Projekt Kashitu School: Stavíme školu v Zambii se uskutečňuje díky neziskové organizaci Přátelé New Renato, z. s., a velkému množství dobrovolníků. Realizace by však nebyla možná bez štědré materiální a finanční podpory dobrodinců.
Konference, která se konala v pražských Dejvicích, v Masarykově koleji, zdůraznila význam moderních řešení a správných postupů pro efektivní rekonstrukce a provoz bytových domů. Jak dobře bydlet v bytovém domě? Jaké jsou povinnosti majitele, správce a požadavky na provoz? Zeptali jsme se odborníků na říjnové konferenci TZB-info.
Proces aktualizace ČSN 73 4505 Podlahy – Společná ustanovení postoupil do své další fáze. Po připomínkování desítkami fyzických i právnických osob se vyřešilo zhruba 90 jednotlivých připomínek a další se budou řešit do konce roku. Autoři normy plánují uzavření připomínek do 15. prosince, aby bylo možné normu vydat v začátku roku 2025.
S příchodem nového stavebního zákona vstoupila v účinnost řada změn, které mají zjednodušit a zrychlit stavební řízení v České republice. Změny zahrnují digitalizaci, restrukturalizaci stavebních úřadů i nové přístupy k povolování staveb. Advokát Jan Tomíšek, odborník na stavební právo, ve studiu ESTAV.tv vysvětlil, co nový zákon přináší investorům i běžným občanům.
Navrhování školních budov představuje pro architekty a projektanty velkou výzvu. Kombinace vysokých nároků na odolnost, komfort, udržitelnost a estetiku vyžaduje pečlivý a promyšlený přístup. Na našem webináři se dozvíte, jaké moderní technologie a produkty mohou pomoci školní prostředí transformovat tak, aby odpovídalo současným potřebám, přineslo úspory a zvýšilo kvalitu života studentů i učitelů.
Panely z křížem lepeného vrstveného dřeva (CLT panely) jsou čím dál více oblíbené, zejména při výstavbě vícepodlažních dřevostaveb. V kombinaci s vhodnými konstrukčními sádrokartonovými deskami a izolací lze vytvořit svislé konstrukce, které jsou odolné a výkonné z pohledu akustiky i tepelné izolace.
Cílem udržitelnosti je neplýtvat, využít lokální zdroje a zpracovat maximum surovin včetně odpadů. Chce to nápady a úsilí, ale jde to. Materiály z odpadů jsou zajímavé. Viděli jste je na letošním veletrhu For Interior a uvidíte je na konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví v dubnu 2025 v Praze.
Při rekonstrukci domu, bytu nebo chalupy se v dnešní době prakticky nelze obejít bez betonu. Málokterý stavební materiál totiž umí nabídnout tak vysokou pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Další z vlastností, která ale může především u starších budov působit potíže, je jeho vysoká hmotnost. Naštěstí existují betony, které jsou stejně pevné a odolné, jen mají mnohem nižší hmotnost. Seznamte se s keramzitbetonem.
Prosklené příčky a dělicí stěny Dorsis Digero představují elegantní a funkční způsob, jak změnit uspořádání prostoru. Vyniknou nejen v moderních novostavbách, ale stále více se prosazují i u rekonstrukcí starých domů nebo bývalých průmyslových objektů. Aniž by ubraly na světlosti, vytvoří nové soukromé zóny a interiéru dodají moderní minimalistický vzhled kombinovaný s přiznanou industriální atmosférou.
U spodní stavby se můžeme setkat se dvěma druhy závad: poruchy základů a pronikání vlhkosti z podloží do konstrukcí. V obou případech se jedná o závažné problémy, které se nevyplatí ignorovat. Důležité je zaměřit se na jejich příčinu a neřešit pouze následky. Tedy pouze nevyspravovat praskliny a neobnovovat vlhké poškozené omítky.