Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Plechové střechy a bouřky: s kvalitní krytinou a hromosvodem se jich bát nemusíte

Léto je obdobím četných bouřek, často doprovázených vydatnými dešti, větrem i krupobitím. Majitelé domů se často ptají, jak se chová plechová střešní krytina při těchto rozmarech počasí. Podle odborníků z Lindabu, předního světového výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, ani silná bouřka s kvalitní plechovou střechou nehne. Jen je potřeba mít na ní odborně namontovaný hromosvod stejně jako u střechy z jiných, nevodivých materiálů. Za plošný jímač blesků totiž běžnou plechovou střechu považovat nelze.

Hromosvod je základ

Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o., radí: „Materiál, kterým může bez úhony protékat bleskový výboj, musí mít určité parametry, zejména potřebnou tloušťku. Tu však běžné plechové krytiny nemají. Vyrábějí se z plechu o tloušťce 0,5–1 mm. To je málo na to, aby je zásah blesku nemohl propálit. Ochranu před blesky proto musí zajišťovat standardní jímací soustava jako na kterékoliv jiné, nevodivé střeše. Nerezové, pravidelně revidované jímací zařízení by mělo tvořit součást každé střechy domu. O nutnosti pořídit si na dům hromosvod rozhoduje projektant domu. Můžete si jej ale nechat pro svůj klid nechat odborně nainstalovat i z vlastní iniciativy.“

Lindab má nerezovou univerzální příchytku hromosvodu ve své komplexní nabídce střech. Je možné ji montovat krytinovým vrutem do plochy krytiny nebo ji použít jako svěrný klip, například na hranu lemování nebo rovného hřebene. „Při montáži hromosvodu však nezapomínejte, že se jedná o elektrické zařízení a jako takové jej smí instalovat a revidovat pouze pracovník disponující příslušným oprávněním,“ doplňuje Štěpán Lášek.

Při pravidelné údržbě hromosvodů se pro bezpečnost pohybu hodí mít na střeše instalované lávky a žebříky. Ty se využijí i pro jakýkoli další bezpečný pohyb na střeše: třeba při údržbě antény či při odklízení enormního množství sněhu. I na to Lindab myslí. Výrobkové řady Lindab Safety a Lindab Protect přistupují k bezpečnosti na střechách zcela komplexně a zahrnují i řešení a výrobky z pozinkované či lakované oceli pro bezpečný pohyb osob na střechách. V nabídce jsou střešní lávky, žebříky i ochranné koše. Ačkoli jsou oba systémy určeny především pro střešní krytiny Lindab, v omezenější nabídce je možné je osadit i na jiné krytiny.
S kvalitní ocelovou krytinou nehne ani silný vítr, déšť či krupobití

S letními bouřkami bývají spojeny také silný vítr, déšť a krupobití. Jak se za těchto povětrnostních podmínek chová plechová střecha? „Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Některé krytiny jsou dokonce plnoplošně podloženy prkny. Tím se zamezí rozvibrování plechu, který je k podkladu pevně přitažen vruty. Díky tomu není žádný důvod, aby plech za deště a větru rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše,“ komentuje Štěpán Lášek. Díky přirozené nenasákavosti plechu nebudou mít ani proudy vody na životnost vaší střechy žádný vliv.

Střecha z prvotřídní oceli je pevná, takže k narušení její celistvosti nedojde ani při mohutném krupobití. Enormně těžké kroupy mohou na střeše způsobit drobné důlky, ale krytina přesto zůstane plně funkční – na rozdíl od střech z jiných materiálů, které mohou pod dopadajícími kroupami popraskat. Se správně ukotvenou kvalitní ocelovou krytinou nehne ani silný vítr – a to i přesto, že má střecha z oceli nízkou hmotnost. Kvalitní lehká ocelová krytina se montuje za pomoci speciálních vrutů, vhodně volených podle jejího druhu. Množství a odolnost vrutů proti vytržení jsou vyzkoušeny a spočítány tak, aby jejich odolnost v součtu bohatě převýšila hodnoty nejhorších povětrnostních vlivů na území, kde se krytina používá.

Štěpán Lášek shrnuje: „Kvalita, precizní montáž a bezpečnostní prvky střech včetně hromosvodů. Pak vám plechová střecha vydrží spoustu let prakticky bez údržby. A nemusíte se bát bouřek a s nimi spojeného deště, větru a krupobití.“
 
 
Reklama