Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Knauf Diamant X má papíry na tuhost

Sádrokartonová deska Knauf DIAMANT X má základ v multifunkční desce Knauf Diamant, ovšem její tuhost je plně srovnatelná se sádrovláknitými deskami. Impregnovaná, s nejlepšími hodnotami zvukové a požární ochrany, nabízí robustní povrch a maximální stabilitu.

Jde o první sádrokartonovou desku s Evropským technickým schválením (ETA) pro zajištění rámové tuhosti konstrukcí. Znamená to, že je schopna zajistit zavětrování rámových dřevěných nebo kovových konstrukcí v rámci celého evropského prostoru.

Kombinace tuhosti sádrovlákna a snadnosti zpracování sádrokartonu

Tuhostní vlastnosti jsou plně srovnatelné se sádrovláknitými deskami. Vodorovná rámová tuhost Rd pro rám šířky 1,25 m s oboustranným jednovrstvým opláštěním deskou Diamant X tl. 12, 5 mm je 17,48 kN. Jedná se o hodnotu platnou při montáži desek na stavbě, tj. se zohledněním vnějšího prostředí. Diamant X tak dosahuje srovnatelné tuhosti se sádrovláknitými deskami a vysoko převyšuje podobně zaměřené sádrokartonové desky. Desku lze samozřejmě na spodní konstrukci sponkovat nebo šroubovat a pro výpočet tuhosti rámů ji na trh doprovázejí návrhové tabulky dle ČSN EN 1995-1-1, podle kterých lze poměrně snadno a tedy i rychle určit tuhost dané konfigurace. Pro skutečné odborníky a trochu pamětníky zde jenom podotknu, že současná teorie ztužení rámových systémů již nepočítá s příhradovým působením desek na rámu, ale je postavena na bázi smykového toku po obvodu konstrukce. Z těchto důvodů jsou tuhostní vlastnosti závislé na délce rámu a nikoli na jeho výšce.

Samotné tabulky potom posuzují konstrukci na mezní stavy únosnosti, tj. v tomto případě smykového namáhání/otlačení upevňovacích prostředků, boulení Diamantu X a smykové pevnosti samotných desek. Nutno předeslat, že pro běžné konstrukce je určující únosnost (otlačení) upevňovacích prostředků. Bonusem, v sádrokartonových deskách jinak nedostupným, jsou podklady pro oboustranné a dvouvrstvé opláštění, což zvyšuje rozsah dostupných únosností.

DIAMANT X - hodnoty rámové tuhosti jsou shodné s tuhostmi sádrovláknité desky

O výjimečných vlastnostech nejlépe vypovídají hodnoty rámové tuhosti, které jsou shodné s tuhostmi sádrovláknité desky (viz tabulka).

Typ desky Opláštění působící oboustranně
Rozteč upevňovacích prostředků v mm 50 75 100 150
Druh upevńovacích prostředků Fv,Rd v kN na každých 1,25 m šíře stěnového dílce
Jednotkový faktor štíhlosti c je zanedbán, bez příčného spoje
Diamant X 12,5 mm šroub Diamant XTN 3,9 - 10,11 7,58 5,06
sponka ⌀ 1,53 17,48 11,65 - -
sponka ⌀ 1,8 20,56 13,71 - -

Uživatelsky řečeno, dřevěná rámová stěna 1,25 x 3,0 m s oboustranným opláštěním desek tl. 12,5 mm přenese vodorovnou sílu 17,48 kN/1,748 T (kritérium upevňovacích prostředků).
Srovnáme-li například pevnost Diamantu X ve smyku s běžným sádrokartonem je jeho tuhost 3x vyšší.

Díky osvědčené statice rozšiřuje nová sádrokartonová deska Knauf Diamant x možnosti suché výstavby

Nová deska s označením Diamant X má výrazně vyšší statické hodnoty a umožňuje pro výpočet tuhosti využít i druhý plášť. Jádro i povrch desky jsou extrémně pevné a díky vysoké tuhosti lze realizovat štíhlé konstrukce se zvýšenou únosností pro hmoždinky, lepší požární ochranu a zvukovou izolací pro použití u nosných a nenosných výztužných obkladů v interiéru i exteriéru.
Jádro i povrch desky jsou extrémně pevné a díky vysoké tuhosti lze realizovat štíhlé konstrukce se zvýšenou únosností pro hmoždinky.

Deska s hladkým povrchem je impregnovaná, ohebná s V-frézováním a nehořlavá (EI30-EI90). Vedle vynikající statiky nabízí Diamant X vysokou zvukovou izolaci a ochranu proti hluku (vice než 70 dB). Jako impregnovaná deska absorbuje redukovanou vodu a může být použita pro vnější obložení, například pod kompozitním vnějším tepelně izolačním systémem.

Standardní délka je 2 750 mm, ale je možné objednat individuální délky desek podle přání a potřeb zákazníka

Díky standardní délce desky 2 750 mm nejsou nutné žádné horizontální spáry, které by snižovaly tuhost konstrukce. Rozměr tak umožňuje i podstatně větší výšku prostoru a jednoduché tmelení bez lepení spár. Deska Diamant X je k dispozici v základní délce 2750 mm, šířce 1250 mm a tloušťce 12,5 mm a 15 mm. Při odběru od 200 ks je možné vyrobit a dodat desky Knauf Diamant X v délkách na přání zákazníka (až do délky 3000 mm).

Realizace dřevostaveb s použitím desek Knauf Diamant X od firmy Vladimír Mrštný – SUCHÁ VÝSTAVBA, DŘEVOSTAVBY z Rychnova nad Kněžnou. Firma se specializuje na výstavbu dřevostaveb na klíč z kvalitních materiálů, problémem nejsou ani individuální přání a požadavky zákazníka. 		              Foto: Archiv Vladimír Mrštný
Realizace dřevostaveb s použitím desek Knauf Diamant X od firmy Vladimír Mrštný – SUCHÁ VÝSTAVBA, DŘEVOSTAVBY z Rychnova nad Kněžnou. Firma se specializuje na výstavbu dřevostaveb na klíč z kvalitních materiálů, problémem nejsou ani individuální přání a požadavky zákazníka. Foto: Archiv Vladimír Mrštný

Diamant X je ideální deskou pro moderní dřevostavbu.

Přináší do suché výstavby nové možnosti. Pro své vynikající vlastnosti najde uplatnění jako ztužující deska pro nosné stěny především v oblasti dřevostaveb s vyššími požadavky na zvukovou izolaci, požární odolnost a robustnost, ale může být i velmi dobrým řešením pro konstrukce stěn a příček obytných a kancelářských prostor hlavně pro zpevnění a vylepšení akustiky.

Realizace dřevostaveb s použitím desek Knauf Diamant X od firmy Vladimír Mrštný – SUCHÁ VÝSTAVBA, DŘEVOSTAVBY z Rychnova nad Kněžnou. Firma se specializuje na výstavbu dřevostaveb na klíč z kvalitních materiálů, problémem nejsou ani individuální přání a požadavky zákazníka. Foto: Archiv Vladimír Mrštný

Více na www.knauf.cz a v brožuře DŘEVOSTAVBY KNAUF