě řady prolisů. Lze je dále rozdělit na dvoumodulové krytiny čítající svou délkou dvě řady prolisů, jednomodulové krytiny s jednou řadou prolisů a kusové krytiny.

Velkoformátové krytiny – Představují vhodné řešení hlavně na jednoduché střechy. Jedná se o pásy materiálu o šířce kolem jednoho metru, délka může být až šest metrů. Krytina se vyrábí na míru konkrétní střechy, čímž se minimalizuje množství vzniklého odpadu. V ideálním případě obsáhne celou délku spádnice. Díky jejich rozměrům bývá vlastní pokládka výrazně urychlena.


Maloformátové plechové krytiny jsou vhodné na složitější střešní plochy.
Střešní krytina SATJAM Grande je k dispozici ve velkoformátovém provedení o délce až do 6 120 mm.
Střešní krytina SATJAM Grande je k dispozici ve velkoformátovém provedení o délce až do 6 120 mm.

Falcované krytiny – Jedná se o pásy plechu, které se přímo na stavbě tvarují a pomocí speciálních nástrojů falcují do sebe. V ploše tak vytváří charakteristickou stojatou drážku. Alternativou jsou krytiny napodobující vzhled falcovaného plechu se stojatou drážkou, odlišující se ovšem způsobem instalace, jako je i krytina SATJAM Rapid DeLuxe.

V příštím článku se blíže zaměříme na kvalitu materiálů, z nichž se střešní krytiny vyrábí a jak dále jejich vlastnosti ovlivňují.

Více na www.satjam.cz


SATJAM s.r.o.
logo SATJAM s.r.o.

SATJAM s.r.o. působí na českém trhu od roku 1995 jako dodavatel kovových lehkých střešních krytin, trapézových plechů, okapových systémů a profilů, fasádních systémů, doplňků a mnoha jiných výrobků používaných ve stavebnictví.