Článek prezentuje technologický postup a možnosti úpravy povrchů různých materiálů prostřednictvím pevných částeček suchého ledu CO2. Čistící médium je v trysce zařízení urychlováno proudem stlačeného vzduchu rychlostí větší než rychlost zvuku.
Řízené větrání se dnes nasazuje v čím dál větší míře nejen do rezidenčních budov, ale i do komerčních objektů. Ve větších budovách s řízeným větráním, které sdílí více nájemníků, vzniká otázka, jak spravedlivě rozúčtovávat náklady na úpravu a distribuci vzduchu centrální vzduchotechnikou a zónovými regulátory VAV nebo CAV.
Požáry budov však každoročně přinášejí oběti a obrovské škody. Nepřesné informace týkající se vlastností stavebních materiálů přispívají k tragickým následkům. Je nevyhnutné znát kritéria značení stavebních výrobků. Můžeme tak poznat, jak se při požáru chová nehořlavá kamenná vlna a jiné izolační materiály.
Také se vám stává, že se vám na stavební konstrukci něco podvědomě nelíbí, přestože daný materiál nebo detail skoro všichni používají? V tomto příspěvku se podíváme na jeden oblíbený stavební oxymóron a zeptáme se, proč se pro zateplení stěn desítky let používají těsně vedle sebe „nejlepší tepelný izolant a nejlepší tepelný vodič“.
EXPO 2015 v Miláně ode dneška láká návštěvníky k prohlídce českého pavilonu a jeho expozic. Pavilon je postaven z modulů firmy KOMA MODULAR a reprezentuje tak hlavní aspekty modulární architektury. Jsou jimi rychlost výstavby při minimální zátěži staveniště a využití stavby po skončení Expa s možností jejího přemístění.
Při pohledu na stodolu si spousta lidí představí typicky venkovské stavení ukrývající stohy slámy, nářadí, možná malý traktor. Architekt Filip Nosek působící v německé společnosti A2f architects se rozhodl o probuzení venkovské stodoly z 19. století a vdechl jí nezaměnitelný půvab nenarušující tradiční hodnoty.
Na startovní čáře každého zdařilého projektu by měla vždycky stát správná myšlenka. Tu také měli akcionáři pivovaru Rohozec, když ho v roce 2004 koupili od správce konkurzní podstaty. O trnité, ale optimistické cestě k znovuoživení tradice rohozeckého piva nám vyprávěl ředitel pivovaru Ing. František Jungmann.
Nové technologie vysoušení nosných konstrukcí pomocí vysokofrekvenčního elektromagnetického záření (EMW) značně urychují proces odstranění přebytečné vlhkosti. Tento článek popisuje známé fyzikální jevy, které se objevují v průběhu tohoto procesu, a srovnává nečastěji používané způsoby vysoušení budov.
Přestože každý z nás vnímá míru nepříjemného hluku subjektivně, umíme vždy ocenit, když se intenzita zvuků od sousedů sníží. Snadné a dostupné řešení přitom existuje. Akustiku starších panelových domů umí významně vylepšit nový obklad stěny na akustických profilech fermacell s vloženou akustickou izolací Ursa PURE 35, který je možno použít pro obklad stěn i stropů.
Zateplení bytového domu je výrazným krokem k úsporám energie, po stavebních opatřeních však musí následovat také regulace a nové nastavení celé otopné soustavy v domě. Díky dobře provedené regulaci nebude v bytech docházet k přetápění a celková úspora nákladů na energii bude ještě vyšší. Ne všechny realizační firmy však následnou regulaci topení po zateplení objektu nabízejí a provádějí.
Trendem poslední doby je stavět haly pomocí stavebnicového systému a stejně jako zděné stavby se dají používat pro nejrůznější účely. Jejich výhodou je poměrně rychlá a snadná montáž. Důležitějším může být rozhodování o technických nárocích, zejména na vytápění a větrání. V případě rekonstrukce se nabízí otázka srovnání stávajícího fungujícího systému v porovnání s novým řešením.
Výstavba srubových staveb a klasických dřevostaveb s použitím přírodního dřeva je stále populárnější, i když nejčastěji se s ní můžeme setkat v horských a podhorských oblastech. Na těchto stavbách preferujeme spíše klasický vzhled. A nyní je možné typickou krytinu v tradičním horském stylu najít i v plechovém provedení. Na trh totiž přichází SATJAM Šindel.