Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Podlahy, příčky a povrchy
Archiv článků od 17.10.2011 do 29.1.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Výzkumné centrum s názvem CENTEM vzniká při vysokoškolském ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni. Zaměří se na vývoj fotovoltaických článků, laserové technologie, polymerní kompozity a nové materiály, které lze využít ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, ve stavebnictví, strojírenství a energetice.

27.1.2012
Primalex

Odstranění plísně běžného rozsahu pomocí chemických přípravků určených pro likvidaci plísní není nic složitého. Především je třeba odstranit příčinu vlhnutí stěn, pokud je stavebního charakteru, a následně použít vhodnou fungicidní penetraci v kombinaci se speciálním malířským nátěrem PRIMALEX Mykostop, což návratu plísně zabrání.

23.1.2012
Ing. Hana Kotorová, Technický a zkušební ústav stavební v Plzni

V příspěvku, který jsme rozdělili na dvě části, uvádíme nejčastější dotazy, týkající se problematiky keramických obkladů. Ing. Hana Kotorová z Technického a zkušebního ústavu stavebního v Plzni upozorňuje na nejčetnější problémy, kterými může keramický obklad překvapit, pokud se podcení základní pravidla od specifikace až po dokončení práce, a také pokud teorie není v souladu s praxí.

17.1.2012
ABF, a.s.

7. ročník veletrhu dřevostaveb a využití dřeva pro stavbu se koná 8. – 11. 2. 2012 v Letňanech jako největší setkání srubařů a roubenkářů v ČR, ale naleznete zde i sendvičové montované dřevostavby. Na veletrhu je možné vyhrát v anketě, kterou pořádá společnost Mobile Point Corporation a.s., mobilní dům.

12.1.2012
CEMEX Czech Republic, s.r.o.

Využití moderních technologií betonu podstatně zjednodušuje především počáteční fázi stavby, tj. provádění základových konstrukcí. Samozhutnitelné betony v poslední době čím dál více nahrazují klasické betonové směsi.

5.1.2012
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT

Nové školicí středisko Ceresit bylo otevřeno v showroomu Keramiky Soukup v Praze-Stodůlkách s ambicí stát se kompetenčním centrem pro odbornou i laickou veřejnost nejen pro region Prahy a středních Čech. Zákazníci tady získají kompletní informace o produktové nabídce stavební chemie Ceresit, systémových řešeních, nových výrobcích a technologiích.

4.1.2012
PPG Architectural Coatings Eastern Europe a.s.

Jedním z běžných degradačních efektů je tzv. karbonatace, neboli degradace betonu způsobená kyselými plyny v atmosféře. Vyhnout se jí lze buď volbou speciálních složek betonu již při stavbě, a to výběrem speciálního cementu, kvalitní vody a kameniva, a nebo pomocí tzv. sekundární ochrany. Tou jsou především speciální nátěry na beton, například BALAKRYL BETON.

24.12.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Univerzita v Alesundu (Aalesund University College) získala v loňském roce finanční prostředky na vybudování nových ubytovacích kapacit pro studenty. Ve výběrovém řízení na dodávku pěti bloků pro přibližně 90 studentů a mladých rodin s dětmi zvítězila společnost Fagus Slušovice, která ve svých modulech využívá sádrovláknité desky FERMACELL.

12.12.2011
Ing. Michael Balík, CSc

Mezi nejstarší sanační opatření patří izolace pomocí vzduchových dutin. Nejúčinnějším řešením je vytvoření celoplošných dutin pod podlahami konstruovaných tak, aby byl zajištěn pohyb vzduchu. Tím dochází k difuzi vodní páry z konstrukcí a tím ke snižování vlhkosti. Tato opatření nemohou být prováděna samostatně, jsou vždy součástí kombinace sanačních zásahů. Příklad takového řešení je uveden na komplikovaném historickém objektu uprostřed Prahy – v paláci, který je situován v prudkém terénním zářezu pod Pražským hradem.

22.11.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s., Dipl. Ing. Jaroslav Benák

V hamburském předměstí byl nástavbami domů na sídlišti téměř zdvojnásoben obytný prostor a současně realizován udržitelný energetický koncept. Ze statických důvodů byla stavební nástavba provedena metodou dřevěných panelů, sádrovláknitými deskami FERMACELL mohl být přitom realizován individuální koncept požární ochrany.

21.11.2011
Ing. Petra Pochmanová, Ing. Ivan Misar, Ph.D.

Podkladní vrstva podlahy, ať už z betonové mazaniny či na bázi anhydritů, sice není na první pohled vidět, ale může významným způsobem ovlivnit konečný estetický dojem i funkčnost a životnost nášlapné vrstvy podlahy. V dnešní uspěchané době se technologické přestávky zkracují na minimum, často dochází k pokládce nášlapné vrstvy, ačkoliv podklad ještě není připraven. Je proto důležité zkontrolovat jeho připravenost (tj. vlhkost) před pokládkou finální vrstvy vhodným způsobem. Příspěvek představuje metody používané u nás i v zahraničí ke zjištění vlhkostního stavu podkladní vrstvy podlahy. U každé metody jsou představeny jak jejich výhody, tak i nevýhody a omezení.

15.11.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Z hlediska stavebních předpisů musí opláštění výtahových šachet splňovat řadu požadavků – důležitá je zejména mechanická odolnost a stabilita, zatížitelnost (výtahové šachty jsou díky rázovému zatížení z osob nebo předmětů vystaveny obzvlášť vysokému mechanickému zatížení), ale i požární bezpečnost, hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí, bezpečnost při užívání a ochrana proti hluku.

7.11.2011
Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Hroudová, VUT Brno

Zajistit ekologickou likvidaci a případnou recyklaci starého a poškozeného oblečení je v praxi poměrně problematické. Problémem při likvidaci textilního odpadu je skutečnost, že oděvní odpad je směsicí přírodních a syntetických vláken. Příspěvek se věnuje možnostem vývoje a výroby izolačních materiálů na bázi odpadních textilních vláken a jejich následného uplatnění v novodobých podlahových konstrukcích.

31.10.2011
prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Hroudová, Vysoké učení technické v Brně, Stavební fakulta, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Příspěvek popisuje výsledky výzkumu zaměřeného na studium reálného tepelně vlhkostního chování různých druhů pórobetonových výrobků určených pro zděné konstrukce, a to především z pohledu závislosti tepelněizolačních vlastností na teplotě a vlhkostním obsahu materiálu.

24.10.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Stávající budova řešovské filharmonie pochází z konce 60-tých let 20. stol. a největší předností byla její akustika. Její zachování bylo i jedním z hlavních cílů generální rekonstrukce. Také proto byly všechny závěsné stropy a příčky nového sálu osazeny akustickými panely, vyráběnými na bázi sádrovláknitých desek FERMACELL.

18.10.2011
Knauf Praha s.r.o.

Deska Knauf Diamant splnila kriterium mechanické pevnosti dané evropskou normou a lze jí samostatně ohradit výtahovou šachtu bez účasti zámečnických konstrukcí. Akustické vlastnosti lze ovlivňovat složením vrstev montované příčky či hloubkou dutiny. Příčka montovaná s deskou Knauf Diamant je ve značné výhodě při porovnání zvukové neprůzvučnosti.

17.10.2011
HENKEL ČR - divize THOMSIT

Centrum operativní medicíny ve Würzburgu se řadí mezi nejmodernější zařízení v zemi. Při realizaci podlah spolupracovala firma Straehuber AG se specialistou na podlahové systémy pro profesionály – Thomsit. Odborníci na podlahy řešili dva klíčové problémy: extrémní rozdíly ve výškách a vlhkost. V rámci své absolutní délky vykazovaly povrchy místností zřetelné výškové odchylky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama